Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

2-3 sfaturi in legatura cu niste dileme.


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salutare tuturor.

As vrea sa stiu daca cineva dintre voi are in posesie si lucreaza cu autobetoniere,cife?

Actualmente,lucrez pe un Actros 10m3,si m-am gandit sa imi achizitionez una,chiar raba,deoarece taxa pt. una dusa e destul de mare,si nu am un capital mare(fara leasing,sau alte datorii)

Ce parere aveti?

De exploatat as avea unde o exploata,cu niste amici de vreo 15 ani in bransa,ei avand cifa-pompa.

Fara firma as vrea,eu singur sa lucrez cu ea...presupun ca ar renta treaba,dar totusi am o reticenta.ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Sanse normal ca sunt,ca doar baietii intr-un fel,m-ar lua in coloana cu ei.

Doar ca vreau sa stiu costurile de exploatare,cat de mari sunt...etc

Bineinteles,fara licenta de transport...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa lucrezi fara firma este extrem de greu.Ca sa mearga treaba trebuie sa lucrezi cu contracte ori asa lucreaza numai firmele si alea vor factura.Sau ca sa fii inchiriat de catre firme la fel.Fara acte mai gasesti cate unu-doi particulari ce-si mai toarna beton prin curte.Apoi, iarna cum e acum , cate curse faci?Aduni ca furnica de vara?Cand se toarna beton la o lucrare apai vin cate 40-50 de cife(10 cifeX4-5 drumuri) .Tu vrei sa fii singur? ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

In ce sens te referi singur? ::)

Da,de lucrat vreau sa lucrez eu cu ea,poate in viitor persoana fizica autorizata,dandu-mi dreptul de a-mi plati darile,dar si beneficiind de alte reduceri fata de o firma.

Vroiam sa vad daca mai e cineva in situatia asta,sa-mi dea 2-3 sfaturi in legatura cu.

De exploatat nu e o problema,sunt 10-12 echipe de constructii in colaborare cu cei cu pompa-cifa,care au FIRMA.

Ei insa au nevoie de un flux continuu,intocmai pt.a nu se intari betonul pe pompa,asta e natura muncii.iti dai seama ca li s-ar renta sa il duca ei tot...doar ca nu pot ;D.

So,sa risc sa incep cu o Raba clasica dar fara lasing,sau sa ma intind la ceva de afara,pe la 20 000 maxim.?

Care,cum ati face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu in locul tau colegu,as sta cuminte si nu as face nimic in perioada asta tampita cand vezi firme care le mergea foarte bine si de maine gata au inchis si au plecat si peste asta mai este si de domeniul constructiilor care este unul din cele mai lovite domenii de criza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu daca te-am inteles bine, vrei sa cumperi o cifa marca RABA???

Colegule, un lucru e sigur. Rabele, Saviem si toti dracii astia se vor oprii anul asta. Lucrez la o firma care are 2 cifa marca Mercedes, 2 RABE care in 2010 nu se mai verifica si o remorca cifa (pe care poti agata dupe orice cap tractor)

Daca ai bani sa cumperi o cifa care sa fie macar de EURO 3, poti sa te bagi in afacere. Mai ales daca ai prieten cu pompa. Dar sa faci si tu acolo un contract cu "prietenul" care are pompa, si chiar daca un an intreg o sa lucrezi ca sa platesti achizitia si sa ai ce manca, tot merita. Bafta, si baga-te in afacere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De aceeasi parere sunt si eu,daca tot te risti intr-o afacere macar sa te risti cu cap, sa iei un camion macar euro 3, iar daca e la mana a-2-a( probabil ca e ce-a mai buna alegere la inceput de drum) sa ai grija sa nu trebuiasca sa mai bagi niste bani in ea in viitoarul apropiat (inafara de consumabile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am tot cautat legea care zice interzicerea acordarii de ITP rabelor in viitor.

Mai multe informatii aveti,sunt pe cale sa achizitionez una.

Careva,ceva???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din cite mai stiu si eu, in general firmele prefera sa-si recupereze TVA-ul platit. Tu ca PFA nu cred ca lucrezi cu TVA.....sau ma insel? In alta ordine de idei nu cred ca renteaza o RABA, gindeste-te ce inseamna costuri de exploatare la o asemenea masina......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane,e bine ca te gindesti s-a treci pe tine,...dar TREBUIE s-a vezi si partea goala a paharului...

inafara de a o cumpara ,cifa, mai alte Nespe cheltuieli care nu se vad,inafara de taxe si licente,socoteste un cauciuc(doar esti pe santier), baterii, vine un schimb de ulei, ulei hidraulic ......

afacerile se fac cu contracte...prietenii nu prea sint pentru banii...stii cum e cu camasa e mai aproape decit sacoul

despre raba nici vorba .....iti faci abonament la control ca si cu dacia ....

cum zicea un coleg nu e recomandabil s-a incepi singur,.....

cauta pe la firmele de leasing si calculeaza si varianta asta,...masina buna aduce banii...

neaparat verifica teoretic questiile cu persoana fizica ,autorizari si autorizatii....vezi impozitul global si etc

parerea mea.

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

parerea mea este sa incerci sa vezi singur daca renteaza ca doar ai lucrat in domeniu , asa ca fa ce crezi tu ca e mai bine ca si daca te iei dupa 1 care zice ca e bine si nu e bine nu iti dai cu pumni in cap ca de ce teai luat dupa el ??? fa ce crezi ca este bine DA CASCA OCHI MARI si nu arunca cu bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.