Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Problema program condus in echipaj - Rog colegii o parere


Phraeudian

Postări Recomandate

  • Administrators

Pai ce e greu de inteles? Legal nu ai voie. Ilegal da.. adica nu poate demonstra nimeni ca tu ai condus in echipaj.. apoi te ai urcat pe alta masina (la card)... ca la diagrama ma gandesc ca e alta poveste. Insa ma intreb..

Si rugamintea ar fi sa vorbiti civilizat, fara atac la persoana.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ionut , odată ce sunt 2 soferi in cabina si se formează echipajul propriu zis ( conform art 4 litera,, o ,, ) ca se se poată desface echipajul si fiecare sa plece pe drumul lui e nevoie de o pauza de odihna zilnica , asta e si parte fundamentala a definitiei , intre doua pauze zilnice , prezenta a doi soferi . Ce e asa greu de inteles ? Care se vaita mai sus ca acolo sunt decat definitii ? Da ce sa fie , fata de la pagina 5 sau poza zilei ? Danny , orice se poate demonstra , asa ca hai sa ne limitam la partea legala , ca viata e si asa scurta , ce rost are sa ne mai facem si noi probleme aiurea ? Ionut , uita de daca fac 9 sau 10 ,in cat timp , de unde pana unde , aici avem datoria morala de a impartasi si promova un mod legal de munca cat mai optim si consider ca ai primit răspunsul corect la întrebarea ta . Repet , corect ,acum daca vrei sa faci , bine , nu vrei la fel de bine , nu sunt nici eu ,nici Mihai gongy in locul tău sa luam decizii , totusi apreciază ca ai primit cel putin din partea a doi colorati atentia cuvenita si incapatanarea de a-ti explica iară si iară si iară , si te rog priveste cum îl usurez pe forumistul de 750 euro , numai prin un articol de lege . Si mă repet , mare noroc ca nu sunt agent de constatare , experienta de viată si profesionala am destula , cred ca am demonstrat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Șirul desfășurării evenimentelor trebuie să fie: pauză zilnică/săptămânală-conducere în echipaj-pauză zilnică/săptămânală. Numai în situația asta se consideră că conducerea în echipaj s-a efectuat corect.

Cand sunt oprit la control sunt singur in cabina masinii2,un singur card in tahograf.

Degeaba, pe card apare timpul (când și durata) conducerii în echipaj, iar lipsa pauzei de după e cu bani. Mulți bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu este atât de complicat ,orice camion condus de un echipaj care corespunde literei o din articolul 4 reg 561 va opri pentru repausul zilnic al conducătorilor auto la maxim 21 de ore de la începerea programului,aşadar atata timp cat conducătorul auto 1 de exemplu ,lucrează in echipaj conform definiţiei va opri camionul dupa maxim 21 de ore pt repaus zilnic ,in orice alte condiţii conducatorul 1 va opri pentru repaus zilnic dupa maxim 15 ore de la începerea programului,bineînţeles respectand programul de condus, .Un camion poate fi condus de un echipaj sau de un singur conducător auto ambii termeni fiind explicati in acelasi articol 4,aceste diferenţe de timpi au dus la aparitia definiţiei echipajului,iar când vei fi oprit,simplu ,program de echipaj sau normal iar dacă am primele 9 ore in echipaj din care am condus 4.5 urc in alt camion si conduc in continuare programul meu nemaifiind unul de echipaj ci unul normal .in fine , întrebarea iniţială nu a fost adresată de mine, eu doar am primit avertisment pt un răspuns pe care inca il consider corect, partea buna fiind ca am citit reg 561,regulament ce ar trebui ştiut de toti şoferii .drumuri bune si sănătate multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Șirul desfășurării evenimentelor trebuie să fie: pauză zilnică/săptămânală-conducere în echipaj-pauză zilnică/săptămânală. Numai în situația asta se consideră că conducerea în echipaj s-a efectuat corect.
Cand sunt oprit la control sunt singur in cabina masinii2,un singur card in tahograf.

