Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Noua lege in Germania privind volumul rezervoruluide motorina?


krrys67

Postări Recomandate

  • Members

Salut tuturor colegilor si La multi ani pe 2012! As vrea sa cer o lamurire celor care cunosc mai bine legislatia germana. Astazi am fost oprit in zona Heilbron pe A6 de o patrula a celor de la BAG,si dupa un control minutios, la sfirsit cind credeam ca am terminat am vazut cum domnul"bitte"incepe sa-mi adune volumul de motorina al celor doua rezervoare de la camion(eu am un MAN totalizind 1360l) cu rezervorul de motorina a al TK-ului(si asta are vreo 160l).L-am intrebat ce se intimpla si mi-a raspuns ca am avut noroc ca am 1520 si ca nu e problema pentru 20l,ca daca aveam mai mult ma amenda cu 830€. Vreau sa va spun ca am ramas mut si i-am multumit de trei ori dupa care am plecat foarte surprins ca nu stiam treaba asta. Da ca cineva stie mai multe amanunte cu chestia asta va rog sa postati poate ne este de ajutor. Va multumesc anticipat si drumuri foarte bune!l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La multi ani colegi .

Nu stiu ce sa zic eu lucrez peun daf xf105460xxl si amandoua rezervoarele insumeaza 1300 litri dar intr-o parcare prin belgia mi-a zis un coleg sa am grija ca este posibil sa fiu luat la intrebari si cica de la nu stiu cati litri in sus se considera ADR ceea ce este posibil . Poate deaia ai avut acea problema .

  Sa aveti numai drumuri bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      Scutirile la transportul de combustibili lichizi

Transportul de combustibil continut in rezervorul vehiculului,destinat propulsiei acestuia,sau operarii oricaruia dintre echipamentele sale;combustibilul poate fi transportat in rezervoare fixe,conectate direct cu motorul vehiculului sau echipamentul auxiliar al acestuia sau in recipiente portabile.

Capacitatea totala a rezervorului fix nu va depasi 1500l per unitatea de transport(din care maximum 500l la remorca)

Recipientul portabil nu va depasi 60l per unitatea de transport.

Asta e din indrumarul ADR pe care ti-l da cand faci scolarizarea.Cred ca la asta se referea politistul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.