Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cine sunt cei mai mari bizoni


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • 4 months later...
  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

cred  ca  un  conducator  de  cat  B  este  putin cam    periculos  (vorbesc  din  proprie experienta  ,asa  eram  eu)  de  cand  am  luat  categoria  C  mam  schimbat ,  sigur  ca  am  mai  facuto  si eu  pe  ala  marele  si  tarele    dar  bine  ca  (si  aici  ma  laud  )  am  reusit  prin  experinta  si  tehnica    sa  evit CATASTROFE    si  totul  de  la  o  clipa  de  bravada  si  neatentie 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

Buna, eu cred ca mentalitatea conteza foarte mult. Sunt sofer pe camion in DE de cateva luni si sincer nu mi-e groaza sa intru in orase aglomerate in ore de varf. Daca semnalizez cel putin al 3-lea sofer ma lasa sa ma bag. Si aici sunt "panarame" dar de obicei "soferii de Duminica". Mi-e groaza pe cand va trebui sa ma-ntorc in tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu as pune topul in felul urmator:

1: Taximetristii

2: Soferii de dube in general ramura de pe distributie < 3.5

3: Soferii de camion

"Mai draga" tizule, parerea mea e ca cei de pe locul 3 ar trebui declasati undeva de la locul 10 incolo si numai in procent de 10 la suta din aceasta categorie. Fi mai "indulgent" si tu, mai ales ca esti stelist ca si mine...  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu as pune topul in felul urmator:

1: Taximetristii

2: Soferii de dube in general ramura de pe distributie < 3.5

3: Soferii de camion

Acesta este topul si in opinia mea  ;).De ce soferii de camion in proportie mai mare de 10% ? Foarte simplu, foarte multi au luat carnetul in Arges  ;D , sunt destui care odata ajunsi la volanul unui camion se dau in spectacole pe sosele , etc...

La punctul 2 as baga si agentii de vanzari, care si ei la randul lor sunt tot atat de grabiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

ca o paranteza la cele spuse mai sus nu e bine sa generalizam si eu sunt sofer de 3.5 sunt profesionist in general sunt atent la cei mari cum se spune am patit de atatea ori sa fiu in depasire la un camion pe la jumatatea lui si sa semnalizeze stanga si el am lasat de la mine :am franat am lasat omul sa se duca nu am facut scandal precum altii.se mai intampla sa fii luat de val sa fii cu gandul la locul destinatiei...etc.daca unii dintre noi mai fac greseli nu inseamna ca trebuie sa fim toti pusi in aceeasi oala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu unul nu sunt de acord cu clasamentul de mai sus. Nici taximetristii ,nici soferii de 3,5 nici camionagiii nu sunt bizoni prin definitie. Un sofer care face 5-600 de km zilnic are experienta de a "forta" o depasire atunci cand altii nu au curajul sau de a aborda o curba cu 80-90 la ora cand altii schimba a doua pentru a intra in acea curba. Acuma depinde si ce intelegem prin notiunea de "bizon". Eu vad bizonul atunci cand unul se baga in depasire si pe la jumatate isi da seama ca nu are timp si il forteaza pe cel depasit sa franeze, sau pe unul care  accelereaza prosteste cand vede ca este depasit, sau unul care iti franeaza in fata asa de distractie, de obicei au muzica la maxim in masina, au pana in 30 de ani si conduc masini straine, nu neaparat puternice, de multe ori ii vezi turand pana la moarte un Opel Astra din `95 sau vreun Golf obosit, dar important e ca nu mai e nimeni ca ei.

Si mai e alta categorie de bizoni, batrani de 65-75 de ani care conduc o Dacie de aceeasi varsta cu ei si merg cu 70 la ora pe banda 1 si nu se feresc de acolo oricate flashuri sau claxoane i-ai da. Eu cred ca acestia sunt adevaratii bizoni (parerea mea ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Dupa mine bizonii sunt cei care nu-si semnalizeaza manevrele din timp sau deloc si care incalca dreptul la prioritate, fie in mod voit, fie prin neasigurare sau prostie. Asta indiferent de ce autovehicul conduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bizoni sunt si cei care abuzeaza de flashuri sau claxon,cei care se cred cei mai buni si experimentati soferi,cei care sunt neatenti sau cei care cred ca cei care au facut acel cod rutier sunt niste prosti.Bizonii nu au o varsta anume si pot face zi 1000 de km zilnic, ca tot bizoni sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si mai e alta categorie de bizoni, batrani de 65-75 de ani care conduc o Dacie de aceeasi varsta cu ei si merg cu 70 la ora pe banda 1 si nu se feresc de acolo oricate flashuri sau claxoane i-ai da. Eu cred ca acestia sunt adevaratii bizoni (parerea mea ;).

Pai daca circula pe banda 1, unde sa se mai fereasca? Pe trotuar? ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si mai e alta categorie de bizoni, batrani de 65-75 de ani care conduc o Dacie de aceeasi varsta cu ei si merg cu 70 la ora pe banda 1 si nu se feresc de acolo oricate flashuri sau claxoane i-ai da. Eu cred ca acestia sunt adevaratii bizoni (parerea mea ;).

Adica banda 2 ai vrut sa zici, nu de alta dar sa nu se intelega ca nu cunosti numerotarea benzilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Nu, nu am gresit, banda 1 am vrut sa spun, stiu ca in teorie banda 1 e cea de langa acostament insa in limbajul soferilor banda 1 e cea de langa axul drumului, tinand cont ca 99% dintre cei care citesc aici sunt soferi, au inteles perfect ce am vrut sa spun. Daca as fi spus banda 2 confuzia era mai mare (cel putin asa cred eu).

Din pacate pentru acest forum, "circula" pe aici cativa atotstiutori de ti se face lehamite sa mai postezi cate ceva ca imediat se trezeste cate unu sa iti explice teoria chibritului stins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.