Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Salut soferi cat D


N.George

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

colegule nu vreau sa te dezamagesc dar.................lasa ca o sa vezi tu...............deocamdata ia atestatul si rupe microbuzele ca nu te ia nimeni pe vreun autocat daca nu ai experienta..........de unde esti?

din Galati, da chiar am primit niste sfaturi de genu, sa fac maxi taxi dupa care sa incerc un leasing la un transit sau sprinter si sa fac curse interne (intre orase), intrebarea mea e : Care sunt costurile pentru a inscrie un microbuz pe un traseu (intre orase) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Colegul nu iti trebuie masina iti trebuie licenta+ masina.Licentele pe judetean si interjudetean sint date pina in 2013 iar in Galati pina in 2015 Daca ai bani incearca sa cumperi o masina cu licenta Atentie masina ramine propietatea firmei daca nu ai bani incearca sa te angajezi pe maxi taxi nimeni nu te ia pe international cu permis de 3 luni.Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Si eu am adaugat cat.D la permis de curand. Din cate am auzit este mai bine platit un sofer pe camion (TIR) decit unul de autocar... .poate cineva sa ne dea ceva detalii ?Sa confirme sau sa infirme? As ruga sa exprimati opinii pertinente si ...reale! In mod normal responsabilitatea este mult mai mare ....("incarcatura").

Drumuri line !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu depinde la ce firma lucrezi sii cat de cinstit este patronul..............de la foarte putin in jos de obicei........avantajul la persoane este ca nu te omoara singuratatea nu stai la incarcat si descarcat,etc.....dar iti tocesti nervii cu pasagerii.........deci in concluzie..........avantaje si dezavantaje gasesti sii la tir  si la transport persoane........asa ca multa bafta!  p.s.  sa nu incerci nici macar sa te gandesti vreodata sa lucrezi la atlassi.........asta iti spun asa prieteneste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Colegul am lucrat si la marfa si la persoane.Din 2002 cu o intrerupere de un an am lucrat numai pe autocar Un an am fost la marfa pe comunitar 6 luni in spania si 4 luni Germania Norvegia.Ma luat boala la marfa si am plecat acasa ca nu mai rezistam.Asta in anul 2008 cind luam 2700 euro pe luna pe cabina singur.La persoane anul trecut am luat in sezon medie 2300 euro bani  si mincare si cazare cu grupul pe unde eram.In extra sezon la cursa 150 grecia 200 italia 250 spania 100 lei pe zi in tara Acuma socoteste si tu daca e mult sau putin. Pretentiile la persoane sint mai mari calatorii vor sa stii toate hotelurile din toata Europa drumurile cele mai scurte da la hotel pina la obiectivele de vizitat si mai au impresia ca daca au platit excursia soferul este un fel de sclav Dar o rezolvi repede .In orice caz este mai frumos si mai lejer ca la marfa.Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Aveam o dilema: sa iau sau nu si atestatul ptr. persoane. Intentionez sa ma mut in Franta , si ma gandeam sa imi pregatesc cit mai multe variante de a-mi cistiga existenta pentru mine si familia mea. Tind sa cred ca poti castiga rezonabil din ambele variante... . Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre, si va urez sanatate si drumuri line !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

colegu...un raspuns sincer...daca nu ai "prieteni"...incearca intai la marfa sau la maxi taxi........in nici un caz nu te apuca de transport persoane daca nu stii ce inseamna asta...daca vrei iti zic eu...si te rog sa ma crezi ca asa e......dupa cativa ani de transport marfa pe un microbuz mi sa oferit ocazia de a trece la persoane......aaaa am uitat sa precizez ...visul meu era sa devin sofer de autocar...am lucrat 3 ani pe maxi...dupa care am considerat ca am suficienta experienta pt a ma urca pe autocar...am indraznit...m-am urcat si la prima cursa am iesit in afara...lucrez si acum...e frumos...dar gandeste-te daca esti pregatit:..sa pupi fiecare baba in cur...la prima reclamatie..10 LA SUTA...s-ar putea sa nu ai nici o vina ca nu esti singur...nu stiu...ti-as zice mai multe dar ma mai gandesc inca sa raman acolo unde imi e locul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Va salut din nou, pffff:/ , mi-am luat si atestatul transport persoane si acum ce fac? Vreau sa ma angajez si nici nu stiu de unde sa incep. Banuiesc ca trebuie sa incep cu maxi taxi nu? Cum fac? Nici macar nu stiu firmele de maxi taxi din Galati, sunt pierdut ... astept niste sfaturi de la cei ce stiu, o seara placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

