Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Eroare B.A.G. sau problema reala ?


costy67

Postări Recomandate

  • Members

Saptamina trecuta , mai precis in data de 13-01 2012 am fost oprit de un echipaj B.A.G in zona Regensburg.Dupa controlul efectuat cu rigoare germana am primit amenda de 398,50 euro pentru ca pe displey-ul tahografului si pe bord era afisata ora Romaniei si nu ora U.T.C.Mentionez ca amenda a fost data pe numele firmei si ca pina acum nici un alt organ de control,indiferent in ce tara am fost controlat nu s-a legat de asa ceva.Tahograful a fost calibrat in Germania la reprezentanta Volvo din Geeste. ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Capul tractor si remorca sunt inmatriculate in Ro.In cartea tehnica spune ca pe afisaj trebuie sa apara ora locala a tarii in care este inmatriculat camionul.Lucru care a fost comfirmat si de cei de la reprezentanta Volvo.Oricum cei de la mine dela firma vor sa faca contestatie.VAa voi tine la curent cu rezultatul contestatiei. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

WOW!

E chiar absurd!Nu vad  ce relevanta are ora afisata din moment ce tahograful face totate inregistrarile raportate la ora UTC.Din punctul meu de vedere poti sa ai afisata orice ora.La diagrama e alta poveste,e obligatorie ora tarii unde este inmatriculat camionul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Legea spune clar, ora afisata pe ecranul tahografului trebuie sa fie ora exacta din tara in care este inmatriculat autovehiculul. In astfel de situatii cand esti amendat pe nedrept si esti convins de acest fapt, cere organului de control un translator specificand ca nu esti de acord cu sanctiunea aplicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De acord cu tine Driver-ul.Raspunsul celor de la B.A.G. a fost ca solutia definitiva o da tribunalul.Daca tribunalul constata ca a fost o eroare a B.A.G. firma va fi despagubita comform legilor in vigoare.Ramine de vazut rezultatul contestatiei facuta de firma,pentru ca amenda a fost data pe numele firmei.Indiferent cit le-a explicat reprezentantul firmei Volvo ca nu este corect ce cer cei de la B.A.G. acestia au ramas impasibili.Asa este neamtul de felul lui! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

toate taho arata ora oficiala a statului unde sunt inmatriculte camioanele ,dar cel digital e facut pentru un mai mare control / mai greu de pacalit  si de ce nu , pentru usurarea muncii organelor de control,  in special controlul a acelor soferi / camioane care fac tranzit din o parte in cealanta a europei , adica miscarea prin diferite fusuri orare ! E mult mai usor de controlat :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

nici nu are rost sa se oboseasca firma ta , pentru ca la tahografele digitale se lucreaza dupa ora utc. tu trebuie sa tii cont doar cand iti faci o adeverinta de concediu de exemplu diferenta  UTC fata de ora romaniei. Cred ca romania are iarna +2 si vara +1 fata de UTC , nu sunt sigur. Oricum pierdere de vreme , neamtu are intotdeauna dreptate, si cand nu are :)))))) intelegi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Saptamina trecuta , mai precis in data de 13-01 2012 am fost oprit de un echipaj B.A.G in zona Regensburg.Dupa controlul efectuat cu rigoare germana am primit amenda de 398,50 euro pentru ca pe displey-ul tahografului si pe bord era afisata ora Romaniei si nu ora U.T.C.Mentionez ca amenda a fost data pe numele firmei si ca pina acum nici un alt organ de control,indiferent in ce tara am fost controlat nu s-a legat de asa ceva.Tahograful a fost calibrat in Germania la reprezentanta Volvo din Geeste. ???

dar ce tip de tahograf ai, digital sau cu diagrama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Cititi legea cu atentie, cititi manualul de utilizare al tahografului si gasiti toate raspunsurile corecte. Este clar ca firma a fost amendata pe nedrept, dupa ce v-a ajunge procesul verbal pe masa judecatorului totul se v-a schimba dar pentru asta firma trebuie sa depuna o contestatie la tribunalul din Regensburg. In astfel de cazuri daca stiti ca aveti dreptate cereti organului de control sa va aduca translator din oficiu si anuntati firma. Sa nu credeti ca neamtul, francezul sau oricare altul nu-si incearca norocul, pentru ei este simplu, scrie procesul verbal, incaseaza banul si merge pe ideea ca pentru o suma de 200 - 300 de euro nu v-a face nimeni contestatie. Sfatul meu colegial este sa nu v-a lasati intimidati de organele de control atunci cand aveti dreptate iar cand sunteti "cu musca pe caciula" plecati capul si cereti-va scuze, poate aveti norocul sa primiti sanctiunea minima sau chiar un avertisment.

Drumuri bune si bafta maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.