Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ne obilga sa descarcam marfa singuri


jaguaru

Postări Recomandate

  • Members

O mica problema,din ce in ce mai des la majoritatea depozitelor ma pune sa descarc eu cu liza manuala la unele si la unele liza electrica,este normal chestia asta,m-am certat si cu ei,noi suntem platiti ca soferi nu suntem platiti ca sa descarcam noi marfa sau nu suntem noi platiti ca delegati la marfa...voi ce ziceti,e corect asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Normal nu e ,dar se practica la unele firme si in europa .Asta dupa o prealabila semnare a unor hirti prin care ei spun ca ti-au facut protectia muncii si care de fapt te fac raspunzator in caz ca marfa se detelioreaza cind tu o descarci.Pe italia se practica cel mai mult acest lucru mai ales la transporturile de mobila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
;D Da e chiar enervanta chestia asta, eu m-am dus si le-am zis ca nu stiu sa folosesc transpaletul si pana mi-a aratat ala cum sta treaba a descarcat mai mult de jumatate din masina..pana la urma a descarcat toata masina si l-a final i-am zis ca am glumit ma descurcam si fara el sa vezi ce fata a facut italianu  :D :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am fost la cluj la o firma si trebuia sa ai dai cheile camionului sa ati dea liza electrica ,iam spus ca nu prea stiu sa lucrez cu asa ceva desi am ISCIR nu ma inteles .am luat primu palet cand am dat cu liza in rastel sa indoit picioru rastelului si tremura marfa pe rastele .......nu am mai fost lasat sa descarc nimic au descarcat ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Datorita ( CRIZEI )tot mai multe firme au pretentii  si de la soferi...sub urmatorul aspect  :au castigat contracte noi promitand ca ,,ei,, fac

discount(inc/desc.) si astfel depozitele au facut reducere de personal(chinezi)..........care erau autorizati  si platiti !!!!!??????

IMPORTANT :1 .-indiferent daca inc/desc. SOFERUL (sau nu) =TAHO.selectati CIOCANE !!!!!!(se pot intampla accidente ......)

                    2 .-indiferent daca inc/desc SCRIETI in CMR---  INAINTE de a fii STAMPILAT (activitatea...se pot intampla accidente....)

                        ,,soferul a realizat (A FOST OBLIGAT ) inc/desc.Nu raspund de consecinte.Semnat/stampilat. -in CMR!!! ,,

                                        realizat=platit.

                                        obligat=gratis.

                  3.personal am intalnit si eu la una din firme StaCamion(aceasta moda ) exemplu:(fara reclama)in Berlin la Edeka adica :

  (am ajuns la timp,astept sa fiu chemat inauntru la desc. intru in rampa astept (ciocane)vine neamtu zice sa desc.eu ,il intreb daca pune stampila,zice ca nu are stampila ,eu -ca nu desc.marfa daca nu confirma ca am desc.si livrat ,el -daca nu desc.eu sa ies afara ,eu-aici este adresa

de livrare ,nu desc......bla....bla....bla....cheama politia ,eu-cheama politia......intr-o ora  vine politia=îi explic in eng. politistului,intelege si i-mi

da dreptate....asculta pe neamtul lui si i-mi spune politistul .....daca nu descarc EU sa plec afara din curte ,,propietate privata,,sun la firma

mea...astept o ara sa raspunda la tel. ...toti devenim nervosi....pana la urma dispecera poloneza ma roaga frumos sa descarc eu caci asa

este contractul ;eu ii spun ca in contractul meu nu este specificat.....pana la urma desc.EU....de ce o munca care nu sunt platit ???

Ma gandeam ca pot sa provoc un ,,accident ,,in timp ce descarc,dar semnand si eu pe cmr la preluare marfa nu aveam semntura de predare....

dupa ce am desc. semnez electronic si se elibereaza stampila electronica(nu cmr)de confirmarea ;ii spun politistului ca(1):,,aceasta stampila poate sa o faca si nepotul meu pe calculator si sa vand marfa in alta parte....,, (2): 10 ore de condus +3 ore inc/desc+stau=cauza accident !!!!

iar neamtului ii spun la urma ca:,,s-ar putea intalnii pe drum cu un camion ,,FATA in FATA ,,....din cauza ca a concediat din angajati(s-a negrit

neamtul....nu mai era blond....)Dupa 2 zile ajung la firma si i-mi dau demisia.

