Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Protestul romanilor


imperrio88

Postări Recomandate

  • Members

dupa cum bine stiti in tara a inceput sa zicem o oarecare revolta impotriva guvernului......am spus o oarecare revolta si asta pentru simplu fapt ca la populatia pe care o are Romania cred ca ar fi fost cazul sa fie mai multa lume pe strazi...pe cand din ce am vazut eu abia daca au fost 7-8% din totalul conationalilor..eu cred ca nu se va obtine mai nimic..este daca doriti un foc de paie..se aprinde repede arde si se stinge la fel de repede....dv ce spuneti stimati colegi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca vor fi demostratii pajnice nu se va intampla nimic stiti proverbu...........caini latra........inainte toata lumea traia rau si de aceea a iesit toata lumea in strada acum jumate din populatie traiesc bine sau chiar foarte bine..........vedeti venitu mediu al populatiei........asta e .......au fost proteste ale transportatorilor in bucuresti ,uni au protestat si alti faceau transporturi la greu,asa este romanu si mentalitatea nu se va schimba prea curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Procesul este ireversibil! Trebuie schimbare totala ! Peste 80% dintre romani sunt super saraci in timp ce Base, Nutica ,Boculet si ai lor a-si plimba popourile cu elicopterul ! Ei au miliarde de euro pe cand cei multi fac foamea si frigul ! Multi sunt bolnavi si nu au bani nici de o aspirina! Clasa politica s-a umflat la conturi , au castele, palate, iahturi, Ferarri-uri , Bentley-uri, le e greata de la caviar si gasca umpluta pe timp ce multimea sufera ca nu au ce oferi copiilor sortiti sa traiasca in mizerie , obscuritate si nestiinta! Calca in picioare drepturile pensionarilor ( parintii lor) , drepruri castigate dupa o viata de munca ,  care au faurit ceace vand ei acum !Au ,,amanetat " tara FMI-ului , au imprastiat romanii in tari straine  unde sunt exploatati, au dat moca (pentru tara) si gros pentru portofelele lor, bogatiile tarii ! Toate hienele politichiei romanesti au supt inca din 89 , sudoarea si vlaga celor multi ,cinstiti si neaparati! AJUNGE!  Ei tot o gura au! Tot intr-un pat dorm! Nu sunt cu nimic mai presus de a fi normali ,fizic si fiziologic! Nici mai destepti decat media ! Nu au creerul mai mare cu 2-3 Kg! Ansa au in schimb nesimtire,tupeu, rapacitate iesite din comun!!! Criza mondiala li se datoreaza! In lume sunt o mana de nemernici ce se doresc stapanii lumii, stapani de sclavi, cu drept de moarte si de viata! Se cred dumnezei , fara de Dumnezeu!  JOS CU JAVRELE !  ROMANI UNITI-VA  PENTRU DEMNITATE , DECENTA SI ADEVAR

  NU SUNT ZEI SI AU ZILELE NUMARATE!

PS Nu fac parter din nici o formatie politica. Sunt un roman simplu . Un om . Dar moral ,demn si cerebral

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sincer sa fiu nu am luat parte la demonstratie si cred ca poate ar trebuii sa iasa toti romanii in strada sa se rezolve ceva,oricum sunt de parere ca ar trebui sa plece presedintele si cu piticul lui in tarile calde si sper cat de curand ca asa nu mai tine,suntem saraci si plini de amar,nu se mai poate,demisia,demisia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sincer sa fiu nu am luat parte la demonstratie si cred ca poate ar trebuii sa iasa toti romanii in strada sa se rezolve ceva,oricum sunt de parere ca ar trebui sa plece presedintele si cu piticul lui in tarile calde si sper cat de curand ca asa nu mai tine,suntem saraci si plini de amar,nu se mai poate,demisia,demisia....

    Confiscarea averilor facute fraudulus si sa plece la rece ! La Jilava ! Tara sa-si recupereze banii de la ei , ca ei au devalizat-o!