FOARTE USOR DE LUAT PERMISU CAT D IN ZILELE NOASTRE .TRAIASCA "DRPCIV"E SITUL POLITIEI UNDE FACI CHESTIONARELE CARE LE DAI LA EXAMEN.TE AJUTA ENORM.SI CU POLITAIUL SA-I EXPLICI CE FACI SA NU-I DAI EMOTII AM DAT CU SEFUL LOR DE LA ILFOV COSTANDACHE NE-A EXPLICAT BA BAIETZI NU SUNTEM LA 6DIN49,NU VA BAG PE INTERZIS,NU VA PUN SA OPRITI UNDE NU AVETZI VOIE.AM LUAT USOR.CU DUMNEZEU INAINTE.

  Multam pentru sfat ! Am luat si D-ul . Acum,...... pe cai !? sau ...pe curind !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Members

CAUT FIRMA TRANSPORT PERSOANE INT+EXT,14 ANI EXPERIENTA AUTOCAR,AM LUCRAT ULTIMA DATA LA TRANS-ABRUD jud.ALBA PE AUTOCAR SETRA 415 HDH,AM 35 ANI,STITI CE-VA COLEGILOR,

     

                VA MULTUMESC....??????

la Atlassib se fac angajari , insa intra multi putini rezista , eu am rezistat , la acomodare 2,3 luni e mai greu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

mik23n2 vad in multe postari ca le tii partea lu atlasib ,te intreb e corect sa ceri pentru vama 5 euro unui calator tinand cont ca el plateste bilet. Tu daca mergi cu trenu din sibiu la suceava ar fi corect sa vina controloru sa ceara biletu si inca 10 lei taxa de smecher.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

mik23n2 vad in multe postari ca le tii partea lu atlasib ,te intreb e corect sa ceri pentru vama 5 euro unui calator tinand cont ca el plateste bilet. Tu daca mergi cu trenu din sibiu la suceava ar fi corect sa vina controloru sa ceara biletu si inca 10 lei taxa de smecher.

Daca respectivul calator si a cumparat cafea, tigari , bautura, cum fac 99,9 % peste limita legala admisa se da la vama de catre seful de autobuz

odata cu acte cam 4,5 euro x cati calatori  cu musca pe caciula sunt, asta daca nu cumva  doresti vreun control :)) in caz de nu dai sau o amenda de vreo 2000 euro sau marfa confiscata +dosar, se da in unele cazuri pana la 10 euro maxim , asa face toata lumea...

O seara faina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Pentru colegul de la Atlassib .

  Pana acum am lucrat la transport marfa dar as fi tentat sa trec la persoane. Ce zici , poti sa-mi dai mai multe detalii despre conditiile de munca de la Atlassib si despre banii castigati  ? Se respecta programul de condus si odihna ? Nu mi-e frica de munca dar vreau sa stiu pentru ce muncesc . Cam cat castigi curat intr-o luna si  cate curse faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru colegul de la Atlassib .

  Pana acum am lucrat la transport marfa dar as fi tentat sa trec la persoane. Ce zici , poti sa-mi dai mai multe detalii despre conditiile de munca de la Atlassib si despre banii castigati  ? Se respecta programul de condus si odihna ? Nu mi-e frica de munca dar vreau sa stiu pentru ce muncesc . Cam cat castigi curat intr-o luna si  cate curse faci?

La Atlassib nu exista program de condus si odihna , vei conduce ca Ursul , adica de dim. pana seara , salar cam 1000 euro in mana +ce mai ramane

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.