PS.,,Acolo mai erau soferi nemti ai firmei lor care tot la fel desc./inc. ei marfa.....am vorbit cu colegii nemti care m-au auzit si au inteles problema

      mea ,PARTIAL dandu-mi dreptate spunand (pe drept):NOI lucram la EI pe bani mai putini si mancam tot cu o gura .....iar EI sunt PLATITI

    pe ORĂ si pentru ceea ce fac.....,,

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

O sa rizi dar o poti rezolva foarte usor,spunele ca tu nu esti calificat si instruit sa lucrezi cu asa ceva,vrei sa faci acest lucru dar punei sa iti dea o hirtie semnata ca ei te pun sa lucrezi cu lisa,ca sa o ai in caz de vreun eventual accident,adica ei se fac raspunzatori.Vei observa ca nu vor dori asta si cred ca te vor lasa in pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Va salut stimati colegi sunt in asentimentul vostru nu numai in germania olanda sa in toata europa e bataie de joc ptr noi soferii cu descarcat incarcat eu lucrez cu contract in spaña dar colegi dragi lozinca este una ori descarci ori pleci cu parere de rau dar nu avem cu cine ne lupta ba la ce tinerii le urez succes mult si rabdare caci acasa ne asteapta familia cu banii munciti cu sudoare drumuri bune baieti si sa ne auzim cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

;D Da e chiar enervanta chestia asta, eu m-am dus si le-am zis ca nu stiu sa folosesc transpaletul si pana mi-a aratat ala cum sta treaba a descarcat mai mult de jumatate din masina..pana la urma a descarcat toata masina si l-a final i-am zis ca am glumit ma descurcam si fara el sa vezi ce fata a facut italianu  :D :D

Poate data viitoare te pune sa dai proba de lucru.  :)

Eu cand eram in distributie, ne veneau tir-uri cu marfa, dar firma noastra nu  a obligat vreun sofer sa ajute la descarcat. Doar daca era omul grabit sa prinda incarcare, venea el si ne grabea pe noi, pe langa ca se urca in vagon si ajuta: hai taticu, ca sa-i prind si eu pe aia de la firma X, la Bucuresti, de ex.

Nici eu, nu sunt de acord cu treaba asta, dar la nevoie o faci. Ca dupa aceea, incep dispecerii sa tipe ca le strici relatiile cu firmele, ca pierd contracte din cauza soferilor, diverse.

E un cerc tare vicios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu aceptati descarcarea daca nu sunteti platiti.In alta ordine de idei cum isi permite patroni sa faca un contract de transport cu descarcare /incarcare peste capul meu fara sa fii anuntat ,platit.Nici un sofer nu are in contract ,,incarcare /descarcare,,ptr. ca e ilegal,Suntem angajati ca soferi nu ca salahori,dupa 9-10 ore de condus le mai decarcam si marfa. De ex. LIDL sau REWE,IKEIA,cu ce drept muncesti pe Germania daca esti prins de organele de control germane la descarcat/incarcat esti amendat.Dar patronatul roman acepa toate mizeriile in goana dupa bani pe pielea noastra,,Desteaptate Romane,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu aceptati descarcarea daca nu sunteti platiti.In alta ordine de idei cum isi permite patroni sa faca un contract de transport cu descarcare /incarcare peste capul meu fara sa fii anuntat ,platit.Nici un sofer nu are in contract ,,incarcare /descarcare,,ptr. ca e ilegal,Suntem angajati ca soferi nu ca salahori,dupa 9-10 ore de condus le mai decarcam si marfa. De ex. LIDL sau REWE,IKEIA,cu ce drept muncesti pe Germania daca esti prins de organele de control germane la descarcat/incarcat esti amendat.Dar patronatul roman acepa toate mizeriile in goana dupa bani pe pielea noastra,,Desteaptate Romane,,

[/quote la depozitele EUROSPIN in italia descarci marfa singur singurel,la fel ca si la depozitele LIDL din germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

