Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Va rog datimi un sfat!oare e bine ce vreau?


Postări Recomandate

  • Members

Va salut domnilor,

sunt viitor sofer de tir, cam batranel (41), nu foarte educat, si am cateva nedumeriri..  Am hotarit de curand sa-mi schimb viata, incercand sa-mi gasesc alte mijloace de ..trai . Am umblat ceva prin Europa in trecut, cu diverse treburi..., dar cu autoturismul . Am permis categoria B din 2005, iar acum adaug C,CE,D, si toate atestatele... aferente. Incerc sa ma angajez pe.... TIR la o companie afara. Am o problema cu cazierul , in sensul ca mi-au ramas ceva .."amintiri" din trecut scrise negru pe alb.. . Companiile de afara cer cazierul la angajare? Daca reusesc sa fiu acceptat..., la capitolul cont pentru salariu , pot da un cont ce nu ami apartine mie personal ci sotiei mele? Cam ce vechime in condusul camioanelor prin comunitate este considerata ... acceptabila pentru angajatorii.. de afara? Prin ce tari sunt platiti mai bine TIR -istii , si cam cat este un salariu mediu.. ?

multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri,

stima si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut andrei, uite eu m-am facut sofer pe tir la 19 ani, lucrez si in prezent pe tir dar  fac transport in europa , ca si tine mi-am dorit foarte mult sa ajung sofer pe tir si am devenit. Ce sa zic in momentul de fata am 22 si ti,as zice ca la varsta asta vreau sa lucrez acasa, sa fiu seara acasa ,sa fac un sport ,sa ies cu prieteni in week la o bere ,sa stau mai mult timp cu prietena mea, nu sa imi fac nervi  din diferite motive prin nu stiu ce tara ca nu ma descarca sau nu ma incarca sau ca nu am cursa si stau in parcare si te invarti in jurul camionului,a fost frumos la inceput pentru mine primele 6 luni cand am invatat tot ce tine de soferie inclusiv manevra masaler sa pot da la rampa:)) a fost dificil, scoala nu mi-a placut si imi cam pare rau acum ,drept dovada m-am apucat iar de scoala si ma cam ustura buzunaru, pentru ca nu pot fi prezent,pentru ca muncesc;) gandestete bine pe ce drum o apuci ,gandestete la dorintza ta din toate  punctele de vedere ,gandestete cum ar decurge lucrurile in prezent daca ai fi sofer, cum ar decurge la 50 de ani  daca vei fi sofer, succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut domnilor,

sunt viitor sofer de tir, cam batranel (41), nu foarte educat, si am cateva nedumeriri..  Am hotarit de curand sa-mi schimb viata, incercand sa-mi gasesc alte mijloace de ..trai . Am umblat ceva prin Europa in trecut, cu diverse treburi..., dar cu autoturismul . Am permis categoria B din 2005, iar acum adaug C,CE,D, si toate atestatele... aferente. Incerc sa ma angajez pe.... TIR la o companie afara. Am o problema cu cazierul , in sensul ca mi-au ramas ceva .."amintiri" din trecut scrise negru pe alb.. . Companiile de afara cer cazierul la angajare? Daca reusesc sa fiu acceptat..., la capitolul cont pentru salariu , pot da un cont ce nu ami apartine mie personal ci sotiei mele? Cam ce vechime in condusul camioanelor prin comunitate este considerata ... acceptabila pentru angajatorii.. de afara? Prin ce tari sunt platiti mai bine TIR -istii , si cam cat este un salariu mediu.. ?

multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri,

stima si drumuri bune!

