Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Va rog datimi un sfat!oare e bine ce vreau?


Postări Recomandate

  • Members

ma numesc Andrei si am doar 15 ani,in momentul de fata fac un liceu de industrie alimentara la finalul caruia voi esi tehnician in analize produse alimentare,dar cea mai mare pasiune a mea este transportul rutier(de preferat ansamble cap tractor-semiremorca)pasiunea asta o am de la un unchi care are ansamblu personal si ma luat in cateva curse prin care am vazut cat de bine se castiga,as vrea sa stiu daca sar merita sa ma fac sofer pe tir angajat prima data iar dupa aceea sa ami iau tirul meu(nu vreau sa dau zeci de mii de euro pe el un fh12 din98 e mai mult decat suficient)sau ar fi mai bine sa renunt si sa urmez profilul liceului?tzin sa mentionez ca meseria de sofer ami place cel mai mult .ce e mai convenabil pt mine? (eu nu fumez si nici nu beau alcol am auzit ca asa economisesti bani frumosi)meseria nu o fac neaparat pt bani o fac din placere.deci se merita sa ma fac sofer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

andrei eu am un servici in alt domeniu momentan dar daca as primi un post de ofer azi as lasa tot si mas duce fuguta fuguta cu toate ca am si sotie.Daca as fi in situatia ta as termina liceul ca nu se stie niciodata si apoi soferoi mai ales daca iti place. ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut ! Eu sunt un sofer de TIR sfatul meu este sa continuii liceul pentru ca e bine sa ai un liceu la baza si apoi daca i-ti place asa de mult soferia poti sa faci toate categoriile, atestate si cu un pic de noroc sa si practici ceea ce i-ti place. Ca castig eu sa stii ca castig cam intre 800 - 1.100 e pe luna, asa ca aceasta meserie nu mai este asa de banoasa cum a fost odata....dar asta e pana am sa gasesc o alta firma unde se plateste mai bine ma multumesc si cu atat. Mult succes !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sfatul meu, pune mana si studiaza gramatica Limbii romane: dati-mi nu 'datimi", ansambluri nu "ansamble", m-a luat nu "ma luat", imi iau nu "ami iau"........

de cind iti trebuie gramatica sa conduci un camion? plus ca are doar 15 ani, tu la anii lui dormeai cu cartea de romana sub perna?.nu mai fi rau macar acum de sarbatori lasa copilul sa-si urmeze visul.

sfatul meu este sa pui scoala pe primul plan si apoi soferia, peste citiva ani se pot schimba multe, poti fi sofer si cu facultate esti tinar ai tot timpul inainte plus ca peste citiva ani o sa descoperi alte pasiuni.

(apropo am numai 10 clase va rog nu ma criticati pentru eventualele greseli)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

andrei, si io am fost in situatia ta....tot la fel cum ti-au spus si colegii ar fi cel mai bine sa termini scoala prima data si apoi poti face ce doresti, daca iti doresti cu adevarat sa t apuci de soferie io zic sa iti urmezi visul. La fel am facut si eu am terminat liceul(alt profil care nu are de a face cu soferia) si dupa aceea mi-am luat permisele atestatele, cardul si am inceput. Trebuie sa iti spun ca e foarte greu la inceput mai ales fara experienta dar cu putin noroc si ambitie vei reusi. In prezent practic meseria de sofer TIR si sunt multumit pt ca fac ceea ce mi-am dorit de mic insa trebuie sa termini si scoala pt ca nu se stie niciodata ce iti rezerva viata. Succes in ce iti propui si cum a spus si un coleg mai sus...fa ce iti spune inima si urmeaza-ti visul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

de cind iti trebuie gramatica sa conduci un camion? plus ca are doar 15 ani, tu la anii lui dormeai cu cartea de romana sub perna?.nu mai fi rau macar acum de sarbatori lasa copilul sa-si urmeze visul.

sfatul meu este sa pui scoala pe primul plan si apoi soferia, peste citiva ani se pot schimba multe, poti fi sofer si cu facultate esti tinar ai tot timpul inainte plus ca peste citiva ani o sa descoperi alte pasiuni.

(apropo am numai 10 clase va rog nu ma criticati pentru eventualele greseli)

Pai daca acum cand are 15 ani si e inca la scoala, face asemenea greseli dar cand o termina, cine dracu ii mai atrage atentia? O sa te gasesti cu el in parcari si o sa te iei de cap cand vezi ce tampenii scoate pe gura! Si apropo, daca toti candesc ca tine ca nu trebuie scoala ca sa practici meseria asta atunci sa nu ne mai miram ca toti tolomacii sunt soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ma numesc Andrei si am doar 15 ani,in momentul de fata fac un liceu de industrie alimentara la finalul caruia voi esi tehnician in analize produse alimentare,dar cea mai mare pasiune a mea este transportul rutier(de preferat ansamble cap tractor-semiremorca)pasiunea asta o am de la un unchi care are ansamblu personal si ma luat in cateva curse prin care am vazut cat de bine se castiga,as vrea sa stiu daca sar merita sa ma fac sofer pe tir angajat prima data iar dupa aceea sa ami iau tirul meu(nu vreau sa dau zeci de mii de euro pe el un fh12 din98 e mai mult decat suficient)sau ar fi mai bine sa renunt si sa urmez profilul liceului?tzin sa mentionez ca meseria de sofer ami place cel mai mult .ce e mai convenabil pt mine? (eu nu fumez si nici nu beau alcol am auzit ca asa economisesti bani frumosi)meseria nu o fac neaparat pt bani o fac din placere.deci se merita sa ma fac sofer?

