Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

amenda pe elvetia


DODOKA

Postări Recomandate

  • Members

Am si eu o problema . In oct am lucrat in echipaj (pentru prima data) si am mers pe elvetia dinspre germania unde intrii pe cantar obligatoriu si acolo am avut control inaltime, greutate si program,unde la inaltime am depasit 5 cm ,greutate 600 kg,si la program durere:6 zile bulite. In sensul ca coilegul  meu era foarte convins ca se circula la program de 30 de ore dupa care vine pauza de 9,cu toate ca am insistat ca nu e asa dar el a confirmat ca tot asa a circulat si el in doi. Colac peste pupaza  am luat amenda de 100e pt inaltime,150e pentru greutate,si 2150e pentru program. Am stat acolo vreo 4 ore si ne-a chemat la birou sa ne dea actele.Am vorbit cu multi colegi care ne-au zis ca : sigur sa platit amenda (care nici la 5 saptamani nu era platita),sau are firma o intelegere ca plateste in termen de 3-4 zile (dar nici asta nu sa intamplat) ca daca nu sechestreaza cateva camioane pina se plateste, sau ultimul lucru care ar fi cel mai convenabil sa ne fi iertat, ca de altfel elvetienii nu-ti dau actele pana nu se plateste amenda.

Ce se poate intampla in cazul asta?

va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asupra acestui lucru o sa va lamuriti cat de curand!

Daca a platit firma probabil o sa va impute.

Totusi e bine ca nu a-ti fost in Franta cu depasirea aia de program(si oricum incercati sa evitati Franta pana trec 29 de zile de la ultima incalcare a programului)ca va luati amenda ca si un imprumut in banca.

Daca sunte-ti pe diagrama exista o solutie dar ramane la aprecierea voastra si a sefului vostru.

Si documentati-va asupra programului de condus la echipaj, sa nu mai aveti surprize si cu odihna saptamanala.

Programul zilnic la echipaj este de 21 ore colegule.iar sase zile cu 9 ore depasire de program in Franta cred ca se lasa si cu punerea catuselor.

Nu vreau sa va sperii,aveti mare grija.

