Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

cine a fost la un interviu la dumagas


Postări Recomandate

  • Members

Salut.Interviu il dai cu un fost sofer care e destul de dezghetat ca sa isi de a sema daca il minti cu privire la experienta profesionala.Dupa care urmeaza un examen teoretic (chestionare de circulatie si mecanica cum sint cele de la politie,chestionare cu normele AETR dar si pe astea ar trebui sa le stii daca ti ai luat atestele) ,daca treci de ele si nu ai experienta profesionala te duci la proba paractica unde faci o parcare cu spatele ,laterala conducere pe strada si ti se mai pune cite o intrebare depinde de dispozitia examinatorului.de aici incolo esti ca si angajat iti mai trebuie fisa medicala spun ei unde ,o repartite de la fortele de munca dar mai nou nu este obligatorie si cam atit.Bine ar fi sa ai si card digital ca sa ajungi repede pe o masina cit mai buna.Daca stii sa mergi cu un camion sa refuzi din start sa faci scoala la ei care iar este o pierdere de timp si o modalitate de a scoate niste bani din buzunar de la tine.Daca mai ai intrebari iti pot raspunde eu lucrind la ei in anul 2005 si 2011.Bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

m au sunat si pe mn cei de la dumagas , si m au omorat de tot ca nu am bani , 500 ron primele 3 sapt pe care trebuie sa ii pl;atesti u + 200 ron caminu +800 e {+ TVA} cursu, nici nu stiu ce sa fac , oare o merita cursu asta sau e jaf pe fata, pt cei care vor sa mearga la ei cursu incepe pe 6 februarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma baieti. Toti cei care vreti sa va angajati ca soferi si nu gasiti loc mergeti la dumagas si spunetile ca aveti experienta dar nu foarte multa. Atunci ei va  vor pune  sa dati un examen scris(relativ usor ceva din geografie si ceva gen examen de atestat) si daca sunteti admisi veti da o proba practica nici asta nu e foarte grea. apoi va va spune ca sunteti acceptat doar ca sofer doi. asta pt ca au un contract de curse rapide romania germania si au nevoie de soferi in doi.Salariul o sa il luati in data de 12 750 de lei parca, iar banii pe curse sunt foarte putini pt inceput(undeva la 50 de euro cursa tur-retur)dar nu vei vedea 3 curse pe saptamana. dupa vreo 2-3 luni vei primi camionul tau cu care nu vei castiga mai mult de 600- 700 de euro din care iti mai trag ei cate ceva taxe sa nu sughiti de la prea multi bani.Poate fii mai bine sau mai rau de cum am zis eu. depinde de coordonator. BAFTA.  NIMENI nu se va inbogatii la firma asta. Profitati si faceti experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma baieti. Toti cei care vreti sa va angajati ca soferi si nu gasiti loc mergeti la dumagas si spunetile ca aveti experienta dar nu foarte multa. Atunci ei va  vor pune  sa dati un examen scris(relativ usor ceva din geografie si ceva gen examen de atestat) si daca sunteti admisi veti da o proba practica nici asta nu e foarte grea. apoi va va spune ca sunteti acceptat doar ca sofer doi. asta pt ca au un contract de curse rapide romania germania si au nevoie de soferi in doi.Salariul o sa il luati in data de 12 750 de lei parca, iar banii pe curse sunt foarte putini pt inceput(undeva la 50 de euro cursa tur-retur)dar nu vei vedea 3 curse pe saptamana. dupa vreo 2-3 luni vei primi camionul tau cu care nu vei castiga mai mult de 600- 700 de euro din care iti mai trag ei cate ceva taxe sa nu sughiti de la prea multi bani.Poate fii mai bine sau mai rau de cum am zis eu. depinde de coordonator. BAFTA.  NIMENI nu se va inbogatii la firma asta. Profitati si faceti experienta.

