Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

povestea mea


Moldovan

Postări Recomandate

  • Members

o ultima stire ; Solutie: respinsă plângerea  ..tribunalul a resprins plangerea ...cred ca asta  inseamna ca amenda a ramas la firma...nu stiu ce urmeaza acuma dar am impresia cat ma voi trezi cat de curand cu o citatie..:|

    In primul rind colegu trebuie sa intri in posesia hotaririi judecatoresti. Din ce ai spus pina acum eu nu prea am inteles daca firma a contestat amenda ,sau ce plingere a fost in discutie la proces.In hotarirea judecatoreasca scrie tot ce s-a intamplat pina acum in proces , si te ajuta sa afli ce ai de facut in continuare.Fara acele informatii , nimeni nu iti poate da un sfat cit de cit ... avizat. Pentru faptul ca nu esti decit martor in proces ,nu iti va fi trimisa hotarirea acasa.Daca amenda a fost data firmei este aproape sigur ca asa va ramine . Exact cum spun si colegii inaintea mea ,ai grija ce semnezi , si daca nu iti permiti un avocat sa te reprezinte efectiv in proces, ai voie sa te reprezinti singur, si poti folosi doar sfaturi date de un avocat, specializat in dreptul muncii ... prieten. Pentru sfaturi in cunostinta de cauza , trebuie sa oferi informatii ,iar informatiile le gasesti in hotarirea judecatoreasca. Despre banii ce ii ai de recuperat , tot un avocat iti poate spune ce e de facut , si ce sanse ai. Este foarte important sa ramai la curent cu ce se intampla in..."proces".Oricum , daca tribunalul iti va schimba .. calitatea de martor in cea de invinuit vei afla , fiind citat in calitate de invinuit ... . Daca vei avea informatii concrete in legatura cu problema ta poate vom gasi pe cineva calificat sa te indrume pentru rezolvarea problemei tale.

 

Iti doresc succes in rezolvarea problemei in favoarea ta !

   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din cate vad reiese si sper ca nu gresesc .............nu cumva firma a cotestat amenda si tu ai fost martor...........?

Virgil asta incerc sa spun de la inceput nu stiu cati au inteles...dar firma a facut plangere contreventionala in termeni judecatoresti spus dar si ca a contestat amenda este acelasi lucru ....si eu am fost martoru..mam uitat pe  net la proces si soluta a fost : respingerea plangerii ...recurs nu cred ca a facut...ceea ce inseamna ca firma a pierdut procesul si amenda ramane valabila....dar daca patronu v-a dori sa-si recupereze banii cred ca poate sa ma dea pe mine in judecata sa dovedeasca ca eu am fost vinovat si ca urmare eu la randu meu v-a trebui sa platesc....daca o sa fiu gasit vinovat...cel putzin eu asa vad lucrurile nu stiu daca gresesc  ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Virgil asta incerc sa spun de la inceput nu stiu cati au inteles...dar firma a facut plangere contreventionala in termeni judecatoresti spus dar si ca a contestat amenda este acelasi lucru ....si eu am fost martoru..mam uitat pe  net la proces si soluta a fost : respingerea plangerii ...recurs nu cred ca a facut...ceea ce inseamna ca firma a pierdut procesul si amenda ramane valabila....dar daca patronu v-a dori sa-si recupereze banii cred ca poate sa ma dea pe mine in judecata sa dovedeasca ca eu am fost vinovat si ca urmare eu la randu meu v-a trebui sa platesc....daca o sa fiu gasit vinovat...cel putzin eu asa vad lucrurile nu stiu daca gresesc  ???

  Care a fost vina ta? Poate sa dovedeasca patronul ca tu ai fost vinovat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vina mea a fost ca nu am lasat pernele pe egalizare......si cred ca poate prin masuratori caci pe eglalizare era 4.10...pe amenda era 4.18....acest lucru a fost masurat la garaj dupa evenimet

Colegu... zi-mi te rog cu ce poate Fostul tau sef sa dovedeasca ca tu nu ai dat pe egalizare?

I-ai zis tu asa ceva?

Dar daca cei care te-au masurat.... sa zicem ca le-a alunecat putin ruleta...???

