Members M a n u e l Postat Decembrie 26, 2012 Members Share Postat Decembrie 26, 2012 - la "INFORMATII CAMION" toate tarile sa fie cu culoarea neagra - este de ajuns ca una singura sa aiba culoarea rosie si nu mai tine cont de gabarit in TOATA EUROPA nu numai in tara respectiva Unde sunt aceste informatii camion? In meniu, la setari? Daca poti, te rog sa ma lamuresti si pe mine, nu stiu unde sa caut. Iar despre linia de comanda din data.zip iar sunt in ceata. Data are multe foldere si fisiere, in care sa ma uit? Multumesc frumos! Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Decembrie 26, 2012 Comerciant Share Postat Decembrie 26, 2012 @M a n u e l, la Primo 2.0 sa fii in meniul de start si intri in ordine in urmatoarele rubrici: Mai multe ---> sageata dreapta jos ---> Asistenta ---> Despre ---> Mai multe ---> Continut ---> sageata in jos ---> Informatii camion. In data.zip intri in project_config si apoi in igo9.ini Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members M a n u e l Postat Decembrie 27, 2012 Members Share Postat Decembrie 27, 2012 Am gasit. La mine arata cam asa !version:0 [2d] render_during_animation=1 adaptive_2d=1 use_r1_roadnames_for_r2_if_missing=1 [3d] guidancearrow_first_size=1.1 guidancearrow_first_alpha=24 guidancearrow_second_size=0.8 guidancearrow_second_alpha=12 show_guidance_arrows=0 show_guidance_strip=1 guidancestrip_stretch=20 planned_route_contour_width=2 planned_route_track_contour_width=2 planned_route_track_width=5 building_camera_distance_medium=6000 building_camera_distance_medium_back=5000 fade_overlap_tolerance=32 [3d_config] disable_roadsign_navigation_mode=0 [activation_manager] modules=google_naviextras,online_speedcam,community_speedcam,http_traffic google_naviextras_module_id=808 activate_google_naviextras=1 show_google_naviextras=1 online_speedcam_module_id=1081 activate_online_speedcam=1 show_online_speedcam=1 community_speedcam_module_id=1083 activate_community_speedcam=1 show_community_speedcam=1 http_traffic_module_id=1084 activate_http_traffic=1 show_http_traffic=1 [config] use_sys_wrap=0 [feature] tmc_event_coloring=1 signpost_coloring=1 signpost_nightshading=1 tuner_alg_search_force_on=1 concat_first_two_words_in_indexer=1 [fleetmanagement] port=COM4 baud=115200 [folders] defaults=ui_igo9/defaults [globe] use_lighting=0 [gps] delay_after_pos_valid=1000 delay_after_pos_invalid=1 [interface] skin=ui_igo9 newalignment=1 bilang_city=0 enable_stateanim=1 builtin_themes="SKIN~Default - night|skin_night,SKIN~Picto|default_picto,SKIN~Picto Night|default_picto_night" resultsinqueryorder=1 use_autohint=0 font_quality=light show_tutorial=1 use_dual_names=1 theme_night=skin_night ;for offroad pedestrian distance formatting distance_no_zeros_2=0 distance_unit_limit_meters_2=1000 distance_limit_meters_2_0=0 distance_rounding_meters_2_0=10 distance_limit_meters_2_1=10000 distance_rounding_meters_2_1=1000 distance_unit_limit_yards_2=1000 distance_limit_yards_2_0=0 distance_rounding_yards_2_0=10 distance_limit_yards_2_1=10000 distance_rounding_yards_2_1=1000 distance_unit_limit_feet_2=1000 distance_limit_feet_2_0=0 distance_rounding_feet_2_0=10 distance_limit_feet_2_1=10000 distance_rounding_feet_2_1=1000 [itiner] displayed_warnings=1,2,3,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,19,21,22 hidden_warnings=10,11,22 pass_destination_distance=50 pass_destination_time=15 pass_destination_radius=100 remove_reached_destination=0 pass_via_distance=5 ; remove via point when approached within 5m [keyboard] panel_alpha="US English (ABCD)" panels=ui_igo9/common/keyboard.ini [loading] show_statustext=0 show_progressbar=1 progressbar_end_bmp=loading_progressbar_end.bmp [map] 3d_min_zoomlevel=30 3d_max_zoomlevel=14000 3d_max_tiltlevel=8500 3d_scale_carmodel=1 3dcarsizemin=5000 3dcarsizemax=8000 3dcarsizemul=20000 building_render_distance_far_front=6.0 building_render_distance_far_back=3.0 building_render_distance_medium_front=3.0 building_render_distance_medium_back=2.0 building_render_distance_near_front=2.0 building_render_distance_near_back=2.0 