Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cine ma poate lamuri si pe mine intr-o problema ?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

La un MAN TGA 18,460 , 930000km , care este motivul daca imi consuma cam mult ? Cu inc de pana in 14-15 to undeva la 35,si peste 15 , adica la vreo 20 to ma duce aproape de 40.Am verificat injectoarele si totul e ok...Am inteles de pe la colegi ca MAN-urile consuma in general cam mult,dar totusi,mi se pare exagerat.....  :-X

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

1.filtru de aer

2.atentie la demaraje pedala apasata agresiv la man consuma

3.depinde de drum,conditii de trafic

acestea sunt o constatare personala fara relevanta dar totusi de luat in seama asa ca si experiment.

am lucrat pe tote tipurile de man de aceea dau si eu o parere.in principal ai grija la demaraj si turatiile joase

eu personal cred ca este o defectiune tehnica al meu daca scot pantofii din ambele picioare si dau in acceleratie cu ei nu urca la 40...ori ce manevra ai face nu urca la 40 mai ales spui ca nu ai avut incarcatura!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"fratik cu cine am stat de vb mi-a zis ca manu si volvo au consumu undeva 38-40%....asa ca nu te panica....asta e consumu lor"

nu stiu cum e cu MAN-ul dar pe un volvo de 460 CP am lucrat si avea consum mediu de 28.

am auzit si eu ca MAN-ul e cam "setos".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare. Am avut man tga 460 si se incadra perfect in 26% gol +05 la tona

stiu ca sunt off-topic dar nu ma pot abtine cand  vad/aud de consumuri cu 0.5 /tona; consumul poate fi influentat de mai multi factori [ sector de drum , meteo ,aerodinamica ,  natura incarcaturii  , lichida / solida/ inaltime] nu  numai de greutate .

ps : am uitat de factorul uman ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.