Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Problema program condus in echipaj - Rog colegii o parere


Phraeudian

Postări Recomandate

  • Members

„(6a)

Prin derogare de la alineatul (6), un conducător auto care asigură un singur serviciu ocazional de transport internaţional de persoane, astfel cum este definit în Regulamentul (CE) nr. 1073/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din21 octombrie 2009 privind normele comune pentru accesul la piaţa internaţională a serviciilor de transport cu autocarul și autobuzul, poate amâna perioada de repaus săptămânal cu cel mult 12 perioade consecutive de 24 de ore care urmează unei perioade de repaus săptămânal precedente, cu următoarele condiţii:

(a)

serviciul durează cel puţin 24 de ore consecutive într-un stat membru sau o ţară terţă în care se aplică prezentul regulament, alta decât cel/cea în care a început serviciul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Members

conduc un camion in echipaj am condus 4.30 minute colegul la fel si acum trebuie ca unul dintre noi sa conduca un alt camion pt a ajunge la destinatie ce procedura este de umat ???trebuie sa fac o pauza inainte de a conduce celalat camion??? ,colegul poate conduce mai departe camionul cu care am venit amandoi ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu contează canionul, contează ce spune cartela,daca ai condus 4 ore si jumătate si ai pauză de 45 min conduci in continuare indiferent. ..

te poti considera avertizat pentru acest raspuns, la urmatorul raspuns gresit vei primi 7 zile de concediu, pentru a avea timp sa te documentezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

reg.561, art 4, la aliniatul "o" zice asa :

(o) „conducere în echipaj”: situația în care, pe parcursul unei perioade de conducere cuprinsă între două perioade de repaus zilnice consecutive sau între o perioadă de repaus zilnic și o perioadă de repaus săptămânal, se află cel puțin doi conducători auto la bordul vehiculului pentru a asigura conducerea. Pe parcursul primei ore de conducere în echipaj, prezența unui sau mai multor alți conducători auto este facultativă, dar ea este obligatorie pentru restul perioadei.

daca unul din soferi vrea sa conduca un alt camion singur, si el si colegul cu care a facut echipaj pana in momentul respectiv indiferent de cat timp au condus, sunt obligati sa faca o pauza zilnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Noroc ca ( inca ) nu sunt agent de constatare , ca daca te-as gasii eu , fi sigur ca nu scapi de o suma cu3 cifre !! Vezi va nu tot ce zboara se mananca , la fel nici toate incalcarile legii nu sunt sancționate exigent , din pacate asta ne face comozi si mergem pe principiul ,, las ca merge si asa ,, .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Ai gresit ca te contrazici cu moderatorii !

Pe baza carui articol iau amenda ca eu is mai greu de cap ?

@MARIO La cum scrii si la ce logica dezvolti poti sa-ti faci propriul serviciu de control.Prima amenda sa ti-o dai singur!Urmata de demisie!

reg.561 din 15 martie 2006 , modificat ultima data in 2009 la art. 4, aliniatul "o" zice asa :

(o) „conducere în echipaj”: situația în care, pe parcursul unei perioade de conducere cuprinsă între două perioade de repaus zilnice

tot in 561mai gasesti asta :

(g) „perioadă de repaus zilnic”: partea unei zile în timpul căreia conducătorul auto poate dispune liber de timpul său și care poate fi o „perioadă de repaus zilnic normală” sau o „perioadă de repaus zilnic redusă”:

— „perioadă de repaus zilnic normală”: orice perioadă de repaus de cel puțin unsprezece ore. De asemenea, această perioadă de repaus zilnic normală poate fi luată în două tranșe, din care prima trebuie să fie o perioadă neîntreruptă de cel puțin trei ore și a doua, o perioadă neîntreruptă de cel puțin nouă ore;

— „perioadă de repaus zilnic redusă”: orice perioadă de repaus de cel puțin nouă ore, dar mai puțin de unsprezece ore;

si da, te poti contrazce cu oricine cu o singura conditie: sa aduci argumente legale nu povesti de parcare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Ai gresit ca te contrazici cu moderatorii !

Pe baza carui articol iau amenda ca eu is mai greu de cap ?

@MARIO La cum scrii si la ce logica dezvolti poti sa-ti faci propriul serviciu de control.Prima amenda sa ti-o dai singur!Urmata de demisie!

ok , îmi cer scuze daca nu am fost inteles , am scris , cum scriu si in acest moment folosind un telefon in timpul muncii , desi nu cred ca asta e important ci mesajul pe care am vrut sa îl trimit. Ai lansat o provocare in inconstienta de cauza sau iti place sa scrii degeaba ? Ionut invata definitiile , ce e aia ,, 45 minute pauza zilnica ,, ? Nestiind baza materiei nu vei înțelege nici situatiile de munca . forumistu ' suma la pariul tău e de 750 euro , sustinuta prin articole de lege , dar atât timp cat agentii sunt amabili cu soferul nici ca se învață minte !! Legal esti departe de litera legii si nu ar fi rău sa recitesti abecedarul soferesc daca tot vrei sa castigi pariuri pe aici !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce articol se incalca?Se conduce intai in echipaj apoi singur!Conducerea in echipaj ia sfarsit iar pana la sfarsitul a 15 ore sunt liber sa-mi continui programul fara a incalca vreun articol.