SSP si ceilalti colegi nu mai fiti suparati ca nu rezolvati nimic toate firmele romanesti sant subcontractante la firmele din vest si iei le da curse,firmele Romanesti nu au contracte poate nici in Romania mai mult de 50% deaici si preturile in transport noi soferi ar trebui sa lucram cu plata la luna nu la km si nu ar mai fi soferi asa suparati.Eu personal lucrez la o firma si 95%din curse sant pentru Lidl,Aldi,Auchan,Carrfour,Rewe,unde incarc si descarc singur numai cu transpalet electric si chiar nu ma deranjeaza dar lucru la program si nu sant platit la km. Bafta si sa aud de plata la luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt si eu patit cu depozitul central Kaufland de la Ploiesti..colegii care lucreaza pe tara stiu despre ce vb aici.Prima oara cand am mers la ei nu stiam cum sta treaba...si cum din fire imi sare mustarul repejor va inchipuiti ca relatia de pace si prietenie a disparut aproape imediat ce am intrat in contact cu fetisoara care a venit sa imi faca receptia.........stateam linga lisa si asteptam...nu sunt platit sa descarc...dupa aproape 1 h de asteptat apare mandra respectiva si ma intreaba ca de ce tin rampa ocupata degeaba...pai nu a venit nimeni sa ma descarce i-am raspuns calm....a inceput sa tipe la mine de parca eram un cersetor la poarta ei....atunci am lasat calmul si politetea deoparte si i-am spus clar si raspicat ca daca ai scap un sut in fund ajunge tocmai pe ultimul nivel de la stelaje si o vor da jos cu lisele de inaltime...nu va spun ce era la gura ei..ca imi da interdictie etc...am cerut sa am interdictie permanenta...si pentru a fi sigur de asta i-am promis ca o dau cu capul de lisa....asta ca siguranta pentru a obtine interdictia promisa.....tocmai atunci a trecut un sef de al ei pe acolo..a ascultat ce i-am spus..si i-a spus zambind sa descarce masina ca altfel isi cauta de munca....priviri pline de otrava ce mi-am luat..doar eu stiu....cert este ca de atunci nu am calcat pe acolo....nu incurajez exemplul meu..dar nici sa nu va lasati calcati in picioare ..aveti o demnitate de om...sunteti oameni care truditi la volan  pentru un salariu destul de pacatos...atit timp cat veti tine capul plecat..nu veti avea o viata usoara....trebuie sa aveti curajul sa va cereti drepturile.Va doresc drumuri bune...si sa fiti sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vin si eu cu doua intrebari la care rog sa raspunda doar cine cunoaste legea si cosecintele ei;daca in timp ce descarci cu lisa se intimpla un accident si esti grav ranit cine raspunde?nu se socoteste accident de munca pentru ca nu ai semnat un instructaj inainte si nu intra in atributiunile si in fisa postului respectiv;  a doua chestiune :sa presupunem ca descarci marfa sau marfurile respective :spuneti=mi va rog in ce pozitie trebuie setat aparatul tahograf??????? urmarea este ca pierde tot firma transportatoare sa daca nu CISTIGA FIRMA TRANSPORTATOARE DAR IN DETRIMENTUL SOFERULUI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

La prima ta intrebare,atunci cind folosesti o lisa si se intimpla un accident tu vei fi primul vinovat,intr-o mai mare masura,sau mica vor fi si altii,respectiv cine tea pus,etc.Vezi postarea mea unde am spus ca atunci cind esti pus sa faci asa ceva cerele ceva scris deoarece tu nu esti instruit la asa ceva.Stiu ca majoritatea dintre noi descarcam totusi singuri,din diverse motive,e ok pina se intimpla ceva,atunci......