Ce pot sa-ti spun este ca am avut colegi care pentru 2 ore depasire de program(23 ore)au fost amendati pe Franta cu 1500 eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu daca au fost amendati nu trebuie sa evite nimica,  pentru ca au procesu verbal si pot sa dovedeasca ca au fost amendati pentru fapta facuta.  si inca ceva pentru 2 ore depasite nu cred ca francezu da 1500 de euro amenda.  eu am luat amenda pentru 3 ore depasite si ne-a dat cate 130 de euro la fiecare 260 in total.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si eu am avut depasire 130 kg in elvetia am avut 3 containere de ceva solutie ma tinut acolo toata ziua pana a venit cineva de la firma cu o masina si mi-a luat 1 container .Amenda a fost de 24 euro dar ce am vazut in acea zi nu cred ca o sa mai vad vreo data  ex ,hologene date jos avea lungimea tirului mai mare din unu avea cauza coarnelor de tin halogenele, la unu se vedea clemele de la chinga prin prelata ia masurat latimea si la intors inapoi avea latimea mai mare cu max 10 cm zic eu deci ce erea acolo dezastru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Nu stiu daca faceai referire la mine colegule ca am cont aici,sunt eu cu problema cea mai grava poate ati citit ce mi s-a intamplat,intra-adevar s-a schimbat legea europeana referitor la amenzi se pare ca Spania a ajuns egal cu Franta si toate tarile,deci tin sa precizez foarte clar pentru ca este cazul meu real,la depasire cu 2 ore peste program (zilnic)amenda este minim 1500 euro,inainte a fost 135 euro dar din pacate m-a bubuit pe mine si acumulate toate am ajuns la 5400.S-a introdus noua lege pe Franta din 15.01.2012 pentru aparatele electronice(Pc,Gps),deci pentru cei ce conduc cu Pc in geam(usita deschisa)ori ca este aprins ori nu amenda este de 1500 euro si confiscarea Pc,iar daca te vede ca umbli la Gps in timpul mersului la fel 1500 euro si confiscare.asa legi nu am vazut in viata mea,eu merg saptamanal pe Franta si treaba este tot mai dificila cu atata politie si controale,referitor la problema colegului cu Elvetia tin sa precizez cu parere de rau ca nu ai scapat de amenda chiar daca ai plecat din acea firma(elvetianul nu te iarta,e dat naibii)este posibil sa fi platit firma printr-o casa de asigurari ca sa puteti iesi cu camionul,(DKV,AS24)cardurile care functioneaza 24h pentru declocarea unui camion(amenzi),pe Elvetia se judeca cazul exact ca la mine pe Franta,daca seful vostru a contratat firma de asigurari si este nemernic va va imputa banii in timp chiar daca nu mai esti acolo.(verificare conturi bancare),speram sa scapam de problemele astea cat mai curand,cu mult respect Dan!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu daca faceai referire la mine colegule ca am cont aici,sunt eu cu problema cea mai grava poate ati citit ce mi s-a intamplat,intra-adevar s-a schimbat legea europeana referitor la amenzi se pare ca Spania a ajuns egal cu Franta si toate tarile,deci tin sa precizez foarte clar pentru ca este cazul meu real,la depasire cu 2 ore peste program (zilnic)amenda este minim 1500 euro,inainte a fost 135 euro dar din pacate m-a bubuit pe mine si acumulate toate am ajuns la 5400.S-a introdus noua lege pe Franta din 15.01.2012 pentru aparatele electronice(Pc,Gps),deci pentru cei ce conduc cu Pc in geam(usita deschisa)ori ca este aprins ori nu amenda este de 1500 euro si confiscarea Pc,iar daca te vede ca umbli la Gps in timpul mersului la fel 1500 euro si confiscare.asa legi nu am vazut in viata mea,eu merg saptamanal pe Franta si treaba este tot mai dificila cu atata politie si controale,referitor la problema colegului cu Elvetia tin sa precizez cu parere de rau ca nu ai scapat de amenda chiar daca ai plecat din acea firma(elvetianul nu te iarta,e dat naibii)este posibil sa fi platit firma printr-o casa de asigurari ca sa puteti iesi cu camionul,(DKV,AS24)cardurile care functioneaza 24h pentru declocarea unui camion(amenzi),pe Elvetia se judeca cazul exact ca la mine pe Franta,daca seful vostru a contratat firma de asigurari si este nemernic va va imputa banii in timp chiar daca nu mai esti acolo.(verificare conturi bancare),speram sa scapam de problemele astea cat mai curand,cu mult respect Dan!

Fereasca Dumnezeu!!cum sa iei amenda 5400  de euro??Eu cred ca e rea vointa si toate astea sunt coordonate la nivel politic.Protejarea pietei interne,descurajarea firmelor straine etc.Este inadmisibil sa primesti o asemenea amenda!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca nu ai platit amenda colegule eu iti sugerez sa ocolesti Elvetia! Daca te mai opresc si te verifica lor le apare ca tu ai o amenda neplatita,camionul firmei devine automat pus sub sechestru pana se plateste amenda si tie iti pun bratari pe mana fara drept de apel. In celelalte tari nu ai nicio problema(nu inca...pt ca se lucreaza la o baza de date care sa cuprinda toti posesorii de permis din tarile membre UE) legata de amenda din Elvetia. Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate asta e legislatia europeana si noi suntem aliniati la ea.

