Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sondaj : Renault Master L3H3(2007) vs Fiat Ducato L4H3(2008)


Alin T.

Postări Recomandate

  • Members

Salutare, as avea nevoie sa stiu si parerile voastre despre aceste doua modele, pt ca ca am posibilitatea de a renunta la Renaultul Master in favoarea Fiatului Ducato si nu prea stiu ce sa fac. Va multumesc anticipat, tuturor !

Sa incep eu: Desi Renault Master pare a fi foarte fiabila, alte calitati in afara de aceasta nu i'am gasit pana acum .

                    Fiatul Ducato imi place in primul rand pt designul sau mult mai modern decat al Masterului, este ceva mai confortabil, si mult mai usor de condus decat Masterul. Insa nu stiu cum este ca fiabilitate.

Fiat_Ducato_35_L4_H3_30_JTD_157_Pk_160_Multijet_ref_09375_19690173.jpg

IMG_0576.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Alin, despre renault nu stiu multe, dar cu fiat am avut de a face. Se intampla in 2008. E vorba despre un Fiat Ducato cumparat nou, 0 km. L-a condus patronul 2 saptamani dupa care mi l-a dat mie.

Problema 1 - Dupa inca o saptamana la intrare pe ceva gen autostrada, pe banda de acceleratie m-am trezit dintr-o data ca am ramas fara putere si becul de avertizare avarii motor aprins. Am tras imediat pe dreapta. Probleme cu injectia. In service am fost intrebati daca am facut doar oras, si in parte da, dar am mai mers si pe centura Romei care e autostrada in toata regula. Explicatia (cam complicata): are un sistem ce injecteaza in teava de esapament motorina pentru a arde depunerile, acest proces durand aproximativ cateva minute (nu-mi mai amintesc cat) si se face la un interval de timp si la anumite turatii ale motorului (ceva mai mari), cam ca atunci cand mergi pe autostrada. Dupa teoria lor eroarea a aparut pentru ca procesul a fost intrerupt de cateva ori. Bineinteles ca nu aveai de unde sti cand e in functiune acest proces...

Problema 2 - L-au reparat... Dupa un timp, incetul cu incetul la viteze de 110 km/h sau peste devenea din ce in ce mai dificil sa franezi. Volanul cu timpul incepea sa capete vibratii din ce in ce mai mari la acele viteze, riscand ca la o franare mai puternica sa pierzi controlul masinii. Discuri de frana ovalizate.

Problema 3 - Masina lasata in rampa cu incarcatura, in viteza si frana de mana trasa si dupa ce fac 2 pasi vad ca se misca. Sar repede inapoi, verific frana si observ ca era trasa bine. A trebuit sa mut masina. Acuzatia mecanicului pica in capul meu ca trag prea tare frana de mana... Ce ar fi trebuit sa fac in conditiile in care aveam deseori incarcari in pozitii destul de ciudate. Oare e vina mea sau masina ar trebui prevazuta cu un sistem ce trebuie sa suporte incarcaturi pentru care este proiectata.

Problema 4 , 5, 6, etc. Repetarea primelor 2 probleme la intervale de timp mai lungi sau mai scurte atat la mine cat si la urmatorul sofer (eu la un moment dat am plecat din firma). Nu mai stiu de problema 3.

Nu stiu daca au rezolvat intre timp diversele probleme, dar totusi eu personal as avea mare grija la marca Fiat. Cu alte cuvinte nu mi-as cumpara un Fiat.

Daca iti place designul intereseaza-te si de Peugeot. Are exact acelasi design ca Fiat Ducato, schimbata doar sigla. Nu stiu alte detalii sau modelul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc Mario, multumesc mult MIT pt toate aceste explicatii, care sincer m'au pus putin pe ganduri.

Ideea e urmatoarea: Eu avand deja Renault Master, cineva mi'a propus sa'mi dea acest Fiat Ducato, care e mai nou decat Renault'ul meu si are si mai putini kilometri, in schimbul Masterului + o diferenta de bani. Spunandu'mi toate aceste lucruri ... cred ca o sa ma mai gandesc, si propabil si in functie de diferenta de bani pe care o va cere, voi decide. Va multumesc inca odata, si astept in continuare pareri de la ceilalti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor celor care ati raspuns, si vreau sa va aduc la cunostinta ca negocierile au esuat( nu ne'am inteles in privinta diferentei, si ce'i drept nici eu nu eram foarte convins ca merita).

Asadar raman in continuare cu Masterul meu, pt ca m'am mai gandit la o chestie, si anume : Ca masina e ca femeia ..... asteia pe care o am ii stiu deja defectele, stiu la ce si cand sa ma astept, asa daca iau alta pana ma obisnuiesc cu ea ma imbolnavesc de nervi :)

Acestea din urma fiind spunse .... Declar INCHIS acest Topic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cred ca e cea mai buna alegere. Cand spui fiat deja te astepti sa aiba probleme. Cel putin asa le stiu renumele si mi s-a confirmat cu acel ducato. Nici renault nu are cel mai bun renume, dar totusi e pe o treapta superioara. Intr-adevar, italienii bat intotdeauna la design, dar cumpara-ti vestimentatie facuta de italieni, nu masini, sau cel mult o masina germana facuta de un designer Italian. Si la Top Gear s-au comparat un MBW, un Mercedes si un Alfaromeo 159. Alfaromeo a batut din punctul de vedere al designului, prin placerea de a fi in ea etc, doar ca uneori ai sanse sa ramai pe autostrada :D :D :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cred ca e cea mai buna alegere. Cand spui fiat deja te astepti sa aiba probleme. Cel putin asa le stiu renumele si mi s-a confirmat cu acel ducato. Nici renault nu are cel mai bun renume, dar totusi e pe o treapta superioara. Intr-adevar, italienii bat intotdeauna la design, dar cumpara-ti vestimentatie facuta de italieni, nu masini, sau cel mult o masina germana facuta de un designer Italian. Si la Top Gear s-au comparat un MBW, un Mercedes si un Alfaromeo 159. Alfaromeo a batut din punctul de vedere al designului, prin placerea de a fi in ea etc, doar ca uneori ai sanse sa ramai pe autostrada :D :D :D .

Corect, din pacate Ai Dreptate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 6 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.