La urmatorul aspect intotdeauna cind faci alte munci e bine sa pui ciocanelele,nu ai cum sa conduci si daca pui patratul acel lucru inseamna ca tu esti disponibil,nu ca faci vreo activitate,daca ai norocul sa fii controlat si sa nu ai ciocanelele cind descarci cu lisa,sau cind asisti la incarcare,descarcare vei avea o surpriza neplacuta din partea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi si mie mi sa intamplat sa descarc la mine la ploiesti la kaufland si tot asa am dat cheia de la camion si am primit o cheie de lisa electrica am asteptat eu vreo ora si nimic stateam calm in cabina cand vine cineva la usa si imi zice ca dc nu descarc ma cert nitel cu el la care el imi zice ca este datoria mea sa descarc si ca firma isi ia bani pentru asta acum eu stiind ca nu o sa primesc nimic am luat lisa si am rasturnat un palet cu cosmetice adica numai sampoane geluri de dus si deodorante cand au vazut miau luat si lisa si mau bombanit nitel dar tot eu am ras ca ei au trebuit sa adune toate produsele sa le aranjeze si sa le impaleteze dupa deci colegi prindeti nitel tupeu jegos ca nu prea au ce sa ne faca bafta si numai drumuri bune la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si io tot la Kaufland Ploiesti am patit-o..prima oara m-am dus cu ceapa de la constanta dar am avut noroc ca avea firma care preda marfa omul lui care se ocupa de descarcat..a 2-a oara iar cu ceapa numai ca de data asta a fost dezastru,au pus paleti mai subtiri,cand am descarcat cadeau sacii,se rupeau si se imprastia ceapa pe jos,acu trebuia eu sa descarc...luam palet si aranjam iar sacii pe el..ce-am mai injurat atunci...si kaufland si ceapa si tot ce avea sau nu avea legatura :D...

faza e ca dadeai marfa jos,o treceai pe cantar..o aranjai in rand..in fine faceai la km de faceai febra la muschi..si era lisa electrica,doar te plimbai pe langa ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cea mai naspa experienta, legata de subiect..la timisoara la continental am avut-o ,incarcat cu cauciuc crud 1600-1700 kg. per palet , la descarcare imi aduce un transpalet vai de mama lui si-mi spune ca trebuie sa duc eu paletii la capatul vagonului ,fiind ap. ora 23 ,eu grabit sa ajung acasa ( Arad )zic hai fie si un lup mancat de oaie  :D , ei, inalt motrica ,las capatul vagonului jos si sa ma apuc de munca  >:(  la un moment dat am facut o miscare gresita si am simtit ca spatele e dus , o saptamana am facut fizio-terapie si masaj , pt. ce ???

de atunci am jurat ca nu voi mai descarca vreodata , am mersc cu sticle goale din F. in U.K.  la o distilerie si acolo tot asa ,imi pune transpaletu sus si sa descarc eu ,le-am zis ca eu nu ,si nu a ramas la toate bombaniturile lor .

Nu e prost cel ce incearca ,e prost cine pune botul la nesimtirea lor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu de putine ori am incarcat si descarcat singur . Asa e pe comunitate . Nu peste tot se intampla ,dar sunt si locuri de genul asta. Diferenta intre soferii romani si cei din vest , se vede la bani ! Si soferii de la ,,ei" fac asta , numai ca sunt platiti. Sunt locuri unde nu ai voie sa te dai jos din cabina si chiar a-ti leaga ei marfa , dar sunt si locuri unde treaba o faci tu .  Acolo unde te pune sa incarci sau sa descarci , in cazul in care refuzi , te da afara din depozit , nu numai din rampa si asta inseamna ca... tocmai ai demisionat. Depinde de contractul de transport . Sunt curios daca soferul ar fi platit cu un salariu fix de 2500 euro , la program luni -vineri si are in fisa postului trecut ca trebuie sa incarce / descarce , cati am mai discuta acest subiect . Aici este diferenta . La bani si stimai calmrea in contract . Alora li se spune de la inceput ce trebuie sa faca si ce salariu primesc si nu fac altceva ,sau alte acrobatii financiare . Noua .....una la angajare ,alta dupa si totul aproape ilegal!  Nici un sofer din west nu face ce facem noi , dar nici noi ce fac ei ! Totul apartine mentalitatii .  Numai ca, noi nici nu suntem dornici de schimbare . Vrem sa traim ca ,,acolo"? In primul rand trebuie sa gandim , sa muncim si sa ne organizam ca ,,acolo" ! Restul e vrajeala .  Sper sa nu supar pe nimeni ! Asa vad eu lucrurile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.