Cazierul curat il cer cam toti dar asta nu inseamna ca nu sunt si exceptii, acuma depinde si de persoana care iti va face angajarea. Banii NU se pot vira in alt cont fie el si al sotiei, iar salriul poate fii de la 900 la 1800, poate fi si mai mare sau mai mic dar tre sa ai mare noroc sa gaseswti mai mare sau sa fi cam prost sa accepti mai putin.  SUCCES

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Ma uit la raspunsuri si vad ca cei care-l incurajeaza sa lase scoala si sa se apuce de covrig sunt in mare parte aspiranti(wannabe),ori tineri ca si el,ori mai batraiori care au esuat in alte profesii!Vad ca batranii "lupi de asfalt"il indeamna sa-si termine mai intai scoala!Nimeni care s-a bagat sub un camion sa schimbe o valva de suspensie la -20C,care are palmele crapate de la lanturi si chingi,care a cautat un client la o adresa gresita intr-un fund de tara cu programul explodat de mult si cu ochii scosi la  3 dimineata,care a mers intr-o furtuna de zapada,cu ochii lipiti in parbriz si cu stergatoarele inghetate,care s-a certat cu dispecerul la telefon pentru ca la el in birou e soare si frumos si autostrada nu e blocata de accidente si nu intelege de ce nu ajungi la client,care a condus pe ploaie,vant,ziua,noaptea,de craciun,cu copilul bolnav sau cu mama la urgente vad ca nu-l prea incurajeaza sa se lase de scoala!Soferia este o meserie frumoasa,dar e foarte dura,este,ceea ce numesc truckerii din America de N "a job to die for!"O meserie care-ti acapareaza toata viata,si la figurat dar si la propriu uneori!Sfatul meu  este fa-ti scoala,cat esti tanar si fara obligatii,incearca sa-ti faci o meserie normala si bine platita,si,daca chiar nu esti fericit in cariera ta,de camionageala poti sa te apuci si mai tarziu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Ma uit la raspunsuri si vad ca cei care-l incurajeaza sa lase scoala si sa se apuce de covrig sunt in mare parte aspiranti(wannabe),ori tineri ca si el,ori mai batraiori care au esuat in alte profesii!Vad ca batranii "lupi de asfalt"il indeamna sa-si termine mai intai scoala!Nimeni care s-a bagat sub un camion sa schimbe o valva de suspensie la -20C,care are palmele crapate de la lanturi si chingi,care a cautat un client la o adresa gresita intr-un fund de tara cu programul explodat de mult si cu ochii scosi la  3 dimineata,care a mers intr-o furtuna de zapada,cu ochii lipiti in parbriz si cu stergatoarele inghetate,care s-a certat cu dispecerul la telefon pentru ca la el in birou e soare si frumos si autostrada nu e blocata de accidente si nu intelege de ce nu ajungi la client,care a condus pe ploaie,vant,ziua,noaptea,de craciun,cu copilul bolnav sau cu mama la urgente vad ca nu-l prea incurajeaza sa se lase de scoala!Soferia este o meserie frumoasa,dar e foarte dura,este,ceea ce numesc truckerii din America de N "a job to die for!"O meserie care-ti acapareaza toata viata,si la figurat dar si la propriu uneori!Sfatul meu  este fa-ti scoala,cat esti tanar si fara obligatii,incearca sa-ti faci o meserie normala si bine platita,si,daca chiar nu esti fericit in cariera ta,de camionageala poti sa te apuci si mai tarziu!

Mare dreptate ai!!! Cei care sunt în afara acestei meserii vad altfel. Probabil au impresia ca suntem egoisti. Ca si occidentul! Ce frumos se vede din RO!.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

andrei si eu am aceeasi problema ca tine spre deosebire de tine eu am in gand sa termin liceu nici nu se pune problema sa nu termin liceul dupa stau pe ganduri sa mai fac facultate sau nu. eu aceasta pasiune o am de mic copil avad tot neamul soferi. acum nu stiu nici eu ce sa fac, dar vreau sa termin liceul sa iau bacalaureatu si dupa daca va merge treaba cu soferia sa ma apuc de ea iar daca vreo data se va strica treaba cu bacalaureatu luat poti sa te apuci de alta meserie facultate si toate astea dar liceul si sa iei bacalaureatu nul mai faci si la 35 40 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut andrei,in primul rand vreau sa-ti spun sa-ti termini scoala ca e mai bine,iar in al doilea rand daca tu vrei cu adevarat sa devii sofer poti sa faci scoala si pe urma atestatele,dar tine minte este mult de munca si bataie de cap.dupa ce ai terminat toate astea poate ai norocu sa te i-a cineva sub aripa lui si sa te invete ceva meserie ca la scoala nu inveti nimic,parerea mea,acum tu decizi,multa bafta si nu lasa nici o data visu de o parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cazierul curat il cer cam toti dar asta nu inseamna ca nu sunt si exceptii, acuma depinde si de persoana care iti va face angajarea. Banii NU se pot vira in alt cont fie el si al sotiei, iar salriul poate fii de la 900 la 1800, poate fi si mai mare sau mai mic dar tre sa ai mare noroc sa gaseswti mai mare sau sa fi cam prost sa accepti mai putin.  SUCCES