Degeaba, pe card apare timpul (când și durata) conducerii în echipaj, iar lipsa pauzei de după e cu bani. Mulți bani.

Pe card apare 4:30 timp la dispozitie efectuat in alta masina in slotul 2 din tahograf!!!Ceea ce nu e ilegal.

Mai lasati forumul si jocurile pe calculator si apucati va de condus,in practica softul de control nu depisteaza nimic ilegal.

Am fost oprit si aveam o "pauza" de 11 ore pe ciocanele.Dupa unii de aici ar trebui sa fiu decapitat,in realitate nici macar nu am fost intrebat ce si cum...

Si doresc tuturor amenzi luate pentru program cate am luat eu,adica zero!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ha ha ha , cum ar venii i-ai păcălit , nu ? Aia au fost domni cu tine , ai încălcat articolul 15 din 3821 , utilizare incorecta a funcțiilor aparatului de înregistrare , pana la 250 euro , dar încă nu te-ai invatat minte , se vede din afirmatia făcută .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
definita este definite regula e regulă ,nu depăşesc 9 ore eventual 10 si iau repaus in interval de 24 de ore unde greşesc?

nu credeam ca se poate asa ceva . x_xx_xx_x

Uite ca se poate si asa ceva.Si asta datorita faptului ca multi dintre soferii pe care incercati voi sa ii educati,au lipsit de la scoala.Degeaba le postezi tu si Mario articol si lege!Legile sunt peste capacitatea lor de a intelege cum stau lucrurile.

@Danny,crezi ca la un eventual control nu se verifica si tahograful?Acesta inregistreaza perioada cat au fost 2 carduri in sloturile lui. :ympray:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bla Bla Bla.....sa incarcat forumul de experti si de meseriasi in intins si rasucit legea.Si nu numai ca nu au habar de lege dar se mai dau si smekeri ca nu le face nimeni nimic.TREZITIVA....va faceti rau voua insiva cu intinderile si interpretarile legii.Dupa tine vine un coleg care nu vrea sa abureasca legea si vrea sa munceasca legal.patronu zice....ala de ce putea sa faca asta si tu refuzi??Nu iti apare abatere la control cu softul ala prost 4 30 timp la dispozitie cu o masina 45 minute pauza si apoi program pana in 15 ore cu alta masina da incerca sa faci asta la un control amanuntit al ungurilor sau al nemtilor de la BAG.lti va apare numarul masinii pe care ai mers prima data km cand ai inceput programul zilnic si km cand ai scos cardul si se va vedea ca masina a avut 2 soferi timp de 5 ore.Si unguru va zice BRAVOOOOOOOOOOOOOO.......dane neste banuti smekere ca e criza si avem nevoie de bani.lar neamtu e super corect.Daca ai terminat 90 de ore volan joi stai 45 de ore si incepi saptamana noua imediat.Nu stai pana luni la ora 00 utc chiar daca softu iti arata abatere neamtu stie legea bre si nu ai treba cu el....dar trebuie sa fii inconstient sa crezi ca neamtu nu vede tot.SUCCES la cotizat bani in bugetele diferitelor tari din UE.Uite o intrebare pentru voi...Forumistu si lonutbz .voi doi sunteti echipaj.lncepeti programul zilnic de munca la ora 0800 am.La ce ora MAXIM trebuie sa va opriti pentru a face o traversare de 8 ore cu feribotul in timpul perioadei voastre zilnice de repaus sau pauza zilnica cum i se mai spune??? astept un raspuns pentru echipaj si un raspuns pentru sofer singur.drumuri bune sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ha ha ha , cum ar venii i-ai păcălit , nu ? Aia au fost domni cu tine , ai încălcat articolul 15 din 3821 , utilizare incorecta a funcțiilor aparatului de înregistrare , pana la 250 euro , dar încă nu te-ai invatat minte , se vede din afirmatia făcută .

Nu i-am pacalit,moralistule!

Aceasta scapare a fost observata dar e ceva atat de banal incat nu a meritat nici macar vreo intrebare suplimentara,daramite amenda.

