Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

AJUTOR LA COLEGII INTERNATIONAL (URGENT)


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Pentru depasire de program nu exista pedeapsa cu inchisoare. Cuantumul amenzii difera de la tara la tara.Eu am primit in Germania 35 euro pentru depasirea cu 35 minute a programului de 10 ore.In romania amenda era de 50000 mil lei vechi.

din ordonata 21 din 2009 valabila in romania :

3- Urmatoarele fapte reprezinta incalcari minore ale dispozitiilor Regulamentului Parlamentului European si al Consiliului (CE) nr. 561/2006 si ale Regulamentului (CEE) nr. 3.821/85 si constituie contraventii:

1. depasirea perioadei zilnice de conducere, respectiv a perioadei maxime zilnice de conducere cu pana la o ora;

sanctiune:

k) cele de la alin. (3) pct. 1—10, cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei, aplicabila intreprinderii/operatorului de transport rutier;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De acord cu tine GONGY!Eu am vrut sa subliniez  faptul ca amenzile aplicate pentru anumite contraventii difera de la tara la tara,diferentele fiind uneori foarte mari.Nu mai vorbesc aici si de unele contraventii inventate de unele organe de control ,care in legislatia Europeana nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ungaria depasire program de lucru sau program de 4,30 min se amendeaza in felu urmator :1-6 minute 50.000 ft  :6-20 min      100.000 ft  :20-30 min      200.000 ft      :30-60 min    300.000 ft  :60-120 min 400.000 ft iar ce depaseste 2 ore amenda este de 500.000  forinti ...amenda este aplicata firmei de transport si se retin certificatele de inmatriculare ale autovehicului pana la achitarea amenzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule! bine ca ai scapat asa eu cred si sper ca asa va ramane,iar in legatura cu ceilalti colegi care te-au "sfatuit"nu cred ca vreunul nu a facut gafe de astea.Deci fratilor nu-l omorati ca recunoaste!aici fac o paranteza 75% din colegii cu care m-am intalnit intr-o luna pe italia grecia bulgaria romania ungaria si austria erau in afara orelor!asa ca....

nu condamn pe nimeni pentru ce face.(vorba aia:cine comanda plateste!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Scuza-ma pentru raspuns :

  1.- puteai sa te intalnesti FAȚĂ in FAȚĂ.....cu un alt coleg care era in situatia ta si tu sa fi fost corect iar el sa se urce pe tine...(ACCIDENT)

  2.-depinde de procuror (poate sa-ti dea mai mult)

  3.-firma se indreapta impotriva ta pentru recuperare

  4.-toti care fac ca tine CA TINE SA PATEASCA (noi toti vrem sa ajungem bine acasa.)

  5.-schimba-ti meseria altfel devii CRIMINAL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DA RAU MAI ESTI COLEGU!!!!!!!!!!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

    ADEVARUL doare rau.....vad ca pe unii deranjeaza....problema voastra....dar cititi atent (cap/coada) EU m-am scuzat pentru raspuns :cele 5 puncte ;daca citesti punctul 1. INTELEGI si punctul 5.(nu doresc la nimeni raul )DAR nu incurajez atrag atentia la ce spunea ,,colegu,, citat:

,,...dar nu am pus in pericol cetatenii....,,

,,.....in Spania poti conduce si 15 ore in fiecare zi daca vrei....,,

Problema ne priveste pe toti pt. ca suntem ,,participanti,, la trafic;1.a condus 2 zile cate 12 ore /zi !!!!!!

                                                                                                      2.a condus 6 ore continu de doua ori !!!!!!

                                                                                                      3.are 7 ani vechime !!!!!

In OLANDA , ELVETIA ...era mai rau pentru el.

Eu ma rog la DUMNEZEU sa ne fereasca de necaz ,dar trebuie sa fim corecti.

   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegii dar voi nu gresiti?,omul a pus o intrebare,sai raspundem la intrebare,schimbati meseria nui o solutie,si poate a fost fortat de imprejurimi sa depaseasca programul,eu zic sa no mai facem pe eroii si sanatosi toti vrem sa ajungem acasa chiar si el

ce sa gresim may ...sa mergem 6 ore non-stop,12 ore intr-un program  ??? nu gresim may

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.