Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat transport marfa / calatori


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

mergi la ifptr suceava in int. la hotel bucovina ,langa receptie si intreaba de doamna mihaiela si te v-a lamuri. daca respecti tot ce spune ea vei lua examenele .recomand ifptr-ul cu toata increderea .acolo am facut si eu marfa ,persoane agabarite si urmeaza ADR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

buna ziua as dori si eu sa ma informati un pic cu atestatele care este treaba...eu sunt rezident in Italia si am permis romanesc be,ce si vreau sa imi fac atestat pentru marfuri tot in ro...dar nu stiu daca pot munci cu un atestat romanesc si permis la o firma italiana...daca cineva ma va putea informa ii multumesc din suflet :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • Members

din cate am inteles depinde unde si cu cine faci atestatu [la pret ma refer]

am facut in primavara marfa generala, 320 lei si am inteles atunci ca adr/ul era 390 lei.

de la lac, spre autogara noua [omv], pe dreapta, casa sindicatelor.

am mai platit ceva de genul 70 lei la posta.

legat de cat de greu se ia... din cate am inteles `se cam spune` daca nu stii, dar nici chiar bata sa fii [depinde si ce comisie prinzi]

sa iti dau un sfat, pt mine [parerea mea] a fost mai greu atestatu ca permisu.

acu 6 ani am dat A si B, am luat din prima fara probleme. acu vreo 4 ani am dat  C si E am luat din prima, nu ca ma laud dar vreau sa zic ca nu mis chiar afon.

la atestat daca nu eram ajutat nu cred ca il luam.

primu atestat a decurs cam asa...

ne/a purtat toata ziua, de la o locatie la alta... etc... de pe la 13.00. a fost ceva inspectie cand am dat eu, si a zis, domnisoara instructor [sau cum sa ii zic], ca daca nu suntem pregatiti, sa nu il dam, ca sunt controale.

atestatu parca il poti da de 2 ori gratis [sau ceva de genu] si a 3 oara tre sa platesti nus ce iar.

fiind prima data, nu m/am speriat ca am zis, ce/o fi o fi.

si am fost o gramada la atestate, ca era perioada aia de dupa inundatii, si o luna nu au fost examene, si atunci toti gramada la primu examen.

ne/am intarziat pana la ora 23.00, eu am intrat printre ultimii, am facut 5 bune, 1 rea, stateam sa ma gandesc... a venit un tip si ne/o ajutat ca sa poata si ei pleca acas. stateam 15/ins inauntru.

cardul nu stiu cat e, dar ceva sub 300 lei, probabil valy stie ce spune. sall

[anonim] :]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am terminat recent, de fapt azi am dat orasul.  Am platit 650Ron marfuri generale (in pret era inclus si agabariticul). La marfuri generale nu este chiar asa greu dupa parerea mea. Mai complicat e la ADR. Acolo e ceva de invatat. Oricum e bine sa ai habar pentru ca te mai intreaba inspectoru' si la oras cate ceva si acolo nu prea mai ai de unde copia.

Mie mi se pare ca a fost mai usor la atestate decat la permis. Dar eu am dat examenele pt permis la inceputul lui februarie, cand era iarna grea.

PS: eu sunt din P.Neamt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare colegu zagato as vrea si eu raspunsurile la chestionare pt marfa si agabaritic + studiile de caz daca le ai. Multumesc mult :) Drumuri bune

Salve. Lasa-mi un PM cu adresa de mail si ti le trimit cu placere. Cand voi avea timp promit ca voi face un nou thread cu manuale, intrebari, raspunsuri, etc pentru cpi marfa/persoane, pt ca am vazut ca multa lume are nevoie de intrebari/raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.