Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

man tga flls 18.410 consuma lichid racire


galileo

Postări Recomandate

  • Members

buna ziua.

am un man tga 18.410 flls as tronic.

are urmatoarea problema :dispare din vas lichidul de racire(antigelul).masina nu incinge,temperatura lichidului de racire este normala,nu este presiune in vasul de expansiune,nu s a schimbat nivelul uleiului in motor.dispare destul de mult antigel (2-3 l /100km )si in acelasi timp scoate fum pe toba de esapament.

mentionez ca performantele mototrului nu s au schimbat deloc.acum aproximativ 5000 de km a mai facut acelasi lucru,dar dupa catvea sute de km si-a revenit,respectiv nu a mai scos fum deloc si nici lichidul de racire nu a mai disparut.

acum 40-50 de mii de km am inlocuit garniturile de la compresor,dar atunci se comporta altfel masina,respectiv facea presiune mare in vas si arunca pe la buson.am mai descoperit ulterior ca pierdea apa pe la chiuloasa de la pistonul 1,s a inlocuit garnitura si pierderea de apa a disparut la vremea respectiva.

as dori un sfat de la dvs,membrii forumului.ce ar mai trebui sa verific ?ce stiu sigur ca e fumul pe care il scoate pe toba are legatura cu pierderea de antigel.

va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va multumesc pentru raspunsul prompt si la subiect.

cand se va intoarce camionul din cursa va intra in service si se va verifica piesa despre care ati vorbit.

dupa parerea dvs,acea piesa se poate repara,sau se inlocuieste cu alta noua?e o problema frecvent intalnita la MAN?

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In general e o problema datorata lipiturilor proaste facute combinate cu uzura de batranete. am intalnit si cazul in care se poate lipi si cazuri in care e piesa de aruncat.Deasemenea am mai intalnit pe cineva ce a suspendat cu totul sistemul EGR si merge fara probleme( mai putin noxele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

inca o data va multumesc pt raspunsul prompt si la obiect.

exista vreo varianta simpla prin care soferul poate anula acel sistem de racire,pentru a putea ajunge in tara fara a mai completa cu lichid de racire?masina este in acest moment in spania,si probabil o interventie la un service de acolo ne-ar costa foarte mult.

sincer,mai ingrijorator este fumul pe care il scoate decat faptul ca se completeaza cu lichid de racire.sper sa nu avem parte de vreun control tehnic ,sa mai incasez si vreo amenda pt ca masina scoate fum...

piesa aceea se gaseste numai pe original,sau este si aftermarket?

va multumesc inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu este o operatie ce poate fi facuta " pe genunchi sub masina", trebuiesc confectionate anumite lucruri+niste garnituri+scule.Fumul provine de la antigelul incins evacuat pe teava.Nu stiu daca exista si aftermarket, e f.posibil ca sa fie ceva versiuni turcesti, oricum piesa in sine costa destul de mult, cred ca pe la vreo 1.000 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am gasit facand un search pe google o firma pe la oradea care are o piesa asemanatoare descrierii.sint unii care se ocupa cu radiatoare si chestii asemanatoare.maine voi lua legatura cu ei,sa vad ce pret au pt asa ceva.

as fi postat link ul aici,dar nu stiu exact daca este permis,nu vreau sa fie vreo reclama mascata.

ramane ca soferul sa completeze cu lichid de racire pina in tara,si aici voi vedea exact despre ce e vorba.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

Am avut si eu aceeasi pb la un tga 510 din 2001 ,adica pierdeam lichid de racire pe la chilasa pistonului 1. Pb s-a rezolvat dupa ce am schimbat oringurile de pe camasa, sunt 2 in partea de sus inspre chilasa si 2 in partea de jos inspre baia de ulei. Se vedea clar ca oringurile de sus erau duse (am schimbat vreo 5 garnituri de chilasa inainte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.