Colegul care preciza de baza de date comuna,asa este se lucreaza la ea si in curand nu te mai poti eschiva de amenzi europene stand acasa in Romania.Totusi majoritatea tarilor care amendeaza soferi din tarile noi membre sechestreaza camionul pana la plata amenzii(logica e simpla: firma plateste imediat pentru a nu fi afectata livrarea marfii si ulterior recupereaza banii de la sofer- e un fel de cerc din care nu poti iesi)

Cei care frecventeaza des Franta,Germania,Olanda,Belgia,Luxemburg,Elvetia stiu ca orice organ de control din aceste tari au acces la o baza de date de pe teritoriul lor care le poate spune daca ai si o amenda de trecere prin loc nepermis ca si pieton si fac tot posibilul pentru a recupera acei bani imediat. de fapt toate echipajele sunt echipate inclusiv cu terminale POS asa ca nu e o problema sa-si incaseze banii inclusiv din cardurile de combustibil.

Din pacate acestea sunt problemele reale pentru toti soferii care fac comunitatea si sunt platiti la km.

plata la km echivaleaza cu incalcarea normelor AETR,vrand nevrand soferul este nevoit sa treaca peste program daca vrea sa castige bani.

Vad de multe ori pe net anunturi de genul "9c/km-se garanteaza minim 15000 km lunar" si credeti-ma  ma scapa rasul, de fapt rad in hohote.

pai mai frate daca tot ii garantezi plateste-i de la inceput deci da-mi salariu fix, de ce trebuie sa fiu eu partas la felul in care i-ti gestionezi cursele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Raspuns pentru colegul CIPRIAN SWE

Da colegul,daca ai timp vreodata citeste cazul meu real tot aici la "Urgente"la msj cu ajutor,mi s-a intamplat inainte de anul nou,este bataie de joc dar ca sa plec am trebuit sa platesc amenda,iti dai seama sunt bani nu gluma,legile sunt foarte stricte,am vorbit cu multi din Spania care deja ocolesc cand merg catre Luxemburg,in loc sa mearga pe 6 de Lyon-Dijon acum merg Lyon-Dole-Dyjon,pe acolo ocolesc si eu,cel de pe 6 este criminal,plin de politie ca la piata de parca suntem infractori,da-i naibii si asa sa ii ajute D-zeu!un salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Administrators

pe undeva pe aici pe forum ai postat un raspuns cam ironic, ca ai fi sofer prin europa de 8 ani de zile, ca stii ce ai de facut  ! ! !

prostia si domnia se platesc intodeauna mai devreme sau mai tarziu.

trebuie sa platesti amenda sau sa nu mai calci prin elvetia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si daca nu o platesc si nu mai merg pe elvetia nu-mi vine cu executor sau dinastea?

numai ai ce cauta pe elvetia,daca ti-a venit acasa instiintare inseamna ca firma nu a platit amenda,deci tu figurezi cu amenda neplatita,daca te mananca si intri,in secunda in care ai dat actele esti pa,pana nu platesti.,nu ai nici o problema in celelalte tari.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe undeva pe aici pe forum ai postat un raspuns cam ironic, ca ai fi sofer prin europa de 8 ani de zile, ca stii ce ai de facut  ! ! !

prostia si domnia se platesc intodeauna mai devreme sau mai tarziu.

trebuie sa platesti amenda sau sa nu mai calci prin elvetia.

Daca va uitati pe postarile acestui Dodoka o sa vedeti ca posteaza ziua ce viseza noaptea,am impresia ca e un pusti mai putin umblat prin lume care nu are ce face.Fara suparare asta-i adevarul,cine nu crede sa-i citeasca postarile.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

mai colegu wolverine daca ai trecut prin elvetia si ai luat vre-o amenda si sti cum stau trburile si ma poti ajuta cu vre-un sfat atunci e bine primit dar daca ai cont pe acest site numai ca sa critici atunci vezi-ti de drum si nu mai scrie  din lipsa de preocupare

eu inca nu am avut nici o amenda in 8 ani  pe nici unde si elvetia am trecut-o de 3 ori  si sunt nou in domeniul (amenzilor) daca esti veteran la amenzi atunci da-mi un sfat bun nu te trezi sa vorbesti aiurea

scuzama daca te-am jignit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.