Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

prima pasiune...


oldtrucker

Postări Recomandate

  • Members

  Dragii mosului ! Ma simt incarcat de a-mi dezveli prima dragoste.... o Jawa de 350 ! A tatalui meu. Doamne! Cum asteptam sa mai vina taicutul meu abtiguit , sa pun mana pe chei si......sa incalec! Eram o belea pentru maica mea ! Saraca ! Nu aveam permis , eram putin (mai mult) ,,iubitor" si dadeam din una -ntralta. Cu spritul nu le aveam ....da-n rest ,...full! Culmea a fost atinsa in timpul cand deja aveam 21 ani. La acea frumoasa varsta , taica , a hotarat: ,,Ba - fa scoala de soferi , ia permisul si-ti dau motoru! Mie mi-ajunge! M-a dus la scoala de soferi. Mi-a platit cursul. Maestrul instructor , dupa ce am facut cunostiinta ,m-a luat cu binisorul: Ba nenica . Eu te fac motociclist! Mi-a spus pe un ton grav. ,,Hai urca pe magar ( un IJ festival superb)si ....." Si cand am revenit din cursa(ha ha ha) , nenea Vlad i-a spus taicutului meu:,, nea Nelule , asta e drac! Pai bine bre, eu am crazut ca tre sa-l invat sa mearga pe motor , da asta m-a dus numa pe o roata ! E diliu bre! Ce sa-l invat? De cand merge pustiu?  " ,,De mic a fost al dracu!" .,,Cum gasea momentul o fura...." Acum intreb retoric. Nu am mai incalecat cam de multisor, da numa ca am un vierme ce ma impinge la nebunii! Ba tataie ia-ti un chopper!!! Ce sa fac ? Sa al ascult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Un choper e frumos si relaxant. Te simti ca plutind deasupra strazii. E o placere sa iesi la o plimbare cu unul. Clar ca nu sunt pentru mers pe o roata, dar numai bine pentru ca te tine mai mult in viata un choper, nu te face te determina sa bati recorduri de viteza. Bafta. Mi-e dor si mie sa ies la o plimbare pe minimul de roti legale :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut !!  Interesant  .... si placut sa vezi colegi  ... iubitori de doua roti  ::)  .. printre voi ..ma inumar si eu  8)  ...

Sa ma "laud" si eu cu ce motoare am avut  .. 1- IJ Festival 350 cm  .. (greu tare rusu)

                                                                        2-IJ Jupiter-5 350 cm ..  (mi a rupt spatele din cauza suspensiei  >:( )

                                                                        3-MZ              250 cm  .. (pe asta l am vandut din cauza ca ..a dat de sosea cu mine de 3 ori  >:( )

                                                                        4-JAWA TWIN SPORT 350 cm  (dragostea vieti mele  ::) )

                                                                        5- HONDA CBR RR  900 cm  8)  (asta ma bagat in spital 2 sapt + operatie , ligamente rupte la umar ... si 2 luni juma pe dreapta ...  >:(  .... dar PASIUNEA ramana PASIUNE!!!

DSC04122.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu am avut decat 1 cazatura nasoala cand am luat un ,,crater" de  groapa mam tarat vreo 30 de metri pe asphalt... aveam niste zgarieturi de zici ca erau arsuri.Si cu toate ca aveam maxim 50-60 km/h.Furca am facut praf...trebuia so inlocuiesc.Daca eram cu un enduro sau un chopper nici nu simteam groapa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu am avut decat 1 cazatura nasoala cand am luat un ,,crater" de  groapa mam tarat vreo 30 de metri pe asphalt... aveam niste zgarieturi de zici ca erau arsuri.Si cu toate ca aveam maxim 50-60 km/h.Furca am facut praf...trebuia so inlocuiesc.Daca eram cu un enduro sau un chopper nici nu simteam groapa :)

  Exact aceeasi cazatura am luat si eu cu MZ'eul  >:(  ...  toata partea stanga eram polizat din cap pana'n picioare .. doar ce a venit din cursa ..am parcat  .. si zic: hai sa dau o tura cu motorul sa mi i au tigari .. si o gura de aer ...era vara .. toata ziua am stat intr o caldura de am inebunit  .. strada unde locuiesc ...era recent asfaltata ...  dar ... intre timp au sapat un sant  .. si cand l au astupat la loc  ..n au tasat pamanutul .. si a ramas vreo  15 cm de pamant  mai sus de cat soseaua  ..  noapte ..viteza .. cand am trecut peste sant ...ma aruncat in sus .. m am  dezechilibrat ... si nu stiu cum mi sa agatat tricoul de coarne  ... am cazut  ..si ma tarat vreo 15-20 m (eram in tricou..pantaloni scurti si papuci) ... fiind noapte ..si din cauza durerilor nu m am uitat la rani  :-X... cand am ajuns la spital  .. mi a venit rau    ??? ... cand am iesit din spital  ..ziceai ca's robocap!!! :D  ..uite asa am stat vreo 2-3 sapt acasa  >:(  .. dupa cazatura asta ..l am vandut  ..era a3a oara care cu cazusem cu motorul asta  ..  >:(  .. si mai am cateva cazaturi  ...dar alea usoare ..zgarieturi minore  ...  ::)  ... dar .. n am renuntat la hobby !!  8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Exact aceeasi cazatura am luat si eu cu MZ'eul  >:(  ...  toata partea stanga eram polizat din cap pana'n picioare .. doar ce a venit din cursa ..am parcat  .. si zic: hai sa dau o tura cu motorul sa mi i au tigari .. si o gura de aer ...era vara .. toata ziua am stat intr o caldura de am inebunit  .. strada unde locuiesc ...era recent asfaltata ...  dar ... intre timp au sapat un sant  .. si cand l au astupat la loc  ..n au tasat pamanutul .. si a ramas vreo  15 cm de pamant  mai sus de cat soseaua  ..  noapte ..viteza .. cand am trecut peste sant ...ma aruncat in sus .. m am  dezechilibrat ... si nu stiu cum mi sa agatat tricoul de coarne  ... am cazut  ..si ma tarat vreo 15-20 m (eram in tricou..pantaloni scurti si papuci) ... fiind noapte ..si din cauza durerilor nu m am uitat la rani  :-X... cand am ajuns la spital  .. mi a venit rau    ??? ... cand am iesit din spital  ..ziceai ca's robocap!!! :D  ..uite asa am stat vreo 2-3 sapt acasa  >:(  .. dupa cazatura asta ..l am vandut  ..era a3a oara care cu cazusem cu motorul asta  ..  >:(  .. si mai am cateva cazaturi  ...dar alea usoare ..zgarieturi minore  ...  ::)  ... dar .. n am renuntat la hobby !!  8)

Ce naspa dormeam numa pe burta puteam dormi....:( da dupa o sapt am pus furca noua si dai la plimbari am fost pana in eghin pe drumul acela de la peris iam dat maxim saracutu motor de 50 mo dus 110 :).||O am in sange nu pot renunta este o pasiune.|Ma enerveaza toti cand ma intreaba ca nam carnet dinacela de donator de organe:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ma bag si eu :

- ceva mobra 50s

- apoi un suzuki dr 650 se :)

- apoi yamaha xv 535 virago

- apoi honda vt 750 c2 ace

- apoi honda xl 650 v transalp

- apoi bmw r1100rt

sper un HD RoadKing ... dar mai am de volanit pana ajung acolo

cazaturi - mai mult din cauza greutatii jucariilor ... deci de pe loc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.