Eu as face niste experienta de piroman la ei.Se poarta asa pt ca gasesc prosti si oameni amarati dispusi sa lucreze pe nimic.Traim in Romania si asta ne omoara.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

poi daca vrei sa faci ceva exp , suntem prostii, poi daca nu incepem de undeva cn crezi ca o sa ne angajeze  pe noi incepatori , daca ar fi colegii binevoitori care sa ne ajute macar pe intern cu o cursa ceva , ar fi altceva , bineinteles nu degeaba , dar din pacate nu te ajuta nimeni, uni dintre noi au uitat ca si ei au fost asa, cred si ei au fost ajutati, ca vb aia nu sa nascut nimeni invatat , oricum la duma e mai mult decat bataie de jok  parerea mea ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vas in primul post pe care l-am scris aici am avut aceeasi dorinta ca si tine (sa ne ia si pe noi cate o cursa)dar am inteles ca nu prea e legal fara acte si daca ne toarna garda am incurcat-o!!da-ti seama ca in primu rand tre sa mergi pe diagrama sau cardu colegului si o incurca amandoi daca ii prinde si mai sunt si altele pt care nu prea se risca nimeni!!Si eu caut de munca ca incepator si sunt de parere ca daca vrei cu adevarat o sa gasesti si in alta parte nu numei la duma!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mda, si asa nu te ajuta nmeni chiar daca ar putea , in fine ce mai conteaza , oricum nu ma las pana nu reusesc

le iubesc mai mult decat pe mn , oricum imi doresc sa ajung pe tir,

e o meserie frumoasa cu riscurile ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am fost yo colegii la dumagas vineri pe la 3.nu aveam tipm sa vb prea mult k eram in trecere cu un coleg .idee care e dak i spui k ai un pik de exp te pune sa dai pronba dak nu platesti cei 500_200 caminu  si cursu si diferenta pana la 800 euro fara tva o opreste pe durata contractului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi care sunt incepatori si nu au mers cu camionul . imi amintesc ca si eu am fost ca voi si sa va spun ce am facut . am mers la transcar unde sa vorbit lafel de contract pe 3 ani si daca nu stai trebuiesc returnati 100de milioane si tot povesti dastea . AM FOST LA EI SI AM LUCRAT UN AN DE ZILE CHIAR DACA AM LUAT SI 600 si 400 si 700 de euro eram bucuros ca pot face eperienta . sincer nu ascultati pe nimeni faceti ce credeti ca estebine si mergeti unde vi se da o sansa ca pe forum nu vei gasi sansa de la nimeni . eu sunt dispus sa iau pe cineva cu mine DAR NU VA CONDUCE CAMIONUL DECAT IN CURTI LA INCARCARI SI DESCARCARI PE SOSEA SI DRUMURI NU POT FACE GESTU ASTA PENTRU CA NU POT OFERI NICI LOC DE MUNCA DAR POT OFERI SANSA SA VADA CE INSEAMNA MESERIA ASTA SI CUM SE PLATESC AUTOSTRAZILE AFARA SI CE MAI ESTE NEVOIE DE STIUT CAND AJUNGE LA UN INTERVIU . avantaj inveti trasee , parcare dat cu spate si te obisnuesti un pic cu timpi de condus . cei interesati dati un pm pe privat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

b93lfk oferta ta este buna dar ai sa vezi comentarii................... pai cum nu ami dai 1500 euro crezi ca vin degeaba  si altele .........mai nou asa este romanu daca aterminat scoala de soferii trebuie angajat direct noi care santem mai vechi a trebuit sa invatam de la alti ei nu au voie......respect pt cei care merg ca incepatori la dumagaz,transcar,lazar,dunca  inseamna ca asi doresc aceasta meserie si satisfactiile vor aparea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am fost si daca mai era nevoie mai mergeam pentru ca in meseria asta trebuie sa pleci de undeva si trebuie sa mergi si mai pe putini bani si dupa ce faci km cu fata cat fac alti colegi de merg inmeseria asta ani de zile cu spatele atunci te ridici cu pretentii la bani multi.

daca vor merge colegi cu mine sa nu se gandeasca ca le voi da eu salariu cat vor merge cu mine . ii iau sa bage masina in rampa si sa vada de unde se cumpara taxele de drum pe tarile care le cunosc pentru ca eu cand am inceput nimeni nu mi-a aratat de unde si pierdeam cate 2 sau 3 ore in parcari pana venea un coleg sa imi arate sau sa imi explice cum se da stornare pe germania . eu zic ca cine vrea sa invete sa fie multumit si cu plimbatu propriu zis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.