  La puscarie cu ei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

  Procesul este ireversibil! Trebuie schimbare totala ! Peste 80% dintre romani sunt super saraci in timp ce Base, Nutica ,Boculet si ai lor a-si plimba popourile cu elicopterul ! Ei au miliarde de euro pe cand cei multi fac foamea si frigul ! Multi sunt bolnavi si nu au bani nici de o aspirina!

Cum is saraci Romani?Daca mergi de sarbatori in supermarket-uri nu ai loc sa arunci un ac pe jos,fac vanzari magazinele de miliarde pe zi,te uiti pe strada vezi mai multe masini decat oameni care merg pe jos...Si cel mai sarac roman are un amarat de telefon de 2,3 mil. Mai terminati odata cu vorba asta ca'' Romanul ii sarac'''.Da ,ii mai sarac ca ala din Germania,da Neamtu' lucra in alea 8,10,11 ore,nu se face ca lucra, ca noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Procesul este ireversibil! Trebuie schimbare totala ! Peste 80% dintre romani sunt super saraci in timp ce Base, Nutica ,Boculet si ai lor a-si plimba popourile cu elicopterul ! Ei au miliarde de euro pe cand cei multi fac foamea si frigul ! Multi sunt bolnavi si nu au bani nici de o aspirina! Clasa politica s-a umflat la conturi , au castele, palate, iahturi, Ferarri-uri , Bentley-uri, le e greata de la caviar si gasca umpluta pe timp ce multimea sufera ca nu au ce oferi copiilor sortiti sa traiasca in mizerie , obscuritate si nestiinta! Calca in picioare drepturile pensionarilor ( parintii lor) , drepruri castigate dupa o viata de munca ,  care au faurit ceace vand ei acum !Au ,,amanetat " tara FMI-ului , au imprastiat romanii in tari straine  unde sunt exploatati, au dat moca (pentru tara) si gros pentru portofelele lor, bogatiile tarii ! Toate hienele politichiei romanesti au supt inca din 89 , sudoarea si vlaga celor multi ,cinstiti si neaparati! AJUNGE!  Ei tot o gura au! Tot intr-un pat dorm! Nu sunt cu nimic mai presus de a fi normali ,fizic si fiziologic! Nici mai destepti decat media ! Nu au creerul mai mare cu 2-3 Kg! Ansa au in schimb nesimtire,tupeu, rapacitate iesite din comun!!! Criza mondiala li se datoreaza! In lume sunt o mana de nemernici ce se doresc stapanii lumii, stapani de sclavi, cu drept de moarte si de viata! Se cred dumnezei , fara de Dumnezeu!  JOS CU JAVRELE !  ROMANI UNITI-VA  PENTRU DEMNITATE , DECENTA SI ADEVAR

  NU SUNT ZEI SI AU ZILELE NUMARATE!

PS Nu fac parter din nici o formatie politica. Sunt un roman simplu . Un om . Dar moral ,demn si cerebral

Cine s-a bucurat ca am intrat in Uniunea Europeana?Nu noi?Sa ne fie de bine,acum suportam consecintele,noi si urmasii nostrii.Asta e politica mondiala,condusa de o mana de oameni.A fost la grci este la noi si o sa fie in toata Europa.Nu vreau sa ma gandesc ce va fi anul asta in lume.Veti vedea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Cum is saraci Romani?Daca mergi de sarbatori in supermarket-uri nu ai loc sa arunci un ac pe jos,fac vanzari magazinele de miliarde pe zi,te uiti pe strada vezi mai multe masini decat oameni care merg pe jos...Si cel mai sarac roman are un amarat de telefon de 2,3 mil. Mai terminati odata cu vorba asta ca'' Romanul ii sarac'''.Da ,ii mai sarac ca ala din Germania,da Neamtu' lucra in alea 8,10,11 ore,nu se face ca lucra, ca noi!

