Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

renault sau iveco


pauncatalin

Postări Recomandate

  • Members

vrea sa cumpar un camion din cauze financiare nu pot permite decat premium 2001-04 420 cp maxim 650.km sau saustralis 2001-04 440 cp  650-800.km as dori ceva pareri despre ac masini pro sau contra sunt bine venite toate voi ce ati alege dinre cele doua? si de ce? tin sa precizez ca am esit din transport de 5-6 ani si am ramas in urma cu acest domeniu de activitate multumesc drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut. Exact in situatia ta am fost si eu si am ales ( si voi alege daca e cazul) Premium. Daca dai un simplu search pe Google in diferite limbi o sa vezi ca Stralisul are f multe probleme, incepand cu cele ieftine si terminand cu motor, cutie, diferential. Renault-ul sta mult mai bine la capitolul fiabilitate si consum( cca 4l/100km), lucruri care pt mine au fost decisive in alegerea masinii ( in detrimentul confortului - e mai spatios, modern si confortabil Stralisul)pt ca o defectiune majora te poate scoate din carti la inceput, ca sa nu mai zic ca dupa vreo 10 telefoane date prin UE, vreo 5 Stralisuri aveau defectiuni ( minore ziceau) la supapele de la calculatorul CV...

Ca sa nu-ti iei teapa cel mai bine e sa duci masina la un test de mecanica + electronica direct la reprezentanta unde te va costa doar 550 ron un astfel de test ( sau doar 150 ron test electronica + drive test si inspectie masina), asta in Romania la Renault. Per total sper si cred ca am facut o alegere destul de inteleapta pt prima masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cauta aici www.segundamano.es  mam uitat eu si sant niste renaulturii dupa parerea mea destul de bune si am vazut si ceva stralisurii,eu nu prea le am cu mecanica experienta si asa mai departe dar premiumurile din ce stiu eu sant folosite mai mult pt cisterne la fel am auzit ca axa de la stralis sa creapa,acuma ce sa zic depinde si ce noroc ai,eu unu as alege stralisu in fata premiumului mai spatios.... Si la fel tias recomanda inainte sa il cumperii cum zicea si colegu dul la un service,bafta multa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cauta aici www.segundamano.es  mam uitat eu si sant niste renaulturii dupa parerea mea destul de bune si am vazut si ceva stralisurii,eu nu prea le am cu mecanica experienta si asa mai departe dar premiumurile din ce stiu eu sant folosite mai mult pt cisterne axa de fel alam auzit ca  la stralis sa creapa,acuma ce sa zic depinde si ce noroc ai,eu unu as alege stralisu in fata premiumului mai spatios.... Si la fel tias recomanda inainte sa il cumperii cum zicea si colegu dul la un service,bafta multa

cum vine asta...se crapa axa,ce se crapa la axa :( :( :(????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In acceasi bani eu as opta pentru Stralis.Pacat de instalatia electrica ca se mai prajeste cate un cablu,se mai aprinde cate un bec in bord dar te lasa in drum.Eu zic ca se mentine mai bine la 1.000.000(cam atat imi arata tahograful) comparativ cu renault.Iar daca vei fi tu soferul trebuie sa te gandesti cat de cat si la comfort.

Pe unde ma invart acum sunt foarte multe Stralisuri,toate cumparate sh la +450.000 km si doar vreo 3 Premium care nu s-au dovedit a fi foarte fiabile.Stralisuri tot mai apar,Premium niciunul.

La consum castiga Premium dar la deal e lesinat rau,nu e cel cu motorul de Volvo.

Din 2001 e mai greu de gasit camion cu 650.000 km.

La varsta asta e vorba mai mult de noroc si de cum a intrtinut-o fostul proprietar decat de fiabilitate.

Nu stiu de unde vrei sa o cumperi dar ai grija ca in Nl si B de ex se aduc foarte multe camioane din Spania si astea sunt muncite rau de tot iar km indicati sunt relativi avand in vedere cat magnet au suportat.Le poti recunoaste dupa autocolantul in forma de romb din zona patului ce tocmai a fost dezlipit si se poate observa diferenta de nuanta la vopsea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cauta aici www.segundamano.es  mam uitat eu si sant niste renaulturii dupa parerea mea destul de bune si am vazut si ceva stralisurii,eu nu prea le am cu mecanica experienta si asa mai departe dar premiumurile din ce stiu eu sant folosite mai mult pt cisterne la fel am auzit ca axa de la stralis sa creapa,acuma ce sa zic depinde si ce noroc ai,eu unu as alege stralisu in fata premiumului mai spatios.... Si la fel tias recomanda inainte sa il cumperii cum zicea si colegu dul la un service,bafta multa

copile nu mai posta aiurea, nu ai nici o idee despre soferie dar dai sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

            Frumos dar cam dubioasa treaba cu stralis-ul                    suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=155341575〈=de&__lp=2&scopeId=STT&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=12100&makeModelVariant1.modelDescription=Stralis&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=SemiTrailerTruck&segment=Truck&ambitCountry=RO&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO5&grossPrice=false&pageNumber=1

                                    Sper sa iti placa.Alte marci nu ai vrea man,mercedes,scania etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Imi cer o mie de scuze aveti dreptate,trebuie sa mai treaca un an sau doi pana cand  sa-mi pot da si eu cu parerea.  repet inca odata imi cer scuze si imi pare rau daca am indus pe cineva in eroare,chestiile care le-am scris mai sus le-am citit tot aici pe forum si am crezut ca pot fi de folos.

da aveti dreptate nu se poate compara cititul cu experienta reala,imi cer din nou scuze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
  • Members

Un MAN 2001 cu 1.140.000 km la bord e depasit din toate punctele de vedere,nu e masina cu care sa incepi o afacere.

La capitolul fiabilitate mecanica din punctul meu de vedere nu este peste Iveco.Si am condus min 100.000 atat TG cat si Stralis care aveau in jur de 1 mil de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Un MAN 2001 cu 1.140.000 km la bord e depasit din toate punctele de vedere,nu e masina cu care sa incepi o afacere.

La capitolul fiabilitate mecanica din punctul meu de vedere nu este peste Iveco.Si am condus min 100.000 atat TG cat si Stralis care aveau in jur de 1 mil de km.

Chestiile astea sunt discutabile,depinde cum au fost intretinute camioanele,daca au facut reviziile la timp,pe unde au mers cu ele,s.a.m.d .Orice camion ii bun daca ai grija de el.Daca iti bati joc de el poate fi editie speciala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Un MAN 2001 cu 1.140.000 km la bord e depasit din toate punctele de vedere,nu e masina cu care sa incepi o afacere.

La capitolul fiabilitate mecanica din punctul meu de vedere nu este peste Iveco.Si am condus min 100.000 atat TG cat si Stralis care aveau in jur de 1 mil de km.

Sa fim seriosi!Nu se mai fac tiruri ca magarusu de la merges silentu de la man cu acele masini puteai sa treci de 2.000.000km acuma se fac noi si cu probleme.Cum a spus si manv10 depinde cum a fost intretinuta.

                                                                                                                    Drumuri bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stralis parerea mea , acum sa nu ai ghinionul sa faci 2 , 3 curse si sa incepi sa bagi in el . Iveco cand pica e destul de nasoala treaba , dar si cand merge uiti ca ai masina. La 15 mii gasesti cap tractor in stare acceptabila , iar in caz de reparatii gasesti mai peste tot piese la dezmembrari. Daca vrei sa faci doar intern si ( Ungaria , Slovacia ) poti opta si pentru un EuroStar (nu te lasa in drum, tot ajungi cu el acasa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.