Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

atestat cpi marfa/agabaritic si card tahografic


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

buna ziua! :)

va rog frumos dak este cineva care a dat d curand examenele pt atestat cum se procedeaza si in cat timp iti vine atestatul, de asemenea ce trebuie sa faci pt obtinerea cardului tahografic.

eu am examenu pt atestat pe 18 si cei de la scoala nu prea mau lamurit >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule dupa ce esti admis la proba teoretica , mai dai si proba practica cu camionu,  pt cartela tahograf trebuie sa mergi la sediul arr de unde aparti si acolo iti da toate detalile trebuie decat sa platesti te duce undeva in jur de 260 ron  , eu de ex dupa atestate am stat o luna si dupa cartele o luna jumate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la fel cum ai dat examenu la oras cu domnul politai de la rutiera, numai k aici dai cu un reprezentant de la ARR si cu nenea instructoru ,se pune accent mult la prioritate si balansu masini cum mergi binenteles la toate treburile ce tin de soferie exact cum ti-am precizat mai sus cu examenul la oras si ai sa astepti dupa ele card atestat marfa +agabaritic ,eu am o luna de cand mi-am depus actele si nu mi-au venit ,:(mai astept umpik drumuri bune colegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai sa iti spun mai pe larg , la atestat marfa  ai vreo 3 chestionare

- 1 se da pe calculator care contine 40 de intrebari la care u trebuie sa raspunzi corect la cat mai multe , daca se poate si la toate ca sa iti fie mai usor la celelalte 2

- al 2 iti da un chestionar cu intrebari nu mai stiu exact cate intrebari sunt , la care u trebuie sa raspunzi corect

- si ultimu al 3 iti da un studiu de caz la care tot asa ai decat intrabarile  la care trebuie sa raspunzi u

ca sa fi declarat admin u trebuie sa ai 59 de raspunsuri corecte  nu mai stiu exact total de raspunsuri corect , dar din cate imi aduc aminte 59 era  in total la cele 3 chestionare de asta am zis ca e mai bn sa raspunzi la primu chestionar la cat mai multe intrebari ca sa iti fie mai usor la celelalte 2

Si la agabaritic iti da 1 chestionar pe calculator de 20 de intrebari la care u trebuie sa raspunzi la 13 minim ca sa fi declarat admins

sper ca te-am ajutat si bafta la examen

Traseu la marfa cum a zis si costi se pune accent pe prioritate , pietoni , stop, cedeaza, etc

si inca ceva te pune sa completezi diagrama , daca inspectoru e ciufut si nu e mituit poate sa iti puna intrebari la care u trebuie sa raspunzi , eu de ex nu am fost intrebat , acum fiecare cu norocu cu lui

da nu trebuie sa te sperii , nu am auzit sa te pice la oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      Eu astazi am luat proba practica pentru atestat transport marfa , si pe 18 dau examen ptr. ADR si agabaritic. La proba practica ptr. atestat marfa este exact cum a spus colegul inaintea mea. Examinatorul este un inginer ARR si te scoate pe traseu.Eu am parcurs azi aprox. 20km in localitate si in afara localitatii , m-a intrebat ce documente trebuie sa detina soferul la plecarea in cursa... .Nu mi s a parut greu , si cred ca doar daca faci gafe mai serioase te... pica. Nu ai motive  ,serioase sa-ti faci griji , in general examenul asta il trece toata ... lumea. Nu te  panica, fi atent la condus si daca nu il dai pe examinator cu capul de parbriz sau sa comiti greseli grave , cred ca vei fi ...admis. Succes si ... nu te panica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

            Are cineva idee cit mai dureaza sa-ti emita ... atestatul ptr marfa , ADR-ul si agabariticul ? Si sub ce forma le primesti acum? (card pentru cel de.. marfa,si  cartonasele acelea... vechi ptr. ADR si agabaritic ? )

Drumuri line tuturor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ADR colete si cisterne vreau sa fac si eu cand vin in tara in martie. aveti idee in cat timp se elibereaza si ce anume-mi trebuie dupa ce trec examenul?

eu il fac la ploiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ADR colete si cisterne vreau sa fac si eu cand vin in tara in martie. aveti idee in cat timp se elibereaza si ce anume-mi trebuie dupa ce trec examenul?

eu il fac la ploiesti.