Am intalnit un caz acum vreo 2 ani la iesirea din tara la Giurgiu..., unde cal de la pod s-a apucat sa il masoare pe un coleg turc. Cand a masurat el a iesit cu 1.5 metri mai lung camionul... Cand am masurat noi... tot cu aceeasi ruleta..... a iesit o depasire cu 0.7 metri decat era normal....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vina mea a fost ca nu am lasat pernele pe egalizare......si cred ca poate prin masuratori caci pe eglalizare era 4.10...pe amenda era 4.18....acest lucru a fost masurat la garaj dupa evenimet

      Cei 8 cm sunt "discutabili", are dreptate colegul de mai jos (justitia se face ...pe probe) , exista o marje de toleranta care poate fi discutabila, la fel ca si la radar (cei 10 km/h) care contestati in instanta te fac... scapat , si pe care o poti folosi in favoarea ta ,dar cu conditia sa-ti schimbi atitudinea asta de vinovat , intr-una de neprihanit oprimat.. ! Trebuie sa-ti dai tu o sansa in primul rind. Pe lumea asta trebuie sa-ti ti singur partea de cele mai multe ori , pentru ca oricand poti gasi "binevoitori" care sa incerce ...."sa-ti fure sunca din fasole".... !

Capul sus , privirea inainte !! Sper sa depasesti cu bine... momentul .

  Drumuri bune si spor in toate !

     

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

colegule daca ajungi in instanta ceea ce mi e greu sa cred ca patronu mai incearca acum sa rec banii de la tine dupa ce a pierdut procesu cu andr u tu poti invoca multe argumente in favoarea ta. dar mai bine stai linistit pana ,,atunci,, daca va fi!!!!!!!!! Si dupa sa incerci sa ti faci planul de bataie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Moderators

pffffff,vrabiile astea care zbora, :D :D :D

colegule te-am mai rugat odata,vezi ce ai semnat si ce vei semna de acum incolo,faptul ca firma a contestat amenda e un prim pas,daca plingerea este respinsa si firma plateste continuarea este reuperarea prejudiciului,acum vine frumusetea,daca tu lucrezi inca la ei ti opreste sigur din salariu[dar parca retinusem ca nu mai esti acolo].Daca nu mai lucrezi si firma vrea sa isi recupereze banii atunci va incerca sa ii scoata de la cel vinovat[adica tu].Eu nu te invinovatesc ci doar iti spun cum ar sta lucrurile la rece,de aceea te rugasem sa vezi ce ai semnat si ce ai zis.Pasii urmatori in care firma doreste sa iti faca rau sunt sa te dea in judecata,ca dovedesc sau nu ca tu esti vinovat e o alta poveste,asa ca este bine sa cercetezi la judecatorie dosarul,cu CI la tine il iei si il consulti,poti sa il si copiezi contra cost,asta daca sunt ceva acte care merita atentia ta.|

'''si repet amenda a fost trecuta pe firma pe mine m-au specificat ''''

nici acum nu ntelegi ca daca amenda este pe firma vinovatul este soferul,adica pentru a intelege mai bine  TU ai condus masina firmei,ea nu mergea de capul ei,de aici decurg o gramada de alte lucruri,de aceea conteaza [dupa cum am spus] ce ai zis tu,si atunci cind ai semnat PV si la judecatorie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule nu cred ca poate sa-mi faca ceva deoarce timpul in care eu am luat amenda eu nu eram angajat.mi sa facut contractu dupa faza cu amenda si eu nici nu l-am semnat cineva o semnat in locu meu.a trecut aproape o luna de la proces si nu m-a cautat nime pentru nimik.de semnat nu am semnat mai nimika inafara de foi de concediu , un contrat deala in mai multe limbi care nu figureaza la ITM, si 2 sau 3 hartii cum ca mia dat bani alceva nimik...si pe deoparte fima a dat faliment anu trecut nu mai exista.cam asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule nu cred ca poate sa-mi faca ceva deoarce timpul in care eu am luat amenda eu nu eram angajat.mi sa facut contractu dupa faza cu amenda si eu nici nu l-am semnat cineva o semnat in locu meu.a trecut aproape o luna de la proces si nu m-a cautat nime pentru nimik.de semnat nu am semnat mai nimika inafara de foi de concediu , un contrat deala in mai multe limbi care nu figureaza la ITM, si 2 sau 3 hartii cum ca mia dat bani alceva nimik...si pe deoparte fima a dat faliment anu trecut nu mai exista.cam asta e.