  Dragul mosului! Pana o sa fii in dreptul de a coduce ce-ti doresti , poate mai gandesti. Poate vei cunoaste alte povesti , poate vor fi alte obtiuni si oportunitati. Nu caut sa-ti retez aripile, ansa daca ai fi baiatul meu , te-as povatui sa inveti carte! Multa! Poate ti-as inocula faptul de a iubi o meserie liberala. Ceva din care sa poti trai decent toata viata. O meserie respectata .O....altceva! Insa daca dumneata tii mortis sa te iei de soferie, cauta sa te pregatesti temeinic. Mai ai o cale lunga .... Foarte lunga! Bafta !  ( si mai gandeste-te)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am facut si facultate  in domeniul industriei alimentare... si dupa 17 ani de scoala am lucrat doar 3 luni in domeniu pe un salariu de imi ajungea doar pe benzina pana la munca si inapoi. Asa ca in cele din urma am facut scoala pe care ar fi fost bine sa o fac cu 7 ani inainte  si acum am deja un an vechime si vreo 100 000 km fara evenimente.

Daca iti place si te atrage eu iti recomand sa te transferi la un liceu auto daca poti si pe langa asta sa inveti pe branci engleza, germana si franceza. Daca nu pe branci macar la nivel conversational.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Dragul mosului! Pana o sa fii in dreptul de a coduce ce-ti doresti , poate mai gandesti. Poate vei cunoaste alte povesti , poate vor fi alte obtiuni si oportunitati. Nu caut sa-ti retez aripile, ansa daca ai fi baiatul meu , te-as povatui sa inveti carte! Multa! Poate ti-as inocula faptul de a iubi o meserie liberala. Ceva din care sa poti trai decent toata viata. O meserie respectata .O....altceva! Insa daca dumneata tii mortis sa te iei de soferie, cauta sa te pregatesti temeinic. Mai ai o cale lunga .... Foarte lunga! Bafta !  ( si mai gandeste-te)

Nu degeaba te cheama "oldtrucker" ;) Corect ce ai zis ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut andrei mai bine termina scoala te faci inspector etc.. e mult mai frumos si curat... si esti acasa mai mereu daca ai sansa sa iesi ceva din scoala o diploma ceva nu se site ce rezerva viitoru,daca chear iti place si peste 3 ani mai ai atractie asa puternica incerci si soferia pe tir eu iti urez bafta si mult noroc;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Interesante opiniile colegilor.

Mi-aș spune și eu o părere:

Sigur că Andrei este la vârsta la care trebuie să învețe. Este la vârsta la care trebuie să fie corectat și îndrumat, inclusiv gramatical. Pentru el este deocamdată un vis, care oricând poate să se năruie, mai ales dacă va vedea realitatea de pe drumurile noastre. Ca și unul care nu am dorit niciodată să lucrez în această breaslă, aș spune de ce nu este bine, prin ce va trece, deci să evidențiez dezavantajele (unele), bineînțeles fără a omite să spun ca sunt și avantaje.

Observ că sunt persoane care (văzând din exterior această meserie), oricând ar dori să practice șoferia. Pentru aceștia și nu numai:

Andrei:

Să presupunem că ți-ai dobândit permisul de conducere și toate necesare practicării șoferiei. Fără experiență, riscul de a produce daune la camion sau în locurile de încărcare-descărcare este foarte mare. Posibilitatea de a plăti mai mult decât vei câștiga este extrem de mare (aici includ daune + amenzi). Poate, după cum ai scris în mesajul tău, îți permiți să-ți cumperi un camion propriu. Dar lupta pentru un beneficiar bun este atât de mare încât doar îti vei admira camionul.

Să presupunem că esti angajat și ai și experiență. Cât ești tânăr, nu te vei bucura de timp liber nici pentru a-ți găsi o prietenă, mai târziu vei avea copii pe care nu-i vei vede decât foarte rar. Infidelitatea între soți și chiar divorțul este foarte des întâlnit. Creșterea unui copil nu înseamnă doar banii. Datoria de "stâlp al familiei" nu se face doar prin telefon sau internet!