    Draga colegule ! In  primul rand cei din strada , nu cer bani , nu cer mancare ! Cer respect ! Cer stoparea jafului national ! Cer constitutionalitate , democratie , dreptate si adevar ! Vor locuri de munca  , nu prosteli ! Vor un trai decent !Despre romanii ce se duc la supermarket , este firesc sa-si faca plinul din salariul luat pe o luna de zile . Asta nu inseamna ca au bani si nici ca traiesc decent ! Decenta implica mult mai multe . Romanii in mare parte traiesc in conditii grele si cu grija zilei de maine . Pensionarii sunt batjocoriti , medicii , profesorii, militienii , toti , in timp ce tovarasii de la putere ,acolitii si colaboratorii lor au devalizat economia nationala sfidand o natie intreaga ! Toata clasa politica este viermanoasa si trebuie eradicata ! Asta cere ,,strada".  Eu sunt apolitic , insa sunt realist. Pana nu demult hotarasem sa raman afara . Inca mai oscilez ! Este normal sa am gand de duca de la casa mea ? Este normal ca romanii sa fuga de pamantul lor ? Sa plece in bejanie deoarece in tara lor nu mai au ce face?  Copii mei sunt mari , dar nepotii ? Ce la lasam ? Cum vor scoate capul in lume ? Cum l-am scos noi ? Asta cer romanii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

    Draga colegule ! In  primul rand cei din strada , nu cer bani , nu cer mancare ! Cer respect ! Cer stoparea jafului national ! Cer constitutionalitate , democratie , dreptate si adevar ! Vor locuri de munca  , nu prosteli ! Vor un trai decent !Despre romanii ce se duc la supermarket , este firesc sa-si faca plinul din salariul luat pe o luna de zile . Asta nu inseamna ca au bani si nici ca traiesc decent ! Decenta implica mult mai multe . Romanii in mare parte traiesc in conditii grele si cu grija zilei de maine . Pensionarii sunt batjocoriti , medicii , profesorii, militienii , toti , in timp ce tovarasii de la putere ,acolitii si colaboratorii lor au devalizat economia nationala sfidand o natie intreaga ! Toata clasa politica este viermanoasa si trebuie eradicata ! Asta cere ,,strada".  Eu sunt apolitic , insa sunt realist. Pana nu demult hotarasem sa raman afara . Inca mai oscilez ! Este normal sa am gand de duca de la casa mea ? Este normal ca romanii sa fuga de pamantul lor ? Sa plece in bejanie deoarece in tara lor nu mai au ce face?  Copii mei sunt mari , dar nepotii ? Ce la lasam ? Cum vor scoate capul in lume ? Cum l-am scos noi ? Asta cer romanii !

Tot aia striga ca vor locuri de munca si respect ,care in '89 l-au impuscat pe Ceausescu!!?? Tot aia striga ca vor locuri de munca si respect care au inchis ochii cand se privatizau fabriciile pe banda rulanta!!??De ce nu au iesit in anii '90 ,cand au vazut ca se dau de pomana toate fabricile,cand se inchideau minele ....Sincer ,nu mie mila de ei,de  traiul pe care il duc/ducem,asa ne trebe,NOI ne-am facut-o cu mana noastra!!Noi din totdeauna am procedeat invers,intai am taiat si apoi am masurat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tot aia striga ca vor locuri de munca si respect ,care in '89 l-au impuscat pe Ceausescu!!?? Tot aia striga ca vor locuri de munca si respect care au inchis ochii cand se privatizau fabriciile pe banda rulanta!!??De ce nu au iesit in anii '90 ,cand au vazut ca se dau de pomana toate fabricile,cand se inchideau minele ....Sincer ,nu mie mila de ei,de  traiul pe care il duc/ducem,asa ne trebe,NOI ne-am facut-o cu mana noastra!!Noi din totdeauna am procedeat invers,intai am taiat si apoi am masurat!