Atestatele iti vin la sediul ARR Ploiesti la o luna dupa promovarea examenului si costa 45 lei. In Ploiesti se sustin examene pe 10.03.2012, 21.04.2012. http://www.arr.ro/files/servicii/eliberare-atestate/calendar%20de%20examinare%20teoretica%20ian-iulie%202012.pdf

Cursurile costa in jur de 450 lei, dureaza o saptamana, dupa care te prezinti la examen. La ADR colete ai 30 intrebari, la cisterne 20.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ca prin minune, nu stiu daca va vine sa credeti am depus actele pentru card in 3.01.2012 si in data de 19.01.2012...cat despre atestat in Mures unde am dat eu...la cpi marfa a fost un chestionar de 40 de intrebari(tre` sa faci 28),un chestionar de 30 de intrebari cu raspuns direct si 6 studii de caz(nu 1) la care am scris vreo 2 pagini A4...la gabarit ai un chestionar de 20 de intrebari...daca inveti o sa ti se para foarte usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

..la cpi marfa a fost un chestionar de 40 de intrebari(tre` sa faci 28),un chestionar de 30 de intrebari cu raspuns direct si 6 studii de caz(nu 1) la care am scris vreo 2 pagini A4...

te contrazic , la cpi marfa la chestionaru de 40 de intrebari trebuie sa faci 28 , la acest chestionar trebuie sa faci cat mai multe , daca se poate sa faci 40 din 40 nu e nici o pb daca vrei sa iti fie mai usor la celelalte 2, din aceasta cauza u ai scris 2 pagini a4 ca ai raspuns la prea putine  la acel chestionar de 40 de intrebari

    si la studiu de caz e acelasi chestionar, numai care are mai multe cazuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

si studiile de caz de unde le pot invata...k la sc unde m.am inscris eu mi.au dat doar niste chestionare nimic mai mult si au zis sa nu.mi fac probleme k orcum le iau :) dar eu vreau sa invat cate cv despre aceste lucruri k sa.mi prinda bn mai tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

trebuie sa le ceri profesorului care tine cursurile

de ex mie mi lea dat profesoara care tinea cursurile ,toate chestionarele cu raspunsuri cu tot

deci trebuie sa i le ceri celui care tine aceste cursuri la scoala unde faci atestatele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salutare,

Sunt nou pe forum, as avea o rugaminte daca ma puteti ajuta, am permisul din toamna si anul acesta, m-am hotarat sa dau si de atestate ...cardul tahograf l-am facut la Resita si la atestate m-am inscris la Sevrin prin cineva si frate primesc numai raspunsuri evazive cand il intreb pe ala ce acte imi trebuiesc la dosar ca sa ma pot prezenta la examinare pentru atestat de marfa si agabritice, nu vrea sa imi dea numarul de contact de la scoala din Severin si acum cum e problema asta cu vremea, nu prea m-as duce pana acolo personal pana nu se indreapta vremea ...

Imi trebuie din nou cazier, cazier special pentru permisul de conducere, fisa medicala, examen psihologic sau ce minunatii imi mai trebuiesc ... trebuie sa platesc taxa de sustinere a examinari la trezorerie, o pot plati in Caransebes unde stau sau trebuie sa o platesc in Severin unde dau de atestat ... nu inteleg de ce mai trebuie sa dai de permis de PRO, daca tot dupa aia mai trebuie sa faci o gramada de ghidusii ca sa ateste un drept care il ai deja, tara pacii ... in fine asta e frustrarea mea in paranteza :). Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri explicite? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu abia am facut cursurile si nu tin minte sa fi platit taxa de examinare la trezorerie. Am platit contravaloarea cursului la scoala si de acolo si-au tras si taxa de examinare. Ca si acte, nu mi-au trebuit decat permisul si buletinul dupa care si-au facut ei copii la inscriere. Taxa a fost de 700 lei CPI marfa iar agabariticul mi-l dadeau gratuit, bonus. Eu n-aveam E-ul luat la vremea aia, asa ca n-am putut sa dau si agabaritic.

Mergi la IFPTR, e cea mai mare scoala de profil din tara si au centru in Caras Severin.

http://www.ifptr.org/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

poate sa imi spuna si mie cineva cat  este taxa la camion la proba practica pentru obtinerea atestatului de marfa si daca se plateste la camion inainte de inceperea probei practice sau este inclusa in taxa de scolarizare (pe mine ma costa 7 mil dar nu stiu dk in banii astia este inclusa s proba practica ) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

poate sa imi spuna si mie cineva cat  este taxa la camion la proba practica pentru obtinerea atestatului de marfa si daca se plateste la camion inainte de inceperea probei practice sau este inclusa in taxa de scolarizare (pe mine ma costa 7 mil dar nu stiu dk in banii astia este inclusa s proba practica ) ?

  Trebuie sa fie inclusa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru card iti trebuie o chitanta de 239 lei platita la posta in contul ARR, copie dupa buletin, copie dupa permis, fotografii color 25/32 si o cerere tip (color) pe care o gasesti la birourile de copiat acte sau pe care o poti lista de pe site-ul ARR http://www.arr.ro/files/formulare/card.doc

Nu stiu cum e la CPIa, insa la CPI am sustinut examenul teoretic pe 28 ianuarie si proba practica pe 2 februarie.

Bafta!

EDIT:

Grija mare la completarea cererii, nu trebuie ca scrisul sa atinga marginile casutelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.