Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Salut soferi cat D


N.George

Postări Recomandate

  • Members

Salutare,am lucrat 17 ani pe autobuze,autocare atit intern cat si international.Acum,lucrez pe TIR in comunitate de cca 3 ani.Nostalgic am ramas pentru autocare dar,mult mai linistit esti pe TIR.Totusi,celor incepatori sa nu se aventureze!Incercati sa gasiti un coleg de breasla mai vechi sa va indrume sau o firma care lucreaza in dublu echipaj.Ar fi pacat sa platiti din prima,amenzi sau...alte penalitati(destul de costisitoare).Este adevarat,mirajul calatoriilor este puternic dar,este foarte greu(nu si imposibil)sa razbesti!Nu este atit de usor sa faci fata tuturor cerintelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegi,pentru cei care vor sa si inceapa cariera ca sofer de autocar pe rute externe nu prea vreau sa i dezamagesc dar nu mai este viata de altadata.am facut extern 10 ani in special spania ,si m am lasat pt ca pur si simplu nu se mai merita.bani putini stres mare iar ce transporti nu cred ca pot scrie ca ar sarii discriminatii de fund in sus.totusi pt cei ce vor neaparat atlassib angajeaza fara sa ai experienta,dar ar fi bine sa aveti un prieten care sa va ia in echipaj.daca nimeriti un sef de masina mai plin de el nu stiu cat o sa rezistati.pana atunci drumuri bune sa aveti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • Members

pentru colegi care cauta de lucru pe autocar sau autobus pe comunitate citeva recomandari in primul rind trebuie cunoscuta limba engleza la nivel conversional si dupa aia poti sa te gindesti sa lucrezi sint citeva firme care iau soferi in deosebi pentru circuite europene cu asiatici si indieni citeva firme TRANSIBUS BELGIA ,TRANSCONTINENTAL GERMANIA SI HAVIRIZEN OLANDA salarile sint atractive intre 1800E si 2200E PLUST 2E de persoana optionalele sint tot ale soferului si comisioanele la sophing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

colegule nici la maxi nu te angajeaza acu daca nu ai ceva experienta.nici nu-i intereseaza ca poate ai batut europa in lung si-n lat la marfa.la persoane nu-ti trebuie nervi.tb sa-i lasi acasa ca altfel te bati cu pasagerii.maxi e mai greu decat la turism.turism faci poate sambata si duminica si poate o excursie pe luna,la maxi stai in fiecare zi cu morcovu ca vine garda,ba isctr ba politia etc.asa ca experienta nu capeti pe maxi,esti ca trenu pe linie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Sunt sofer din Galati si am toate categoriile si cu toate atestatele( marfa,persoane etc) am experienta pe comunitate cu 3,5 atat marfa cat si persoane. Vorbesc italiana si ceva germana . Caut si eu sa ma angajez pe microbuz sau autocar care face comunitatea si daca stie cineva ceva si poate sa ma ajute ii rog sa imi lase un raspuns pe forum , tel .0745942762 Marian sau maill marianno_2004@yahoo.com . Multumesc anticipat si sa aveti numai drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Daca tii neaparat sa te imbolnavesti de nervi te apuci de transport persoane eu fac de patru ani si vreau la marfa ca nu mai suport sa le fac placerile la toti pentru 300 euro pe luna. Un inceput bun ar fi pe maxi dar foarte prost platit in comparatie cu munca (psihica) depusa sau poate in galati nivelul de salarii e mai mare fata de focsani unde nu-ti nici unul mai mult de 300 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Eu am lucrat pe maxi taxi in oras . Primele 2 3 luni mi-a fost greu , pe urma eram relaxat si in lumea mea :)) , ma mai certam cu vreun râs , da' incetisor ajungi sa ai o atitudine de TAXIMETRIST care-ti prinde bine . Ma mai certam si cu colegii de la program etc . Da' nu e panica odata ce ti-ai intrat in ritm . + ca eu FUG DE HAMALEALA , suport mult mai bine STRESUL si PANARAMA decat munca fizica . Daca ai o urma de rautate-n tine e ok sa faci transport persoane , daca esti om bun si taci din gura te incaleca toti chiar daca ai 20 sau 30 de ani . S-a mai ajuns si la bataie , dar sunt cazuri RARE iar eu n-am fost implicat i , am mai SCUIPAT si eu pe altul' s-a mai dat si altu' la mine sa ma arda :)) , se mai ameninta , altii au ramas si fara permis pt. ca unu altu avea pile la militie ., sunt o groaza de lucruzi , dar pe TOTAL E FRUMOS :)) . (dar in genere nu prea ai treaba cu nimeni , si poti sa eviti frumos orice conflict cu oricine , acum depinde de starea ta ) .Daca te pistoneaza patronu' cu banii , colegu' te suna ca sa-i dai mai tare , mai vine cate un terminat cu mofturi ca de ce nu are masina AER CONDITIONAT , de ce mergi asa incet , sau de ce nu dai bilete (tu avand camera video ) probabilitatea sa iasa CLINCI ::) e maricica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.