Si lasati-ma cu ungurii vostri,poa' sa dea ei ce amenda vor,instanta va hotari daca a fost legala sau nu.

Sunt satul de soferi fricosi care nu conduc la 15 ore lunea si in zilele de post,nu conduc 4 zile consecutiv cate 10 ore,nu fac 3 pauze consecutive de 9 ore si lista poate continua.Si apoi se oftica ca ii atentioneaza patronul,ca el e sofer de 30 de ani si stie mai bine,doar daca ramane fara semnal la gps incepe sa planga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ha ha ha , cum ar venii i-ai păcălit , nu ? Aia au fost domni cu tine , ai încălcat articolul 15 din 3821 , utilizare incorecta a funcțiilor aparatului de înregistrare , pana la 250 euro , dar încă nu te-ai invatat minte , se vede din afirmatia făcută .

Nu i-am pacalit,moralistule!

Aceasta scapare a fost observata dar e ceva atat de banal incat nici nu a meritat nici macar vreo intrebare suplimentara,daramite amenda.

Si lasati-ma cu ungurii vostri,poa' sa dea ei ce amenda vor,instanta va hotara daca a fost legala sau nu.

Sunt satul de soferi fricosi care nu conduc la 15 ore lunea si in zilele de post,nu conduc 4 zile consecutiv cate 10 ore,nu fac 3 pauze consecutive de 9 ore si lista poate continua.Si apoi se oftica ca ii atentioneaza patronul,ca el e sofer de 30 de ani si stie mai bine,doar daca ramane fara semnal la gps incepe sa planga.

nu poti sa conduci 15 ore in 24 de ore un singur sofer.....nu poti sa conduci 4 zile consecutive cate 10 ore.LEGAL.Da poate tu ai alta lege dupa care lucrezi.Cum ramane cu ce team intrebat despre feribot??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
nu poti sa conduci 15 ore in 24 de ore un singur sofer.....nu poti sa conduci 4 zile consecutive cate 10 ore.LEGAL.Da poate tu ai alta lege dupa care lucrezi.Cum ramane cu ce team intrebat despre feribot??

Stai jos,ai 2 !

Am spus condus la 15 ore si nu de 15 ore.

Sambata,duminica,luni,marti condus cate 10 ore in fiecare zi.E 100000000 % LEGAL !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@forumistu,te-ai intrebat vreodata cati soferi au trecut prin cabinele noastre,a putinilor soferi care vrem sa lucram legal?Ligislatia nu este deloc complicata.Este simpla si usor de respectat pentru cei care stiu sa o citeasca si sa o respecte.Sunt foarte multe lcruri care au fost explicate aici pe forum si sunt explicate cu asa cum trebuie.Insa capacitatea ta si multor altora,de a acumula cunostintele necesare sunt reduse si fara viitor.Pacatul mare insa este,ca asemenea oameni vor sa se numeasca soferi si ca asemenea oameni ne-au pus pe marea majoritate a soferilor romani in situatii neplacute fata de soferii vest europeni.Practic,din cauza voastra suntem aratati cu degetul si catalogati in fel si chip.

In alta ordine de idei:Propun administratorilor si moderatorilor ca mesajele care sunt in contradictie cu legislatia si in care se spun povesti de parcare sa fie sterse din aceasta sectiune,iar userii care dau informatii false,avertizati si eventual banati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

pentru povestile de parcare postate aici trebuia sa va trimit in concediu (cate 7 zile ), dar propun altceva !

Ionutzb si forumistu' daca chiar vreti sa va credem ca sunteti "soferi profesionisti", va rog sa postati aici tichetele sau diagramele pe primele 3 (trei) zile din aceasta saptamana. (data de 11,12,13 noiembrie )