Despre meseria de șofer aș mai adăuga faptul că dezamăgirile vor întrece mult bucuriile. Retribuția mult inferioară la așteptările tale, izolarea de toți cei dragi (fiind singur în camion), mâncarea ți-o pregătești singur când și unde poți, toate drumurile sunt pline de persoane în care nu poți avea încredere, igiena corporală precară... și multe altele, mă determină să te sfătuiesc să te mai gândești.

Dacă ascultăm stația radio din camion, observăm că majoritatea "șoferilor de TIR", folosesc cuvintele obscene parcă ar fi cuvinte dulci și plăcute...

Nervozitatea, bolile de stomac, de spate, reumatismul, sunt doar unele boli de care nici un șofer nu scapă! Astea le dorești? Crezi că merită toate astea în schimbul nenumăratelor călătorii pe autostrăzile Europei, fără să ai timp - fără să-ți permiți să oprești pentru a vizita un muzeu, un castel, un oraș...

Gândește-te bine ce-ți dorești! Caută doar pe Google și vezi câți dintre colegii noștri au murit nevinovați în accidente (atenție - nevinovați!!!). Ești la vârsta când mai poți fi îndrumat, să întrebi nu e o rușine - să greșești e rușine!

Mult noroc îți doresc în viață! Cu stimă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Colegii ti-au raspuns foarte bine!pune mana pe carte,fa-ti o meserie si daca chiar te tenteaza sa incerci meseria asta mai incolo,nu e niciodata tarziu sa te apuci de soferie!Dar trebuie mai intai sa intelegi ca meseria de sofer nu mai este ce era acum 20 de ani!Din ce in ce mai reglementata,fiecare gresala se plateste din ce in ce mai scump,ai din ce in ce mai multi sefi(patronul,dispecerii,politia,clientii,etc.)Trebuie sa faci multe sacrificii(familia,prietenii,etc.).Termina-ti scoala mai intai si daca chiar vezi ca nu esti multumit cu viata ta si cu meseria aleasa poti oricand sa te apuci de soferie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Roadrage are dreptate,daca se gandea mai repede sa se apuce de soferie  nu pierdea timpul cu facultatea,oricum e bine ca o are sa nu zica lumea ca suntem nescoliti,si treaba cu limbile straine e foarte importanta cu cat stii mai multe si mai bine cu atat te descurci mai usor,deci termina scoala cu brio fa permisul si asteapta-ti randul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Andrei, este bine ca stii ce vrei. Eu spre exemplu am 34 ani, am Facultate de Drept , Master , sunt parasutist, scafandru, alpinist, am o gramada de cursuri de specializare prin strainatate(practic o alta meserie) dar tot nu mi-am gasit linistea si din dragoste pentru aceasta meserie, m-am dus si am luat toate gradele, atestat marfa si agabaritice+card tahograf, doar,doar imi voi face curaj sa schimb macazul (imi este greu sa l-as deoparte tot ce am invatat pana acum) asa ca urmeaza-ti visul. Soferia este, in special pentru barbati, ca un virus si daca te-ai contaminat nu iti vei mai gasi linistea. Crede-ma ca am facut, din punct de vedere profesional, lucruri de care sunt foarte mandru si pe care nu multi le-au facut ,acest lucru fiind deajuns sa ma linisteasca, dar de cate ori vad un ansamblu tir mai fitos trecand pe langa mine ma si visez la volanul sau, asa ca inteleg prea bine ce simti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Andrei, este bine ca stii ce vrei. Eu spre exemplu am 34 ani, am Facultate de Drept , Master , sunt parasutist, scafandru, alpinist, am o gramada de cursuri de specializare prin strainatate(practic o alta meserie) dar tot nu mi-am gasit linistea si din dragoste pentru aceasta meserie, m-am dus si am luat toate gradele, atestat marfa si agabaritice+card tahograf, doar,doar imi voi face curaj sa schimb macazul (imi este greu sa l-as deoparte tot ce am invatat pana acum) asa ca urmeaza-ti visul. Soferia este, in special pentru barbati, ca un virus si daca te-ai contaminat nu iti vei mai gasi linistea. Crede-ma ca am facut, din punct de vedere profesional, lucruri de care sunt foarte mandru si pe care nu multi le-au facut ,acest lucru fiind deajuns sa ma linisteasca, dar de cate ori vad un ansamblu tir mai fitos trecand pe langa mine ma si visez la volanul sau, asa ca inteleg prea bine ce simti.

          Si in legatura cu ce spunea altcineva privind neajunsurile din aceasta meserie, doar daca stai acasa si nu faci nimic poate o sa ramai sanatos tun si nici atunci nu esti sigur. Gandeste-te cum este sa stai la 40 de grade, vara, cu bocanci in picioare, vesta de 25 kg in spate, sa pleci dimineata de acasa si sa nu stii daca seara te intorci la copil si sotie. Fiecare meserie are lucrurile ei bune si mai putin bune, singurul lucru care conteaza este sa-ti placa cea ce faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.