Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

VOLVO LEASING


leto200

Postări Recomandate

  • Members

Salut.Am o rugaminte la cei care stiu.Este avantajos un leasing prin Volvo leasing fata de alta firme de leasing? Ma refer la anumite capcane care sint in contractele de leasing fata de alte firme si ce se intimpla daca nu pot plati o rata -doua.Da vreau sa fac un leasing ptr mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Parere personala,cu leasing este greu daca nu ai bani de cap tractor gandestete ca mai ai nevoie de inca 6000 euro cel putin sa investesti in motorina autostrazi pana intra bani de la primele facturi care dureaza intre 35-40 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Colegu eu am spus doar o parere tu mergi mai departe eu iti doresc multa bafta dar inainte de a face pasu intereseazate si de preturi la transport daca nu ai relatii preturile sant foarte jos si mare grija daca ai relatii ca dupa ce il cumperi reletiile sa nu te uite succes va doresc la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Colegul avans 20-25% maxim 3 ani rata bilete la ordin ptr toate ratele ramase.Am de munca de a doua zi dupa ce iau masina si termin toate actele si nu ma bazez pe prieteni ci pe o relatie corecta cu o firma din austria .Are dreptate colegul daca ar fi numai motorina ar fi ceva dar sint mult mai multe dar toata viata am lucrat ptr alti acum vreau sa fac ceva ptr mine si in afara de bani nu mai risc nimic.Nu ca bani nu ar fi importanti dar am facut buzunarela pline la alti prea mult si nu mai accept mizerii de la patroni de 2 lei.Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Am o rugaminte la cei care stiu.Este avantajos un leasing prin Volvo leasing fata de alta firme de leasing? Ma refer la anumite capcane care sint in contractele de leasing fata de alte firme si ce se intimpla daca nu pot plati o rata -doua.Da vreau sa fac un leasing ptr mine.

              Salutari colegule si tie,

si daca mi permiti un sfat ; verifica intai ce angajamente ai putea avea ptr. camion, daca este ceva sigur si constant( pentru ca obligatiile tale de plata vor fi foarte... sigure si constante), ce incasari estimezi din angajamentul respectiv, si dupa aceea calculeaza ce cheltuieli vei avea ! Mare atentie la cheltuieli ( majoritatea sunt de facut inainte de a incepe sa incasezi...,si este vorba de bani ce trebuie sa ii ai disponibili in orice moment ! In general  prima discutie cu cei de la leasing este de natura sa ... minimalizeze valorile ce va trebui sa le platesti de fapt.Daca dupa discutia de principiu  ramai hotarit sa intri in hora, cand se va incheia contractul de leasing vei descoperi valoarea reala a ratelor si a tuturor cheltuielilor ce va trebui sa le achiti la inceput , si apoi lunar... .Eu te sfatuiesc sa te gandesti foarte bine inainte sa faci acest pas, si sa iei in calcul numai informatii reale si concrete si  sa .. ti cont ca exista si ...cheltuieli neprevazute... cat si .... diferenta intre promisiune si angajament efectiv... . Trebuie sa ai mult curaj sa te bagi la asa ceva, dar daca te bazezi pe certitudini... ai sanse sa reusesti!!

  Dumnezeu sa te ajute sa iei cea mai buna decizie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai mare grija la leasing! Problema ta nu este ca faci leasingul la x, y, z sau la Volvo, de ex. Contractul de leasing este guvernat de lege si oricat de bun ar parea ca suna pe hartie (depinde de la firma la firma), in realitate -conform legii- daca nu platesti 2 sau 3 rate ramai fara camion si (atentie!) restul de rate ramase pana la finalizarea contractului iti pot fi imputate cu titlu de daune.

Adica, platesti de ex 50.000 din 100.000, vrei sa dai camionul inapoi sau pur si simplu esti blocat, firma de leasing conform legii iti poate cere daune interese de 50.000 sau in cel mai fericit caz diferenta de la suma cu cat ar vinde rapid camionul pana la 50.000 + o gramada de taxe fictive sau nu iar daca firma ta nu are suficiente lucruri de executat se pot indrepta ( mai greu ce-i drept dar ideea este ca dpdv legal se poate) impotriva bunurilor personale ale administratorului firmei (casa, masina etc). Discutia e lunga dar tine cont de ce ti-am scris mai sus..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Sa zicem ca obtii lesingul , dar gandeste ca ai nevoie de bani dupa  ca sa-ti mearga afacerea . Motorina , taxe , spagi , mai si cate o teapa .....iar tu incepi sa primesti bani ( in cazul in care ai casa de expeditii buna ) dupa o luna .  Lesingul nu te iarta , de altfel nici ratele la banca daca ai lua masina  in alt sistem.  Apoi cat de mare va fi rata si cat de mare va fi profitul ?

  Eu unul nu as face o astfel de mutare pe timpul asta .  Doar daca as avea banii cash !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Colegul daca aveam bani cash ptr masina nu mai stateam la tot felul de patroni.Alta modalitate de achizitie este prin credit bancar e mai ieftin dar mai greu de obtinut.Stiu cam ce cheltuieli sint fara cele neprevazute si am analizat totul de 10 ori dar gata numai pot sa lucrez la tot felul de patroni care habar nu au de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.