Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

nou in Austria de la 01.01.2012


albert_303

Postări Recomandate

  • Members

Majoritatea dintre noi tranzitam Austria  cred ca ati vazut un panou pe marginea autostrazillor  care a aparut in urma cu cateva luni

[img width=533 height=400]http://s5.postimage.org/9jltlq98n/271220112107.jpg

"calea de salvare'' asa am inteles eu si azi am auzit la radio ca amenzile ajung pana la 280 euro

dar pe siteul http://www.rettungsgasse.com/ cu germana pe care o stiu eu, am inteles ca amenzile ajung pana la 2180 euro

Anexez si textul pentru cine stie germana sa confirme sau sa infirme ce am scris eu mai sus:

So entsteht die Rettungsgasse, die nur von Einsatzfahrzeugen (Polizei, Feuerwehr und Rettung), Fahrzeugen des Straßendienstes oder vom Pannendienst befahren werden darf. ACHTUNG: Die Bildung einer Rettungsgasse ist nicht nur dann notwendig, wenn ein Unfall als Ursache der Verzögerung auftritt. Auch die freie Durchfahrt von Einsatzfahrzeugen zu anderen Einsatzorten oder Krankenhäusern muss gewährleistet werden. Damit gilt in Österreich das gleiche Prinzip wie in Deutschland, der Schweiz, Tschechien und Slowenien. In Österreich ist die Bildung einer Rettungsgasse bei Staubildung VERPFLICHTEND! Verkehrsteilnehmer/innen, die unberechtigt die Rettungsgasse befahren oder ein Einsatzfahrzeug behindern, müssen mit hohen Geldstrafen bis zu 2.180 Euro rechnen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu din cite vad eu se incearca un nou concept ;acela de a se forma o banda de mijloc in cazul urgentelor si anume cei din banda 2 se apropie cit pot de parapetul ce separa sensurile iar cei de pe banda din dreapta se retrag pe banda de urgenta pe care pina acum toti am cunoscut=o raminind liber pe centru pentru vehiculele de urgenta;din indicator combinat cu f putina germana pe care ocunosc eu asta inteleg;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

conceptul asta se foloseste pe spania , nu exista o lege scrisa , dar in cazul cozilor formate in cazul accidentelor sau simple ambuteaje , pentru a crea spatiu vehiculelor cu regim prioritar ,  oricum e o chestie de logica si bun simt    !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va fac traducerea,care suna cam asa: aceasta banda se creaza nu numai in situatii de accident,ambuteiaje ci si daca masini ale politiei,pompieri,ambulanta,e.t.c,se deplaseaza la interventii.In aceste cazuri sunteti obligat sa creati banda de urgenta conform modelului de pe panou si cei care circula pe aceasta banda(creata),precum si cei ce stanjenesc circulatia vehiculelor mai sus mentionate,vor fi sanctionati cu amenzi de pana la 2180E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Personal am observat de multe ori cum banda suplimentara din dreapta devine inutila. Masinile cu probleme reusesc sa fie depasite relativ usor, dar cu siguranta incetinesc parcursul masinilor de urgenta. Totusi cel mai dificil devine atunci cand se ajunge la o iesire de pe autostrada si acolo este coada. In acest punct banda de urgente dispare si devine banda de incetinire, iar masinile sunt pur si simplu blocate, fara posibilitatea de a merge nici inainte nici innapoi si de multe ori dureaza destul de mult pana se face un culuoar pentru masina de interventie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.