    Multumesc pentru raspuns, si eu iti doresc tot ce-i mai bun pentru tine si familia ta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stimate,Kenworth te urmaresc de ceva vreme de cind ma gindesc sa plec in CANADA si te apreciez,ai mare dreptate in tot ceea ce scrii am facut si eu ceva soferie si de nenumarate ori am zis ca ma las acum am mai bine de un an de cind nu mai practic meseria asta dar totusi nu am liniste poate ca si din cauza ca caut o alta tara si nu vad ce altceva as putea face in alta tara ,toate astea nu din cauza financiara .e vorba sa ajung in CANADA prin primavara banii ce se ofera acolo sint cam la fel si in Europa dar am inteles ca dupa ceva experinta canadiana poti avea pretentii la ceva mai multi.Pina atunci numai bine si vreme buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Stimate,Kenworth te urmaresc de ceva vreme de cind ma gindesc sa plec in CANADA si te apreciez,ai mare dreptate in tot ceea ce scrii am facut si eu ceva soferie si de nenumarate ori am zis ca ma las acum am mai bine de un an de cind nu mai practic meseria asta dar totusi nu am liniste poate ca si din cauza ca caut o alta tara si nu vad ce altceva as putea face in alta tara ,toate astea nu din cauza financiara .e vorba sa ajung in CANADA prin primavara banii ce se ofera acolo sint cam la fel si in Europa dar am inteles ca dupa ceva experinta canadiana poti avea pretentii la ceva mai multi.Pina atunci numai bine si vreme buna.

Buna,in Canada,pe long distance,plata se face la milaj!Avantajul este ca poti sa faci multi km.(in Canada poti sa conduci 13 ore/zi,in State 11,camioanele sunt limitate la 105km/h in Quebec si Ontario in alte provincii nu sunt limitate deloc!In Canada sunt provincii unde limita de viteza legala pe autostrada este de 110,daca mergi cu 120 nu ai nici o problema cu amenzile,toate provinciile au 10-15 km toleranta peste limita permisa!Deci,daca vrei sa faci bani,poti sa faci un salariu frumos,sunt baieti care fac si 15000mile(nu km)/luna,dar trebuie sa tragi tare!Pe local se plateste la ora!Un incepator care face transport general,nespecializat incepe pe undeva pe la 16-17$/h in timp ce un sofer cu experienta care face transport specializat castiga intre 25-30$/h!Media este intre 50-60H de munca/saptamana!Din camionagie se poate face un salariu decent,dar munca este grea,de aceea eu ii sfatuiesc pe cei tineri sa invete,sa se duca la scoala,poti sa faci aceiasi bani ca pe camion si cu meserii mai usoare,mai putin riscante,mai curate si cu mai mult timp liber!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Members

Termina liceul să ai o pregătire...pentru ca e posibil să nu faci șoferie toată viata...apropo și eu am terminat și lucrat în industria.alimentară.ca șofer câștigi bani dar cu timpul vei avea o familie de vrei să faci o pauză ,până sa ai camionul tau sau doamne ferește alte cauze...ai terminat un liceu ai calificare,ai variante...nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Termina liceul să ai o pregătire...pentru ca e posibil să nu faci șoferie toată viata...apropo și eu am terminat și lucrat în industria.alimentară.ca șofer câștigi bani dar cu timpul vei avea o familie de vrei să faci o pauză ,până sa ai camionul tau sau doamne ferește alte cauze...ai terminat un liceu ai calificare,ai variante...nu?

S-a trezit si lupu' dupa 4 ani :))))))))

Editat de A5ftw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.