Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Problema program condus in echipaj - Rog colegii o parere


Phraeudian

Postări Recomandate

  • Administrators
Pentru Ionutzb si forumistu' din partea lui Gongy sa traduca acel tichet in literatura si sa spuneti de cate ore a fost pauza zilnica si de ce !

tmp_deosebit_1720510810.jpg

forumistu` sa inteleg ca te dai lovit in cazul asta ?

sau te pricepi doar la povesti ?

sau nu ai avut net sa poti vedea tichetul cum trebuie ?

:ymdevil::ymdevil::ymdevil:

si apropo, am zis ca vreau 3 ( trei) tichete cu activitatea matale , nu ma intereseaza controale !

propun ultimele 3 zile din saptamana 4-10 noiembrie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Pentru Ionutzb si forumistu' din partea lui Gongy sa traduca acel tichet in literatura si sa spuneti de cate ore a fost pauza zilnica si de ce !

tmp_deosebit_1720510810.jpg

A început programul la 5:57 și seara la 19:30 și-a început pauza zilnică, ceea ce înseamnă că până a doua zi dimineață la 5:57 va avea 10h și 27' de pauză, adică o pauză zilnică redusă (orice perioadă de odihnă mai mare de 9h, dar mai mică de 11h se consideră pauză zilnică redusă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
tipii de lucru pe camion in echipaj este

4ore.30 min sofer 1

4>30 sofer2

pauza 45 min

4.30ore sofer1

4.30 sofer2

pauza9 ore.timpii de incarcare sidescarcare nu se considera ca program de lucru

se poate lucra si pe formula 4,4 pauza 15 min.44pauza 30.2si 2 ore ptr fiecare sofer

Sper că nu ești șofer !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
tipii de lucru pe camion in echipaj este

4ore.30 min sofer 1

4>30 sofer2

pauza 45 min

4.30ore sofer1

4.30 sofer2

pauza9 ore.timpii de incarcare sidescarcare nu se considera ca program de lucru

se poate lucra si pe formula 4,4 pauza 15 min.44pauza 30.2si 2 ore ptr fiecare sofer

Idem colegului cri5tian =)):))

Cred ca trebuie mutat răspunsul tau la secțiunea Bancuri x_xx_x:-j:-j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
tipii de lucru pe camion in echipaj este

4ore.30 min sofer 1

4>30 sofer2

pauza 45 min

4.30ore sofer1

4.30 sofer2

pauza9 ore.timpii de incarcare sidescarcare nu se considera ca program de lucru

se poate lucra si pe formula 4,4 pauza 15 min.44pauza 30.2si 2 ore ptr fiecare sofer

:D

Nu e nevoie de pauza de 45 min la conducerea in echipaj !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

azi am condus 6 ore,parchez camionul si plec mai departe cu alt coleg(de la aceeasi firma).deci:eu urc la el in camion dar nu bag cardul in aparat, el o sa conduca 10 ore(are pauza si ma asteapta) iar dupa aia schimbam,trec eu la condus cu cardul meu si apoi ajungem in ro.practic o sa mearga el 10 ore,eu stau cu cardul afara (un fel de pauza) iar dupa aia conduc si eu.e corect sau cit de corect e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Florin , o executie incorecta a pauzei tale zilnice , a echipajului , a pauzei celuilant sofer , zic eu ca va riscati aiurea . Deci cu mult peste limita legala cat si corecta . Jimmy e inadmisibil ceea ce sfatuiesti tu , nu ar fi rău sa recapitulezi materia .

ps : ca fiind de cealanta parte a legii in mod constant , ce părere ai garofu' ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Corect si legal,bineinteles ca nu e,DAR trebuie sa faca si colegii Craciunul acasa nu pe drumuri.

E o practica des intalnita la cei care conduc cu 2 carduri si la soferii care schimba zilnic masinile.

Probabilitatea de a lua amenda este destul de redusa,totusi nu ai precizat daca ai introdus pauza manual pe tahograf.

Ps.Nu sunt de cealalta parte a legii doar ca o imping la limita si cateodata un pic peste,dupa o atenta analiza de risc bazata pe teoria probabilitatilor si teorema lui Moivre-Laplace :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A avea in posesie doua carduri este total ilegal.La schimbarea camionului este cu totul alta mancare de peste.Cum justifica faptul ca termina o perioada de activitate intro tara si incepe alta perioada dupa doar 9 ore intro alta tara?Cu ce s-a deplasat dintr-un loc in altul?Cum justifica faptul ca introduce date diferite in tahograf?Cum se numeste perioada in care el sta in partea dreapta?Ce trebuie sa faca inainte de a pleca mai departe dupa ce introduce cardul in slotul tahografului?Va bazati pe prea mult noroc,ii credeti incompetenti total pe cei care fac controale sau nu aveti habar de legislatie.Cred ca toate la un loc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Fratiilor,am citit ce ajutor cer unii colegi si am vazut ce raspunsuri(penibile)dau altii,cred ca ar fi mai frumos sa nu raspunda cel care nu stie si mai bine sa intrebe si el decat sa iese o harababura totala....1 programul in doi soferi nu se poate prelungii 2 nu exista nici o pauza intre prgramul celor doi colegi,adica primul 4;30 schimba cardul 4;30 si la fel schimba cardul incepe din nou primul sofer nu se face pauza intre prog soferilor pauza de 9 ore si wikend 24-45

cei care nu sante-ti siguri nu mai bagat-ti in ceata si pe alti ! multumesc ! :ymapplause::ymapplause:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Stimati colegi as dori un sfat de la voi,am un coleg care in vama Nadlac a fost amendat cu 300.000 de forinti si sechestrat camionul pana la plata amenzii.Amenda a fost data pentru ca dupa desfacerea echipajului pauza a fost doar de 11 ore.Translatorul care a venit, a spus ca de anul trecut pauza minima dupa desfacerea echipajului este de 24 ore,stiti despre aceasta modificare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.