popup_info=0 minimum_zoom_amount=70 minimum_tilt_amount=70 tiltfactor=30 minimum_rotate_amount=15 ; Backlight level depends on time of day nightmode_dependent_backlight=0 [map.car_display] categories=car,pedestrian,other [map_update_checker] enabled=1 out_of_date_days=365 popup_repeat_hours=168 popup_repeat_seconds=0 popup_repeat_count=-1 map_check_seconds=86400 trigger_on_at_least_one_old=0 [modules] IITINER_LIST_MANAGER=IGO_SPEC_ITINER_LIST_MANAGER ITMC_STATION_SELECTOR=TMC_STATION_SELECTOR_IGO IFM_STATION_CACHE ="FM_TMC_STATION_CACHE" [mydata.truck] selected_profile=0 [naviextras] request_gzip=0 send_gzip=0 [navigation] crossborder_warning=real slowspeed_limit=5 slowspeed_time=5 use_duration_for_tunnel=0 stop_at_tunnel_end=1 show_current_city=1 show_city_in_next_street=1 show_city_in_next_street_distance=10000 ; distance travelled from last maneuver (in meters) when last guidance arrow is removed (turn off with -1) passed_guidance_arrow_hide_distance=150 junction_view_at_maneuver=1 junction_view_type="mixed" ; used by UI to determine which JV type to use, options are NNG, NNG_NQ, NQ or mixed [navigation.extrapolate] stop_at_sharp_turns=0 step_itiner_entry=1 [navigation.sudden_detour] results_timeout_s=180 poi_search_category0=LeisureTravelTourist_Attractions poi_search_category1=Petrol_Station poi_search_category2=Restaurant poi_search_category3=Parking [navigation.parking_ad] search_category=Parking search_category_fallback=AutomotiveParking [network.quota] services_over_dailylimit=minimal_speedcam [oasis] gamecodes_licensed=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 clock0_tz_index=29 clock1_tz_index=12 exclude_directories="%root%/Application Data,%root%/Program Files,%root%/Windows,PICTURE::%app%" include_directories=GAME::%app%/content/games,PICTURE::%sdcard%,PICTURE::%myflashdisk%/pictures,PICTURE::%myflashdisk%/dcim game_root=%app%/content/games [other] ;distance_to_disable_demo=5000 ui_main_commonpath=1 [other.driver_profile] enabled=1 [other.highway_drive] calculate_simulation=1 enabled=1 filter_by_pois=0 max_list_size=3 list_nameless_exits=1 planned_route_only=0 poi_precise_distance=1 poi_search=1 poi_search_area=1500 poi_search_category0=Petrol_Station poi_search_category1=Restaurant poi_search_category2=ParkingRest_Area poi_search_category3=AutomotiveCar_Service use_signposts=1 [poi] use_lastknowngps=1 search_poi_history=1 forced_icon_grab_on_map=0x5000000 userpoi_default_icon=@Favourites ; Name of featured POI provider search featured_provider=netlocalsearch.naviextras.google [poi.ads] conversion_table_file=nq_ad_categories.txt [power] ; Shutdown iGO (suspend device) automatically at given level (default: -1 - no automatic shutdown) battery_shutdown_at=1 ; Delay of automatic shutdown before suspending device battery_shutdown_delay=5 ; Default backlight levels backlight_day_default=100 backlight_day_battery_default=80 backlight_night_default=50 backlight_night_battery_default=30 backlight_tunnel_default=50 tunnel_backlight_enabled=1 ; Default: Smart Powersave (1) powermgm_state=1 [quickdetour] enabled=1 [regional] timeformat=2 eta_uses_timezone_of_destination=1 geocoord_precision_ddd=5 geocoord_precision_dmm=3 geocoord_precision_dms=1 [route] straight_start_on_recalc=1 zip_resolve_max_length=40 order_resolve_max_length=40 min_suspend_time=1800000 trip_offset=1000 auto_enable_crossborder=1 auto_enable_permit_needed=1 warn_for_permit_needed_even_if_enabled=1 green_fastness=60 keep_settings_on_load_from_buffer=1 [services] channel=winmo device_type="iGO Primo" brand="Nav N Go" product_brand="Nav N Go" product_model="iGO Primo" naviextras_silent=1 [smartzoom] recalc_timeout=5000 [sound] button_sound=button reminder_sound=oasis_alarm1 incall_sound=oasis_alarm1 sms_sound=oasis_alarm1 incallknown_sound=oasis_alarm1 incallunknown_sound=oasis_alarm1 nocontrol_sound="" disabled_sound=invalid mapclick_sound=mapclick maneuver_chimes=1 click_sound_on_tooltip=0 dynamic_volume_type=0 effect_volume=128 [sound.speech] delay_msec_between_speeches=600 [sound.announcer] overspeedlimit_source=ui [speech_sources] sources=traffic::restart,warning::restart,recalculate::drop,guidance::drop,test::restart,vr::drop,dialogout::restart,ui::drop [subscriptions] 0x42000328=google_naviextras 0x42000439=online_speedcam 0x4200043B=community_speedcam 0x4200043C=http_traffic [subscriptions.google_naviextras] timelimit_warnings=7,1 [subscriptions.online_speedcam] timelimit_warnings=7,1 [subscriptions.community_speedcam] timelimit_warnings=7,1 [subscriptions.http_traffic] timelimit_warnings=7,1 [timezone] keep_auto_on_error=1 [tmc-http] start=0 servers.size=1 servers[0].url=http://tmchttp0.naviextras.com/nng-igo-tmc-primo/0/ [tracklog] autotracklog_file=stats/autolog.trk autotracklog_length=100000 autotracklog_add_count=2 second_autotracklog_fitted=1 second_autotracklog_file=stats/autolog_fitted.trk autotracklog_recycling=0 contentids_for_autotracklog=1 contentids_file=stats/content.ids min_free_disk=1048576 [truck] max_restriction_level=0 [tts] use_tts_lang=1 Sa inteleg ca e OK? ps Mi-am luat si hartile Q3 urcate de tine pe celalat topic, multumesc din suflet pentru ajutor! Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Dany5b Postat Decembrie 27, 2012 Members Share Postat Decembrie 27, 2012 nu pot sa descarcat hartile va rog daca ma puteti ajuta e.danmarius@yahoo.com Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members sorin peres Postat Ianuarie 3, 2013 Members Share Postat Ianuarie 3, 2013 Buna! Poate cineva sa imi spuna de ce imi apare textul "NAVIEXTRAS WARNING"?..Ii dau ok si apararatul functioneaza bine... Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 3, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 3, 2013 @sorin peres, pe ce aparat? Cu ce soft? Cu ce harti? Naviextras warning....si mai ce? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members cereall Postat Ianuarie 4, 2013 Members Share Postat Ianuarie 4, 2013 care ma ajuta si pe mine cu o problema? am un wayteq x990,am setat igo primo camion pe pieton,dupa nu a mai mers deloc,eram in spania,cand am ajuns acasa am sters folderu save,dupa care am intrat in gps ,totul bine si furmos dar nu i mi mai merge pe camion,in oriice oras intru,spune ca este gabarit depasit....ce sterg,ce pun si ce fac? maine plec in cursa si nu merge gpsul Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members sorin peres Postat Ianuarie 4, 2013 Members Share Postat Ianuarie 4, 2013 SalutCristi! Am reusit sa nu imi apara acel text facind modificari in sys.txt. Am un wayteq X960bt si am pus pe card igo primo 9.6.5.245577 si harti navteq 2012.Q3...Hartile care aveau terminatia in fsp mi le pune in rosu si a trebuit sa le sterg...si inca o problema care mi-a aparut este legat de trafic ,nu imi mai apare pe ecran....in setari i-l vad doar cu istoric trafic... Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 4, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 4, 2013 @sorin peres, fsp-urile ti le vedea cu rosu deoarece nu ai licenta pt ele sau a fost corupta. In ceea ce priveste traficul banui ca te referi la TMC? Ai aici un Kit de Primo curat facut special pt X960 cu tot cu TMC si cu toate licentele: http://www.share-byte.net/DUXDyv parola: gps In folderul content tb sa pui building, map, poi, lang, voice si speedcam din ceea ce aveai tu, nimic altceva. Multa bafta! @cereall, poti pune kit-ul de mai sus Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 4, 2013 Members Share Postat Ianuarie 4, 2013 Colegu @cristi GPS stii de ce nu imi da gps-ul iesirea pe bors? daca dau sa imi faca romania -germania (indiferent ce oras selectez) imi doar iesirea de la arad-nadlac si iesirea de la drobeta turnu severin - orsova. Nu imi calculeaza iesirea pe bors chiar daca ii dau sa imi caute trasee alternative.( si pe setarea de camion si pe cea de autoturism face la fel) unele trasee mi le da cu 0 km . o seara buna. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 4, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 4, 2013 @Andreiliviu105, si restul colegilor...pentru a va putea raspunde cat mai aproape de realitate am rugamintea sa specificati in cadrul postarii Dvs. modelul aparatului, programul de navigatie si versiunea hartilor. Pt @Andreiliviu105...daca aveti Primo cu hartile ok este de ajuns sa puneti Bors ca si punct intermediar si va ruteaza pe acolo. In ceea ce priveste traseele cu 0 km sunt mai multe posibilitati (supozitii). - punct plecare si destinatie (fizice) identice - nu calculeaza traseul - dupa cautare uitati sa si il puneti sa faca traseul. - un kit facut din bucati care nu este instalat corect - etc. repet....sunt supozitii Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 4, 2013 Members Share Postat Ianuarie 4, 2013 ms colegu pentru raspuns. o sa incerc si cum mi-ai spus. Am un smailo joy cu igo primo sau navtec. (are o pictograma cu " i3" si scrie navi si hartile am NQ_2012 Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 5, 2013 Members Share Postat Ianuarie 5, 2013 Cu traseul am rezolvat acum colegu. bag cu intermediar si ma duce pe unde vreau eu. Dar am intampinat o alta problema. Daca ii dau sa ma duca cu camionul intr-o zona in care nu este permis accesul nu ma atentioneaza cand calculeaza traseul absolut deloc . Doar cand ajung in acea zona. Am facut proba la mine aici in alexandria in zonele unde stiu 100% ca nu e accesul permis. Care sa fie cauza ? multumesc anticipat Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 5, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 5, 2013 @Andreiliviu105, restrictiile sunt impartite in 2 categorii: - cele date de autoritatea rutiera nationala - cele date de autoritatea locala (primarie de ex.) Softul de navigatie nu are de unde sa le stie pe cele locale deoarece acestea se schimba dupa cum bate vantul in locatia respectiva. In al doilea rand se pot imparti in 3 categorii in functie de obligativitate: - restrictii imperative (inaltime max de x metri de ex.) - coercitiv-temporare (accesul interzis camioanelor cu exceptia aprovizionarii de ex.) - restrictive ( intoarcerea interzisa camioanelor de ex.) In functie de ele iti face sau nu traseul si te anunta dandu-ti de ales daca sa continui sau sa recalculeze. Acum depinde si daca softul pe care il ai este ok. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 5, 2013 Members Share Postat Ianuarie 5, 2013 Multumesc pt raspuns. Nu stiu ce sa zic daca e ok sau nu softul. Softul pe care il am eu este cel pus de colegu Ibo3x de pe forum. Mi l-a actualizat el . eu cred ca este ok softul.,. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 5, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 5, 2013 @Andreiliviu105, de curiozitate incearca si kit-ul postat de mine un pic mai sus.....doar din pura curiozitate Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 5, 2013 Members Share Postat Ianuarie 5, 2013 Acum am downloadad. ce harti sa pun in el? NQ_Q32012.? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 5, 2013 Members Share Postat Ianuarie 5, 2013 In primul rand imi cer scuze moderatorilor pentru dublu post dar nu mai pot sa il modific pe cel de sus. Pentru cristiGPS ii multumesc pentru soft este mult mai bun decat cel care il aveam inainte.Acum imi arata traseul pe unde am voie daca e vreo strada cu interzis camioanelor.Ma atentioneaza imediat dupa calcularea traseuui( ceea ce la celalalt soft nu facea, ma atentiona doar cand ajungeam pe aceea strada cu masina) Ce nu ma lamureste pe mine este de ce nu recunoaste soseaua de centura a Alexandriei. Daca de exemplu dau sa trec de alexandria spre rosiorii de vede gpsul imi calculeaza urmatoarea ruta : Cea corecta fiind urmatoarea: iar daca fac un traseu sa evite Alexandria si sa mearga spre Bucuresti face urmatorul traseu : cel corect fiind : Sper sa gasesc raspuns. Ca ma gandesc ca la fel face si prin alte orase si nu vreau sa ajung pe unde nu trebuie:) Mentionez ca ma scoate CORECT doar pe directia rosiorii de vede doar daca setez ca punct intermediar soseaua de centura a orasului. Sper ca am explicat bine:D si nu am suparat pe nimeni cu problema mea. O seara buna v-a doresc. