Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

SCOLARIZARE+ANGAJARE


slobodan

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Multumesc pentru apreciere,nu am lucrat doar vorbesc si eu sa ma aflu in treaba ca doar altceva nu am ce face.Daca crezi ca e bine sa lucrezi si sa dai bani de la tine e ok,iar daca crezi ca a lucra pe 600 DE EURO doar pt simplu fapt ca esti incepator este iarasi ok.Toti merita o sansa dar sa-ti bati joc de oameni nu e prea OK.Asa ca nu prea stiu cu ce te-am deranjat si ma cataloghezi asa cum o faci,DECI .............DRUMURI BUNE SA AI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

avem forte multi incepatori si foarte putine firme care angajeaza din acestia asa ca este normal ca firmele care nu plateau sa se reorienteze spre ei,unii fac alta scolarizare ca dumagas,altii te platesc la jumatee sau chiar deloc in prima luna,si cel mai important toate firmele profita si scad salariile gasind oricind alti doritori la poarta .Inteleg ca e o situatie grea dar cu toate avertismentele sunt unii care vor sa inceapa din varii motive,pentru ei mai ales,chiar nu vreti sa incepeti sa ginditi ? Nu va fac eu morala acum si nu sunt speriat de 10 care vin din urma dar ginditiva ca voi veti avea un loc de munca,dupa 1-2 luni descoperiti ca salariul oferit este de mizerie si ca voi doar vati chinuit pentru a capata acea asa zisa experienta,si apoi cind veti zice ceva veti fi schimbati cu altii care asteapta la poarta,si tot asa,ei vor sta 2 luni apoi se va repeta istoria.Faptul ca te vei plimba de la o firma .... la alta  nu inseamna dupa mine capataea unei experiente,dar in fin,poate gindesc eu aiurea.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oricum ai dao..atata timp cat exista mai multe cereri de munca decat posturi disponibile, cei care te angajeaza, fie ca esti novice sau ai putina experienta, vor face regulile astfel incat tot timpul ei sa iasa in avantaj, iar tu ca angajat va trebui sa suporti anumite conditii, ori pana gasesti ceva mai bun, sau pana treci pe cont propriu ( desi ultima varianta mai putin probabila).