daca ne dovediti ca lucrati exact asa cum zice legislatia in vigoare, eu unul am sa plec de pe acest site, dar in caz contrar veti pleca voi doi definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pt dan 1976,singur maxim 14'45 in echipaj 20'45!??iar pt gongy nu am cum sa demonstrez cum lucrez atata timp cât nu lucrez, lucrurile despre care vorbesc sunt învăţate în şcoala luând atestatele învăţând pe bune si participând la cursuri si luând examenele pe bune pt atestate,daca omul greşeşte ,greşeşte si gata nu trebuie dat afara pt asta dar daca asa se procedează aici nu am ce face,dar astept dovada irefutabila ca am greşit,nu ii nici unul dintre noi in măsură să interpreteze legea dar....exista vreo derogare la articolul 6 care sa aiba legătură cu subiectul, va spun eu NU. !!!Si cum zice poetul ''I've rest my case''.si dacă voi fi dat afară de pe forum pt faptul ca m am exprimat liber nu face decât să demonstreze faptul ca deşi ne considerăm europeni suntem bine ascunşi încă prin felul în care gândim in spatele cortinei de fier. drumuri bune tututor si nu uitaţi conflictele să ramana pe forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ionut , tu tot iti bati capul cu a conduce in ziua acea ? Ce sa conduci daca trebuie sa

efectuezi o pauza de odihna zilnica ca sa desfaci echipajul , aici e treaba , nu la cat mai poti tu conduce sau pana când , cum , astea sunt probleme extra , ce derogare vrei ? Restul de probleme nici nu au rost din moment ce ti se cere o încetare a muncii , după pauza de odihna zilnica faci ce vrei ......ps vezi ca orele date de tine nu sunt bune , schimba repede pana nu vede dan :D :d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

lasă sa vada, daca am gresit să imi spuna de ce asa mai învăţ si eu ceva. ca sa explic răspunsul ,dupa mine nu poti efectua repausul zilnic pe feri asa ca in ambele cazuri trebuie sa cobori cu cel putin 9 ore si ceva de pe feri înainte de încetarea programului, cu cele 8 de pe feri aduni 17 ore asadar singur vei urca inainte de ora 15 si in echipaj inainte de ora 21.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

exact opusul la ce am aşteptat, in locul unei lămuriri am primit un raspuns ironic de la domnul dan.intrebare''cum poti sa înveţi ceva dacă dai peste oameni ca tine, spune la începuturile tale ai fost luat la mişto si acum te răzbuni pe cei ce vin din urma ????reacţia corectă ar fi fost un răspuns argumentat in schimb, nici macar nu ai incercat, stii ceva spre deosebire de tine eu am incercat să argumentez chiar si un raspuns gresit si nu am luat la mişto pe nimeni de pe acest forum.părerea mea este ca cei ca tine ar trebui avertizati pentru atitudinea ce nu face cinste unui om cu experienta ta, cand ai putea sa împărtăşeşti ceva din aceasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

omule....tu ai venit cu alineate legi si alte alea derogari articole si muuuuuuulllttaaaaa teorie si stii foarte bine legea.eu nu sunt sigur daca la amaratu ala de decret ii zice 561 sau 581...mama drequ.....da stiu ce zice la milimetru fiecare rand din tot ce e lege in materie de soferie.Succes la luat la tranta cu citatele si alineatele din 591 sau 581...ce numar o avea si decretu ala amarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
pentru povestile de parcare postate aici trebuia sa va trimit in concediu (cate 7 zile ), dar propun altceva !

Ionutzb si forumistu' daca chiar vreti sa va credem ca sunteti "soferi profesionisti", va rog sa postati aici tichetele sau diagramele pe primele 3 (trei) zile din aceasta saptamana. (data de 11,12,13 noiembrie )

daca ne dovediti ca lucrati exact asa cum zice legislatia in vigoare, eu unul am sa plec de pe acest site, dar in caz contrar veti pleca voi doi definitiv.

Cand prin net mai bun voi face upload la cateva buletine de control primite de la francezi,cred ca mai am si vreo 2 bonuri semnate si unul de la control Douane din Belgia.Toate fara nicio amenda!Si am si cate 5 descarcari prin Anglia si deseori ajung la 90 de ore pe 2 saptamani!Doar ca nu e topicul potrivit...

In 11 noiembrie a fost Ziua Armistitiului si am sarbatorit,il voi posta pe cel de maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.