Daca nu erai angajat , atunci ce cautai la volan ? In cazul asta patronul facea evaziune fiscala , nu? Iar daca tu nu erai angajat , atunci amenda o poti contesta ! Deoarece nu tu erai la volan ! Corect?  Cine a semnat in locul tau? Ala se chiama ca a facut fals in inscrisuri publice ( caz penal)! Tu poti cere proba grafologica si asta inseamna iar un punct pentru tine .  Parerea mea este sa stai linistit daca te bazezi pe cele doua motive , si anume : nu eram angajat , deci nu eram eu la volan  si eu nu am semnat nici un PV caci nu e semnatura mea  si.....intr-un final , Nu eu am comis fapta !  Cam asa stau lucrurile , nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

e ok aunci colegule,dar te rog inca odata fii mai atent la ce semnezi pe viitor,asta daca semnezi,dupa legislatia actuala un contract de munca trebuie doar inregistrat la ITM,nu e nevoie de semnatura ta,la fel o sa te rog .cind mai incepi un subiect da toate detaliile de prima data,daca ne spuneai de atunci ca tu in momentul cind ai fost oprit nu aveai CM cu firma nu ne mai lungeam atita.Mai am o rugaminte la tine daca vrei sa tii cont de ea,conducind fara acte cu o firma esti pasibil si tu de amenda,si incearca sa devii mai constient ca soferia e altceva,trebuie tratata cu seriozitate,nu ca am semnat ceva foi,am condus fara....Ma intelegi ce vreau sa iti spun,nu vreau sa iasa ca iti fac morala,vreau ca sa intelegi ceva din asta,daca vrei,nu esti obligat.Ca ex daca pe ce ai semnat tu iese scris in alte limbi ca tu trebuie si esti de acord sa le dai bani??Puneti si intrebarea asta,vei capata experienta si o sa iti aduci aminte de sfaturile astea,nu de alta dar eu am vazut cazuri de genul asta,ne auzim,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da colegule ai dreptate in aceste privinte...am fost incepator dar asta nu e o scuza recunosc dar nu am avut niciodata pe cineva care sa-mi explice sau sa-mi raspunda la anumite intrebari in aceea firma..nu avea nimeni timp de mine, daca ma intelegi...eu am fost fericit ca am reusit sa incep de undeva si am facut orice sa ajung cat mai sus..dar niciodata nu miam pus in gand ca se poate ajunge la asa ceva cum s-a intamplat...si faza cu amenda dupa atata vreme n-am mai stiut cand am luato si de cand mi-a inceput contractu de munca..pana ce mi-a zis judecatoarea si Itmu.deaia am postat mai tarziu..totusi eu niciodata n-am avut pe cineva de partea mea ..cineva care sa ma sustina in ceea ce am vrut sa fac...cineva care sa-mi dea un sfat...si prietenii pana la urma sa dovit a fii falsi..nu stiu daca stii cum e sa nu ai nici o putere sa faci ceva...sa nu ai la cine apela:)..asa ca uite-ma izolat in casa fara loc de munca ceea ce este destul de trist..si cred ca nus singuru in situatia aceasta..totusi aceste sentimente sunt destul de periculoase adika (singuratatea) este ceva ce dauneaza vietii..cei care sunt in asemenea situatii trebuie salvatii pana nu e prea tarziu....asta e..::)si cu asta am incheiat acest subiect..va multumesc tuturor pentru atentia data si pentru sfaturile si cuvintele date..chiar daca au fost cuvinte simple pe mine au contat..Va multumesc inca odata si va doresc drumuri bune si banii cat de multi..:)celor care inca sunt incepatori sau sunt acasa ..bafta in gasirea unui loc de munca..:)Drumuri Bune si Doamen Ajuta!!!...Terminat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

:P :P :P :P

din cate vad reiese si sper ca nu gresesc .............nu cumva firma a cotestat amenda si tu ai fost martor...........?

,,,,,,,,iar te bagi in seama cu soferii...???????,,,,,,,vezi de drumul tau...!!!nu te,am facut nici cioban nici mitocan,,!!!aici pot sa,ti raspund,,,ca vad ca dincolo ii blocat,,!!poate ai(pile) la admin ca vad ca le zici pe nume,,,!!!!fain de tine...!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.