dupa cum a zis si golegu de mai sus..atat timp cat v-a exista un val nou de soferi incepatori, vor exista si firme (cei drept mai putine) care vor angaja insa cu conditii relativ mizere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru  cico_3504 iti multumim pentru ironii din pacate nu toti ne nastem cu experienta (sper sa nu te fi suparat) in loc sa tii morala ar fi bine sa iei unul din atatea incepatori care sunt pe acest forum si sa le arati din experietnta ta .imi cer scuze de mesaj daca am suparat in rest sa aveti cei ce lucrati drumuri bune si sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu ai suparat stai linistit,si nici ironii nu erau,cit despre lipsa de experienta eu nu o consider asa,vezi tu eu la 2 saptamini dupa terminarea scolii de soferi am inchis gura unui garaj intreg ounindui sa faca exact ce faceam si eu,stii si atnci erau mistocari,de aia pentru mine personal lipsa de experienta nu  are valabilitate,are valabilitate insa lipsa de profesionalism,ori asta e alta mincare de peste,cit despre ajutor iar gresesti,chiar in toamna am avut nevoie de 20 baieti care sau facut 3 pina la urma,si stii de ce?/ exact lipsei de ...nu pot sa zic profesionalism ca era vb de mai multe.In plus voi uitati ceva,tot ziceti ca tre sa va ia cineva in cursa cu ei sa invatati,de ce?? adica ce ar trebui eu sa te invat in afara de ce ai invatat tu la o scoala de condus ? adica nu te-ai invatat cu masina,nu ai invatat restul?? sa fim seriosi,celor incepatori le lipseste doar experienta,cu asta sunt de acord ,dar asta nu inseamna ca sunt departajati de restul.Schimbati-va aceasta gindire,sunteti soferi si gata,se mai uita iar ceva ,ca cineva sa te ia cu el in cursa ar trebui sa fie patronul sau proprietarul acelui camion,altfel va fi dat afara,nu are voie sa ia cu el alte persoane,asa ca gindeste-te si la asta dragul meu coleg cind o sa vrei sa te ia cineva cu el in cursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SALUT COLEGI,AM FOST LA DUMAGAS, SI ASA ESTE NU AI CUM SA IEI PROBA PENTRU CA DUPA 4 ZILE DE CONDUCERE A CATE JUMATE DE ORA NU AI CUM SA TRECI TESTUL,SI BINE INTELES CA TE SCOLARIZEZA EI PE 1000 DE EURO AU TOT INTERESUL,IAR CU CAMINU ESTE UN DEZASTRU TE IMBOLNAVESTI DE FRIG,NU AI UNDE SA TE SPELI ,DRUMURILE LA CONDUS SI CURSURI LE PLATESTI DIN BUZUNAR ADICA 25 LEI PE ZI,AU RAMAS BAIETI DAR PENTRU CE SA FIE LEGATI 2 ANI DE ZILE SI SA PLATESCA 1000 DE EURO NU SE MERITA,AM PIERDUT 7OO LEI PENTRU O SAPTAMANA,DAR ASTA ESTE INATARE DE MINTE ,UNDE CERE BANI ,NU MERGI,ACUM O IAU IAR DE LA INCEPUT SA CAUT O FIRMA CARE ANGAJEAZA INCEPATORI,VA DORESC DRUMURI BUNE,GICUTZA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu va mai umiliti ma ca nu aveti experienta sa mergeti la jeguri ca Dumagaz...fratilor nu puteti sta doar in meseria asta....pana gasesti undeva sigur, mai bine te ocupi cu altceva, cheltui 700 lei pe prapaditii aia si te tin in conditii pe care nu le poti descrie...DUMAGAZ trebuie ingropat, faliment...dar atata timp cat se duc atatia la ei sa faca "soferie" mai au cu ce sa o duca...ei bani pe treaba asta castiga, ca pe drum rar mai vezi o masina de la Dumagaz...oricum din partea mea faliment placut le urez, astfel de specimene nu merita sa mai fie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Inainte de a va hotari sa incepeti colaborarea cu firma Dumagas,cititi cele ce sa-u scris despre aceasta firma,la sectiunea despre firmele de transport,toate acele lucruri sant adevarate,cereti detalii cu privire la modul de plata ,regulamentul de ordine interioara al firmei,amenzile pe care le aplica firma soferilor pentru x motive,in limbajul colegilor care lucreaza la Dumagas,acestea fiind numite TAXA DE FRAIER.Grija mare colegilor fara experienta,decat sa munciti degeaba mai bine mai asteptati,imposibil sa nu gasiti o firma care sa va acorde seriozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am mai scris eu de DUMAGAS dar revin pentru ca vad ca aceasta firma inca profita de naivitatea si disperarea multor romani posesori de permis auto profesionist. Eu personal am lucrat la ei din 2008 in 2010. Am ajuns la ei deoarece nu aveam pe atunci alta solutie fiind incepator. Pe scurt va spun ca dupa ce esti angajat si incepi sa muncesti efectiv se intampla urmatoarele:

- retineri din venitul lunar ( km si salariu fix ) 125 de euro, pe motiv ca e criza... asa au spus asa va spun... de exemplu daca intr-o luna castigi din km ... 400 de euro ... ti se scad cei 125 de euro.

- daca vi se intampla cum am patit eu in SPANIA, cand o roata de la semiremorca mi s-a blocat in mers, atunci am stat 1 saptamana intr-o parcare, timp in care cu capul tractor am cautat un service cu preturi rezonabile pentru DUMAGAS... undeva langa Bilbao.

-Intr-un final am gasit un service la IRUN catre care am mers noaptea avand axa suspendata cu o chinga dupa ce am reusit sa dau roata jos taind prezoanele cei de la un service mobil.

La Irun am lasat remorca cu probleme dupa ce am facut transbordarea marfii intr-un alt vagon al unui coleg aflat intamplator in zona trimis fiind de cei de la Craiova. Toate bune si frumoase pana cand a venit timpul sa-mi iau banii pe cursa. Suma a fost ZERO pentru ca mi-au imputat reparatia remorcii, cu toate ca la telefon imi dadeau asigurari ca totul va fi ok... Asa ca am luat zero bani!

- Mai avei probleme cu consumu, se opresc bani pe depasiri.

- Aroganta maxima din partea dispecerilor, sefilor de pe la garaje, patroni, director... esti carpa de sters pe jos la DUMAGAS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.