    In 90 au fost trei revolte ! Prima in februarie cand la universitate am strigat jos Iliescu , apoi in 13- 15 iunie trei luni am tipat tot la universitate , apoi in septembrie la  a doua mineriada cand a cazut guvernul Roman ! Cu toate aste comunistii au ramas la ciolan ! Si tot ei sunt si in ziua de azi ! Au mai fost revolte si in 92 , apoi in 96 , chiar si in 99 . Sincer sa fiu opinia mea politica,  este cea care ar fi putut (si poate inca) sa schimbe cursul istoriei Romaniei ! Pacat insa ca romanii nu au o mentalitate sanatoasa si sunt usor de manipulat ! Mai cu o galeata , mai cu un zahar, mai cu o prosteala ...... Totdeauna ,,conducatorii" ,  ,,carmacii "  au mizat pe crevasa dintre populatia intelectuala si restul . Dictonul ,, divide et impera" a functionat din 1947 si pana azi perfect ! Azi mai rau s-a creat ruptura controlata intre paturile sociale ! Se minte si se fura la greu , insa multora li s-au deschis ochii . Nu mai sunt simplu de manipulat ! Au mai umblat romanii si pe afara si au vazut . Au vazut ca lumea este altfel si trebuie sa fie altfel ! De aceea sunt pe strada.  Si in incheiere ....nici mie nu mi-e mila , decat de mine si familia mea ! Despre scarba ......nu mai zic minic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Protestul acelor oameni este bun si intimplator a avut  si succes,ginditi-va si voi si imi veti da dreptate,primul succes a fost repunerea lui Arafat la minister,apoi legea sanatatii[care de fapt a declansat totul] a fost retrimisa in parlament pentru modificare.Daca se ajunge si la alegeri anticipate va fi tot meritul acestor oameni,procentajul nu ma mira deoarece si in urma cu ceva timp pe strada au fost doar cite2-5 mii de oameni si restul in casa la caldura,asta e,unii la placinte altii la razboi,cum bine spune un vechi proverb de-al nostru :-\

Intre timp a mai aparut un coment care merita un comentariu amplu si fara rost,ai dreptate cu unele lucruri old dar...plecam iar de la inceputul inceputurilor moderne........revolutia.

Declansata de un numar mic de oameni intr-un oras,capatind o amploare si innabusita de sistemul de atunci,reinviata citeva zile mai tirziu in alt oras,de unde s-a declansat totul.Acaparata de linia 2 a fostei ''Marea Adunare Nationala'' si deturnanta de la scopul initial.Toate revoltele urmatoare au fost pentru a se reveni la starea initiala dar iliescu a innabusit totul cu ajutorul minerilor.Nici azi el nu recunoaste ca i-a chemat si ca lea multumit,hmmmmm,sunt mule altele dar divagam de la subiectul initial,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ai dreptate oldtruker sunt in asentiment cu tine...in 89 aveam 10 ani ce puteam noi sa facem ?ce puteau face parinti nostri sau oameni simpli indoctrinati si aproape indobitociti de un sistem comunist...oameni au ales dar pe cine ???majoritatea care au urmat la putere in astia 22 de ani au facut parte  din nomenclatura ,nu???in alte tari comuniste a fost posibila legea lustratiei, la noi NU, dc???e cazul sa ne curatam si noi uscaturiile si sa ii dam jos pe nemernici astia cit mai repede  si sa le atragem atentia celor ce vor urma ca nu mai pot sa isi faca de cap in tara asta pt ca noi oameni care ii alegem si ii trimitem acolo sa ne REPREZINTE (nu sa se capatuiasca) nu o sa mai dormim si o sa fim atenti la ce fac........

tin sa mentionez ca nici eu nu nu am partipriuri politice dar mam saturat ca si marea majoritate a oamenilor simpli sa fim calcati in picioare ,sa trebuiasca sa plecam din tara ca sa ne facem o viata mai buna .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.