Deci ma opreste BAG ul ,singur in cabina masinii 2,imi citeste cardul si gaseste conduse 9 ore intrun interval de 15 ore,mai gaseste 4:30 ore de timp la dispozitie si o pauza de 45 in care m-am contrazis cu moderatorii pe forum.Pe baza carui articol ma amendeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Ce articol se incalca?Se conduce intai in echipaj apoi singur!Conducerea in echipaj ia sfarsit iar pana la sfarsitul a 15 ore sunt liber sa-mi continui programul fara a incalca vreun articol.

Deci ma opreste BAG ul ,singur in cabina masinii 2,imi citeste cardul si gaseste conduse 9 ore intrun interval de 15 ore,mai gaseste 4:30 ore de timp la dispozitie si o pauza de 45 in care m-am contrazis cu moderatorii pe forum.Pe baza carui articol ma amendeaza?

:ymdevil::ymdevil::ymdevil:

reg 561, Articolul 4

În sensul prezentului regulament, se înțelege prin:

„conducere în echipaj”: situația în care, pe parcursul unei perioade de conducere cuprinsă între două perioade de repaus zilnice

dar incep sa cred ca este foarte grea limba romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
conduc un camion in echipaj am condus 4.30 minute colegul la fel si acum trebuie ca unul dintre noi sa conduca un alt camion pt a ajunge la destinatie ce procedura este de umat ???trebuie sa fac o pauza inainte de a conduce celalat camion??? ,colegul poate conduce mai departe camionul cu care am venit amandoi ???

aici !

sper doar ca nu esti la fel de "atent" si la volan !

:ymdevil::ymdevil::ymdevil:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand nu eu am folosit termenul de"pauză zilnică"eu doar am incercat sa il definesc ,nu contează,dar articolul 4 reg 561 spune "in sensul prezentului regulamentul ,se intelege prin:si ajungem asa la litera o "conducere in echipaj"pe care a prezentat o gongy mai sus ,însă mai jos in acelaşi reg 561 la articolul 6 alin 1 spune ca perioada de condus zilnică sa nu depăşeasca 9 ore cel mult 10 de doua ori pe saptamana, aşadar in cazul de mai sus colegul care părăseşte camionul cat si cel ce rămâne vor face repausul zilnic intr o perioada de 24 de ore si nu 30 nemaifiind considerat program de lucru in echipaj.aceasta este interpretarea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
In primul rand nu eu am folosit termenul de"pauză zilnică"eu doar am incercat sa il definesc ,nu contează,dar articolul 4 reg 561 spune "in sensul prezentului regulamentul ,se intelege prin:si ajungem asa la litera o "conducere in echipaj"pe care a prezentat o gongy mai sus ,însă mai jos in acelaşi reg 561 la articolul 6 alin 1 spune ca perioada de condus zilnică sa nu depăşeasca 9 ore cel mult 10 de doua ori pe saptamana, aşadar in cazul de mai sus colegul care părăseşte camionul cat si cel ce rămâne vor face repausul zilnic intr o perioada de 24 de ore si nu 30 nemaifiind considerat program de lucru in echipaj.aceasta este interpretarea mea .

„conducere în echipaj”: situația în care, pe parcursul unei perioade de conducere cuprinsă între două perioade de repaus zilnice consecutive

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
conduc un camion in echipaj am condus 4.30 minute colegul la fel si acum trebuie ca unul dintre noi sa conduca un alt camion pt a ajunge la destinatie ce procedura este de umat ???trebuie sa fac o pauza inainte de a conduce celalat camion??? ,colegul poate conduce mai departe camionul cu care am venit amandoi ???

aici !

sper doar ca nu esti la fel de "atent" si la volan !

:ymdevil::ymdevil::ymdevil:

Tu citesti pe sarite si scoti din context!Ai mai avut gura mare ca trebuie facuta pauza de 45 in echipaj apoi ai bagat capul in nisip!

Cand sunt oprit la control sunt singur in cabina masinii2,un singur card in tahograf.

Conducerea in echipaj implica prezenta a cel putin 2 soferi cu exceptia primei ore.Amenzile se dau dupa legi interne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cea mai simplă rezolvare ar fi ca cineva sa vina cu un articol in care sa scrie ca nu am voie sa conduc 9 ore nu sa o tot dea inainte cu o definiţie,imi pare rau ca un moderator are o astfel de atitudine doar pentru ca are impresia ca are dreptate, oare nu aceeasi impresie o au toti cei implicaţi intro discutie contradictorie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.