Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ne obilga sa descarcam marfa singuri


jaguaru

Postări Recomandate

  • Members

Logic ca de la ,sau pana la usa camionului ! Nu mi-a cerut nicaieri sa le plimb marfa prin depozit , ca asa ma sictiream si ... ma paraseste bunul simt , iar ca sofer cu experienta ....ce era la gura mea .....nu cred ca si-ar fi dorit nimeni ! Nici patronul si nici ma-sa.  Eu a-mi fac treaba mea ,ei pe a lor ! Sunt corect si-mi fac treaba , asta nu inseamna ca ma las calcat in picioare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
  • Members

             Tocmai am fost concediat de la ultimul loc de munca dupa doar 7saptamani de comunitate,deoarece am refuzat sa incarc 13paleti a 550-600kg cu lisa manuala.In conditiile in care am hernie de disc si nu am voie sa imi fortez coloana in nici un fel. Firma elvetiana dar cu contract pe Slovacia, disponentii elvetieni.M-au trimis in Elvetia sa incarc 13paleti, trag la rampa imi aduce paletii la usa cu lisa electrica si imi arata lisa manuala ca sa ii incarc eu.Am cerut lisa electrica si am fost refuzat.Am anuntat firma si disponentul spunindu-le ca din cauza celor 5 inele distruse ale coloanei nu pot sa incarc cu lisa manuala deoarece voi fi nevoit sa iau in urmatoarele zile pastile pentru durere.Am fost rugat de catre patron sa incarc totusi,indiferent cit va dura.Am incarcat pina la urma,dupa o ora, pentru a nu le crea neplaceri ,dar i-am pus in vedere ca este pentru prima si ultima data cind mai incarc sau descarc cu lisa manuala si i-am trimis si rezultatul RMN ca sa vada ca intr-adevar am o problema.                                                                                                                                                                                                                                                             In acel moment cred ca mi-am semnat demisia.Am mai avut o singura incarcare cu lisa manuala,20paleti a 400kg fiecare dar la care nu am mai comentat ci doar i-am atras atentia ca iar am fost nevoit sa incarc manual si ca iarasi voi fi nevoit sa iau pastile citeva zile.                                        Saptamana trecuta am plecat acasa.La plecare mi s-a spus sa ma intorc peste doua saptamani,dar in urma cu doua zile am primit un email in care eram anuntat ca firma nu mai are nevoie de serviciile mele,deoarece au nevoie de soferi mai flexilbili.Puteau sa ma sune sau sa mi-o fi spus in fata la plecare ca nu era nici o problema.Consider ca nu pot fi obligat de nimeni sa incarc/descarc paleti peste 100kg cu lisa manuala,mai ales daca firma la care incarc/descarc are si lise electrice sau stivuitoare dar nu vrea sa incarce si nu voi regreta niciodata un astfel de loc de munca.                           

               

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

citeste ce ai semnat in fisa postului sau in contractul de munca...uitate ce motiv a pus si in desfacerea contractului..sau va pune..chiar si slovacii au tribunale de munca...poti merge in judecata cu ei daca apare ceva legat de faptul ca nu ai incarcat descarcat tu ,mai ales ca ai acte doveditoare...mailul e mail..tu trebuie sa ai o foaie cu motive expuse pentru desfacerea contractului..chiar in pdf..dar trebuie sa existe...poate intervine si cineva care are cunostiinte mai ample despre slovacia..daca esti membru al vreunui sindicat ia legatura cu ei..sigur te ajuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.