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members sorin peres Postat Ianuarie 5, 2013 Members Share Postat Ianuarie 5, 2013 Multumesc Cristi pentru soft!!! Azi l-am verificat,functioneaza bine,doar ca am observat ca "icoana" cu trafic imi dispare si apare pe ecran...cind dispare in setari ramine doar "istoric trafic"..receptor trafic,ocolire,tipuri de evenimente dispar..fara sa ating gpsul...si inca o intrebare ,in reteaua rutiera preprocesata(cele care au terminatia in hnr) hartile din europa de vest sunt in negru si cele din est sunt in rosu..e vreao problema cu hartile??? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 6, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 6, 2013 @Andreiliviu105, dupa cum am incercat sa explic si in postul anterior restrictiile pot fi impartite in 2 categorii: - cele date de autoritatea rutiera nationala - cele date de autoritatea locala (primarie de ex.) Restrictiile de 3.5 tone mentionate de catre tine sunt date de autoritatea locala si nu sunt vazute de soft de aceea te si duce pe acolo. In hartile ftr sunt incorporate doar restrictiile date de catre autoritatile rutiere nationale si doar acele restrictii sunt citite si luate in calcul! De aceea se spune ca GPS-ul este facultativ! Nu trebuie sa luam litera de lege tot ceea ce ne arata el. De exemplu in cazul tau daca dupa ce ne da traseul il si urmarim pe harta si vedem ca ne baga pe unde nu vrem mergem la editare traseu, ii dam punct intermediar pe centura si ne duce frumusel si ascultator pe acolo. @sorin peres, in primul rand asigura te ca ai descarcat si copiat softul fara erori. apoi asigura te ca ai toate fisirele din folderul map copiate corect. Inca o intrebare....inainte de copiere ai formatat cardul FAT32? Apoi....pe ce aparat ai instalat? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 6, 2013 Members Share Postat Ianuarie 6, 2013 Multumesc mult colegu cristi pentru rabdarea care ai avut-o cu mine. Am inteles cum sta treaba. Softu pus de tine isi face treaba mult mai bine fata ce aveam inainte.( ii multumesc si colegului ibo3x pentru cadoul facut inainte de revelion, mare om mare caracter, nu multi face cum a facut el sa ajute pe altcineva) Softul de la tine inainte de a pleca la drum ma anunta de restrictiile pe care le am pe traseu,si dac am voie in acel loc. Inca odata iti multumesc pentru rabdare si ajutor. Sanatate multa iti doresc atat tie cat si colegilor de pe forum.O seara buna! Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 6, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 6, 2013 @Andreiliviu105, cu cea mai mare placere si alta data daca te mai pot ajuta. Acum ai putut sa faci diferenta intre in soft care face ce trebuie si unul facut "dupa ureche". Stiu ce inseamna sa nu ai un soft configurat cum trebuie mai ales in modul de utilizare camion. Tocmai de aceea NICIODATA nu am instalat un soft cu erori si nu am comercializat un aparat care sa aiba un asemenea soft! De curiozitate........ce soft ai avut inainte? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 6, 2013 Members Share Postat Ianuarie 6, 2013 Nu stiu exact cum se numeste ,dar asta este continutul folderului : Daca a fost un soft care nu functiona corect nu condamn pe cel care mi la dat sub nicio forma. O seara buna Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Comerciant Cristi GPS Postat Ianuarie 6, 2013 Comerciant Share Postat Ianuarie 6, 2013 @Andreiliviu105, era o intrebare pusa din pura curiozitate... Dupa cum bine ai spus departe gandul de a condamna pe cineva deoarece persoana respectiva poate a vrut sa faca un bine cu atat mai mult daca nu a stiut ca softul este bun sau nu. Multa bafta in continuare Sir! Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Members Andreiliviu105 Postat Ianuarie 6, 2013 Members Share Postat Ianuarie 6, 2013 Acum eu din curiozitate pun intrebarea:D Cum se numeste softul? daca stiti:D ca m-ati facut curios:D Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Postări Recomandate
Alătură-te conversației
Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.