Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

atestate romanesti in italia


claemi

Postări Recomandate

  • Members

a-si dori un raspuns: a.m. generale,agabaritice,a.d.r,persoane,pers.reg.taxi--luate in ro.////Au valabilitate in ltalia???

    -m-a oprit pol.it. la intrare in Roma,(dir.Roma nord,dupa Telepass)si dupa ce mi-au verif.discurile tah.,frigul,actele---mi-au spus ca Atest.romanesti,nu sint valabile pe terit.It. \\\\sa ma duc la ACI?

    -va multumesc,si astept raspunsul dvs!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

- sal colegu daca conduci lucrezi cu camion si numar italian ai nevoie de CQC adica atestat italian daca mergi cu numere de ro ii prezinti atestatele romanesti e obligatoriu pt ca daca mergi cu camion italian si te opresc carabinieri iti sechestreaza masina de la o luna pina chiar si la sase luni depinde peste cine dai si ce iti mai gaseste... te pune repede pe bara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe mine m-au oprit carabinierii la iesire din telepas,remorca de austria,capul de cehia si eu roman.m-au cautat de toate alea,asigurari,acte remorca-cap etc.3 bonuri dinb tahograf si la sfarsit atestatele.eu inca am din alea vechi cartonate,s-a uitat la ele si cam asta ar fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

personal cunosc vreo 3 care au venit din italia si spania cu permise de acolo si lucreaza acolo sa isi faca atestate la noi pt ca sunt mai ieftine si ziceau ca sunt valabile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Dupa legislatia in vigoare privind valabilitatea atestatelor atata timp cat circuli intro tara U.E si atestatele sant eliberate tot intro tara membra U.E sant valabile.Asta e raspunsul Sefului A.R.R Neamt cand lam intrebat acu vreo 3luni Drumuri bune colegii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Haideti sa transam un pic problema si nelamuririle. Atestatele obtinute in Romania sunt valabile oriunde in Europa, raspuns primit si de mine de la cei de la ARR. Problema poate sa apara la angajarea intr-o tara straina atunci can trebuie sa va faceti si rezidenta. Odata ce ti-ai facut rezidenta trebuie sa scoti buletin si permis de conducere din tara respectiva. Cum atestatul e valabil doar cu seria de pe permis presupune in mod automat schimbarea atestatelor, cele vechi nemaifiind valabile.

Sper sa fie destul de clar explicat si sa lamureasca pe toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Haideti sa transam un pic problema si nelamuririle. Atestatele obtinute in Romania sunt valabile oriunde in Europa, raspuns primit si de mine de la cei de la ARR. Problema poate sa apara la angajarea intr-o tara straina atunci can trebuie sa va faceti si rezidenta. Odata ce ti-ai facut rezidenta trebuie sa scoti buletin si permis de conducere din tara respectiva. Cum atestatul e valabil doar cu seria de pe permis presupune in mod automat schimbarea atestatelor, cele vechi nemaifiind valabile.

Sper sa fie destul de clar explicat si sa lamureasca pe toata lumea.

bingo !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

- sal colegu daca conduci lucrezi cu camion si numar italian ai nevoie de CQC adica atestat italian daca mergi cu numere de ro ii prezinti atestatele romanesti e obligatoriu pt ca daca mergi cu camion italian si te opresc carabinieri iti sechestreaza masina de la o luna pina chiar si la sase luni depinde peste cine dai si ce iti mai gaseste... te pune repede pe bara.

Baiatule pune mana pe legislatia in domeniu, inainte sa postezi, caci dezinformezi total. Iti dau aici ce reglementeaza pregatirea profesionala a conducatorilor auto. Directiva Parlamentului European si a Consiliului Europei nr. 59/2003/CE. De asemenea echivalenta acestei directive este Ordinul Ministrului Transporturilor nr. 42 din 16 ianuarie 2006. Decat sa dezinformati mai bine va documenti voi daca nu sunteti siguri ca ce ganditi voi este bine. Nu faceti decat mult rau celui care a cerut sfatul.

  Atestatele romanesti sunt valabile si in Italia deoarece sunt dobandite dupa normele UE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

a-si dori un raspuns: a.m. generale,agabaritice,a.d.r,persoane,pers.reg.taxi--luate in ro.////Au valabilitate in ltalia???

    -m-a oprit pol.it. la intrare in Roma,(dir.Roma nord,dupa Telepass)si dupa ce mi-au verif.discurile tah.,frigul,actele---mi-au spus ca Atest.romanesti,nu sint valabile pe terit.It. \\\\sa ma duc la ACI?

    -va multumesc,si astept raspunsul dvs!

Cine te-a oprit probabil nu stie geografie si nu stie ca Romania este in uniunea europeana, deci se respecta legislatia europeana in domeniul rutier. Sau poate el nu cunoste legislatia deci habar nu avea la ce sa te controleze. Sau poate a vazut ca nu stapanesti legislatia si a incercat sa te jupoaie. Sa sti ca jaful si hotia nu sunt lucruri inventate de romani. Gasesti si la ei destui care incearca sa profite daca vede ca te poate fraierii. Puneti mana pe legislatie ca sa va protejati in afara granitelor Romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe mine m-au oprit carabinierii la iesire din telepas,remorca de austria,capul de cehia si eu roman.m-au cautat de toate alea,asigurari,acte remorca-cap etc.3 bonuri dinb tahograf si la sfarsit atestatele.eu inca am din alea vechi cartonate,s-a uitat la ele si cam asta ar fi...

  Colegu dar tu in ce tara erai (esti)angajat ?

EXEMPLU-Daca esti angajat in RO.(contract)si lucrezi pe comunitate pentru o alta ,,firma,, :trebuie sa ai la tine CONTRACT (legal-notar) de imputernicire,de colaborare,de inchiriere, de leasing- pe cap tractor DACA este inmatriculat in alta tara=intre cele doua firme( idem-remorca ) +++

             

Depinde si cine te opreste si cata  (carte ) cunoaste !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salut colegilor. Sunt in Italia de citeva zile. Saptamina trecuta am fost la "motorisatione civile" la ei sa intreb de actele romanesti, si au zis ca pot lucra fara probleme (La mine sunt facute de tip nou) de cele tip vechi nu pot spune nimic. Desi se uita cam "chiorish" la mine cind a vazut actele romanesti insa... mi-a dat verde la lucru, ramiine (problema cea mare)de gasit un lucru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

  salutare colegi !!eu am CPI facut in romania in 2011 tip nou am lucrat in italia si nu la cerut nimeni decat la firma au zis ca e bun pe traseu nu ma intrebat nimeni poate ca am fost mai norocos nu stiu,,ideea e ca e valabil am vorbit cu un cunoscut care era italian si instructor la o scoala auto el a vazut ca noi avem un cod comunitar pentru atest daca va uitati (95) pe spate ...e el a zis ca asta e valabil pentru extern in orice tara comunitara noi romanii avem avantj e valabil ..la ei cica nu se poate face codul asta mi-a dat o explicatiede genul ca ar dura o scoala de pregatire ceva gen 9 luni sau asa ceva ca sa obtina si ei codul asta comunitar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.