Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

O intrebare legata de TC pe DE


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Daca in DE teci de camerele de pe autobanda,si nu ai toll colect platit,ca nu ai avut de unde sa iei de cand ai intrat,si iei la 10,20 sau 30 min dupa,este vreo problema ? Multumesc ! :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Din cite am inteles eu problema este pusa in felul urmator,tu platesti dupa 30 km toll colect[sa zicem] dar ramii descoperit cu cei 30 km pina la peco de unde ai oprit si ai cumparat asa ca nemtii considera ca tu ai mers pe autoband o portiune de 30 km fara sa fii platit,asta deoarece tu platesti din locul cumpararii in continuare si nu in urma.Sper sa gresesc si sa gasim un coleg care sa ne indrume mai bine daca cumva am gresit eu cu informatia >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Din cite am inteles eu problema este pusa in felul urmator,tu platesti dupa 30 km toll colect[sa zicem] dar ramii descoperit cu cei 30 km pina la peco de unde ai oprit si ai cumparat asa ca nemtii considera ca tu ai mers pe autoband o portiune de 30 km fara sa fii platit,asta deoarece tu platesti din locul cumpararii in continuare si nu in urma.Sper sa gresesc si sa gasim un coleg care sa ne indrume mai bine daca cumva am gresit eu cu informatia >:(

Pai in momentul cand platesti,poti selecta locul din urma de unde ai intrat pe autobanda,deci,nu se considera ca ai mers fara sa platesti...Dar...am intrebat,ca pe Austria mi-am luat 220 euro amenda,ca am iesit fara sa imi reincarc go-ul ,si am intrebat un coleg in statie si mi-a zis ca nu e problema,ca pot sa il platesc data urmatoare cand ajung in austria...si data urmatoare...surpriza,m-a oprit garda si mi-a dat 220 euro amenta pt 6 euro care trebuia sa ii platesc....  :-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

inclin sa il cred pe colegul de linga mine care a mers constant pe germania,deci vei plati si acolo daca mergi cei 30 km fara a plati de la primele peco,nu ai cum sa platesti pe portiunea de drum pe care deja ai mers, :

Problema e ca de multe ori nu gasesti chiar la intrare....in fine,cum o fi norocu acum...daca nu prinzi camere pana la primul toll collect,esti norocos cred :)

Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai in momentul cand platesti,poti selecta locul din urma de unde ai intrat pe autobanda,deci,nu se considera ca ai mers fara sa platesti...Dar...am intrebat,ca pe Austria mi-am luat 220 euro amenda,ca am iesit fara sa imi reincarc go-ul ,si am intrebat un coleg in statie si mi-a zis ca nu e problema,ca pot sa il platesc data urmatoare cand ajung in austria...si data urmatoare...surpriza,m-a oprit garda si mi-a dat 220 euro amenta pt 6 euro care trebuia sa ii platesc....  :-[

        In DE trebuie sa scoti TC pana sa intri pe autostrada ! Dupa aia poti avea probleme daca te ghicesc! Nu poti scoate dupa ,deoarece pe tichet scrie ora si data de intrare precum si timpul alocat pentru a iesi de pe autostrada ! Atentie , ca si daca te abati de la ruta scrisa pe tiket sau neincadrarea in timpul dat , atrage amenda!!

      In Austria , daca ai ramas fara bani in GO , trebuie sa platesti in maxim 48 ore ! Dupa aia chiar daca platesti , de cum te-a ghicit OAMTC -ul ai pus-o de amenda! Cuantumul amenzii variaza in functie de valoarea restanta ,distanta parcursa fara plata si timpul scurs!

    Parerea mea e sa platiti la timp inainte de intrarea pe autostrada in DE si sa respectati ruta si timpul  scrise pe tichet! ( neamtul nu accepta scuze , ca vezi doamne nu ai avut de unde lua TC) Si are dreptate! Puteti dwl. de pe Toll Collect.de lista cu toete statiile unde se gasesc terminale , atat din Germania cat si din tarile limitrofe, in format pdf.. Bine ar fi pt . cei ce fac Germania zilnic , sa posede automat . (ai avantaje mari )

  In Austria e bine sa alimentezi cu 200 e pentru tranzitul spre Germania si treci fara probleme, apoi faci si economiepe Go , ceace te ajuta in timp.

  In final, eu unul sunt de parere sa platiti cu anticipatie si sa respectati legile nationale aplicabile! Cei din Vest nu sunt ca noi! Ai gresit platesti! Si nu incercati cu spaga sau rugaminti ca nu tine! Cautati sa fiti foarte corecti si nu ve-ti avea probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutari! am lucrat aproape 2 ani pe D fara TC automat si pot sa spun ca m-am lovit de cateva ori de problema asta. nu gasesti terminal TC in zona in care esti. nu este nici o problema daca treci prin porti fara TC, ATAT TIMP CAT NU TE GASESTE BAG-ul. Dar cand ajungi la un terminal trebuie sa-ti iei tichetul cu punct de intrare in autoband exact locul pe unde ai intrat sau cel putin o intrare inainte de poarta de control. dupa ce iti iei tichetul si ajunge la ei in baza de date ca ai platit autoband nu mai are nimeni treaba cu tine. desigur, din punct de vedere legal, daca nu ai tichet TC, nu ai voie nici macar pe banda de accelerare de la intrarea in autoband. Sarbatori Fericite tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul @cezzar are perfecta dreptate.Amenda poti lua si pentru 600 m parcursi pe autostrada fara TC

Pentru cine are probleme cu gasirea aparatelor recomand sa caute POI cu terminalele toll collect pentru GPS.Mai este pe site-ul BAG un fisier PDF cu toate locatiile de unde se poate cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.