Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

RESINGER CARGO SPEED SRL


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

AM fost la firma asta timp de 3 luni si 2 saptamani. In acest timp am avut timpul necesar sa imi dau seama ca nu sunt deloc seriosi. Am experienta 9 ani si nu am intalnit pana acum asemenea prosti. Pe coordonator il cheama XXXXXXXX minte de ingheata apele ( pe mine m-a mintit ca se merge la program, magnetul nu se pune pe cutie si ca merg singur). Cat am fost eu, s-au intamplat urmatoarele:

1. M-a bagat in doi soferi, la km, 0,14 Euro pe cabina, scoteai un card pana isi facea celalalt programul (in acest timp soiferul 2 avea pauza de 9 ore)

2. Cat timp am fost singur am mers cu magnetul si cu cardul scos pe Germania. Noroc ca am avut tahograf Grunding si merge magnetul cu el

3. La inceput mi-au zis ca orice amenda se plateste si am avut surpriza la final ca aveam o gramada de amenzi de viteza pe care ei nu mi le-au platit ( pe Austria noaptea era 60 km/h si dadeam mai tare ca sa ajung la firma sa mai dorm si eu)

Ca si o concluzie, la aceasta firma nu dormi, mananci din mers, nu ai unde sa te speli ca te tot streseaza "de ce te-ai oprit?", " ce faci?" . Acelasi lucru l-am patit si la "Ilie si Fiul" firma e in Spania si la "SC RES Vipiteno Logistica SRL" la Sasha.( coordonator xxxxxxx)  |NIMEX TRANS SRL" este un sarbxxxxxxx la Salzburg Austria. Toate aceste firme au sediul in Resita, jud. Caras-Severin, si toti au la km. Servicile lor sunt sub orice critica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

AM fost la firma asta timp de 3 luni si 2 saptamani. In acest timp am avut timpul necesar sa imi dau seama ca nu sunt deloc seriosi. Am experienta 9 ani si nu am intalnit pana acum asemenea prosti. Pe coordonator il cheama xxxxxxxxx, minte de ingheata apele ( pe mine m-a mintit ca se merge la program, magnetul nu se pune pe cutie si ca merg singur). Cat am fost eu, s-au intamplat urmatoarele:

1. M-a bagat in doi soferi, la km, 0,14 Euro pe cabina, scoteai un card pana isi facea celalalt programul (in acest timp soiferul 2 avea pauza de 9 ore)

2. Cat timp am fost singur am mers cu magnetul si cu cardul scos pe Germania. Noroc ca am avut tahograf Grunding si merge magnetul cu el

3. La inceput mi-au zis ca orice amenda se plateste si am avut surpriza la final ca aveam o gramada de amenzi de viteza pe care ei nu mi le-au platit ( pe Austria noaptea era 60 km/h si dadeam mai tare ca sa ajung la firma sa mai dorm si eu)

Ca si o concluzie, la aceasta firma nu dormi, mananci din mers, nu ai unde sa te speli ca te tot streseaza "de ce te-ai oprit?", " ce faci?" . Acelasi lucru l-am patit si la "Ilie si Fiul" firma e in Spania si la "SC RES Vipiteno Logistica SRL" la Sasha.( coordonator xxxxxxx)  |NIMEX TRANS SRL" este un sarb xxxxxxx la Salzburg Austria. Toate aceste firme au sediul in Resita, jud. Caras-Severin, si toti au la km. Servicile lor sunt sub orice critica.

tin sa mentionez ca tot ce zice acest coleg este adevarat,,din pacate,, ca resinger mai sunt multe firme,in zona freilassing
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La ce ai scris in primul post eu cred ca nu ai nici 9 zile experienta.

Eu chiar nu inteleg cum va obliga sa folositi magnetul?Vi-l pune cu forta?Oricum nu are legatura cu marca tahografului,merge si pe Siemens sau Continental.

Si cum sa crezi ca o firma iti va plati amenzile pentru radar?Vroiai sa la plateasca si pe cele de mers pe contrasens?Sau sa iti angajeze pe altcineva caci tu ai ramas fara permis deoarece ai depasit coborand Brennero?

Cu cei care se lauda ca platesc amenzile mergeti la notar si faca declaratie prin care raspund cu patrimoniul personal orice amenda luata din programului de condus.Ar merge vreun minidispecer sau mare patron de firma cu o flota de 3 JAF-uri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La ce ai scris in primul post eu cred ca nu ai nici 9 zile experienta.

Eu chiar nu inteleg cum va obliga sa folositi magnetul?Vi-l pune cu forta?Oricum nu are legatura cu marca tahografului,merge si pe Siemens sau Continental.

Si cum sa crezi ca o firma iti va plati amenzile pentru radar?Vroiai sa la plateasca si pe cele de mers pe contrasens?Sau sa iti angajeze pe altcineva caci tu ai ramas fara permis deoarece ai depasit coborand Brennero?

Cu cei care se lauda ca platesc amenzile mergeti la notar si faca declaratie prin care raspund cu patrimoniul personal orice amenda luata din programului de condus.Ar merge vreun minidispecer sau mare patron de firma cu o flota de 3 JAF-uri?

la aceasta firma ,,resinger,, care de fapt face parte din alt brand,s au platit amenzile si pentru centura,daca nu o purtai.dar asta a fost innainte sa apara ,,romanii inteligenti care stiu ei sa pupe in fund seful,,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

      Am lucrat si eu mai mult de un an, la firma Resinger Cargo Sped srl si ce pot sa spun, este ca a fost cea mai corecta firma, in ceea ce priveste promisiunile facute si termenele de plata a salariilor si diurnelor.

In ceea ce priveste programele de lucru, pe mine nu m-a "obligat" nimeni sa le incalc, trebuia doar sa comunic daca nu puteam respecta un termen , ca sa fiu reprogramat la descarcare sau incarcare pentru alta zi, sau alta ora. In ceea ce priveste amenzile, intr-adevar era o vreme cand se decontau toate, dar asta s-a terminat, de cand s-au gasit cativa "colegi isteti", care faceau un abuz din asta. Adica depaseau intentionat viteza, mergand pe principiul ca "oricum plateste firma amenda". Cu o astfel de atitudine, nu ma mira ca acum nu se mai platesc cele de viteza, centura, etc. In plus fata de avantajele astea, nu am auzit niciodata nici un coleg sa se planga ca i s-ar fi retinut bani pentru ceva, desi unii mai incepatori (sa zic asa), au stricat o gramada pe la masini, sau au gresit traseele,...etc. Eu am plecat de la ei, datorita unor probleme personale si acum ma bate gandul sa ma duc iar (cu caciula in mana), sa vad daca mai accepta sa ma intorc.

Nici o firma nu este perfecta, dar atata timp cat se tine de promisiuni si da banii la timp, pentru mine inseamna ca este CEAS. Acuma, ca o paranteza, cunosc un caz al unui coleg, care a fost venit in firma de 3 zile si la un control, a luat o amenda de 950 de euro pentru programele de lucru efectuate inainte de a incepe la Resinger. I s-a platit amenda integral, fara sa i se traga vreodata vreun ban. Mie personal, asta mi se pare o dovada de prostie, iar daca eu eram patron la firma asta nu as fi decontat-o, dar ei considera ca in felul acesta vor avea o reputatie buna intre soferi. Se pare ca uneori nimic nu este suficient ca sa multumesti un sofer lenes, sau chiar incompetent, pentru ca din pacate mai sunt si din acestia. 

In fine, va doresc la toti drumuri bune si sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.