Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Salut all,am nevoie de ajutor,va rog datii click


Postări Recomandate

  • Members

Prima si prima data tin sa va salut pe totii,felicitarii administratorilor pt acest forum  lam citit aproape tot,sa incep cu problema mea, deci ma numesc Alex am 17 anii locuiesc in Zaragoza Spania,sant din Alba Iulia,si sa va spun problema urmeaza ca acum dupa sarbatorile de Paste,sa ma intorc acasa sa dau de permis a fost bunicamio si a intrebat si ma costa in jur la 900 de euro,avetii idee cat mar costa atestatu Transport Marfa Generala am inteles ca as avea eu nevoie sau gresesc,cea mai vrea sa va intreb Domnu Ion de la Lazar care se ocupa de Angajarii la Lazar sau ceva de genu ii de la taicamio din sat,imi recomandatii sa merg la ei eu as vrea sa incerc la EDY da nustiu daca voi fii admis,vreunul dintre dv-s santetii dispusii sa imi recomandatii una din firmele precizate mai sus cu din sursa sigura ca povestii am auzit si eu,sau stiti alta firma din jud Alba,Bistrita am multe neamurii acolo sau imprejurimi,sau imi recomandatii vreo scoala de soferi din AB,sau dupa ce imi iau permis si asa mai departe sa ma intorc aici din cate stiti voi as avea vreo sansa sa ma angajez aici cu experienta 0, va multumesc anticipat   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu parerea mea este  sa iei permisu si dupa sa cauti de munca , nu spun cu nici o rautate , problema este ca scoala nu o faci in 5 zile dureaza ceva mai mult , plus pana faci atestatele si tot ce iti trebuie dureaza,

si inca ceva degeaba te interesezi acum daca u nu ai permis, 

atestatu de marfa  , de ex eu am facut marfa+agabaritic si ma dus la 6 mil  , se da examen teoretic si practic cu camionu,  cardu tahograf undeva la 260 ron , si daca tot le faci parerea mea este sa iti faci si adr colete+cisterna , te duce undeva pana in 6 mil depinde acum de scoala unde le faci, preturile poate sa difere de la sc la sc  , iti doresc bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu parerea mea este  sa iei permisu si dupa sa cauti de munca , nu spun cu nici o rautate , problema este ca scoala nu o faci in 5 zile dureaza ceva mai mult , plus pana faci atestatele si tot ce iti trebuie dureaza,

si inca ceva degeaba te interesezi acum daca u nu ai permis, 

atestatu de marfa  , de ex eu am facut marfa+agabaritic si ma dus la 6 mil  , se da examen teoretic si practic cu camionu,  cardu tahograf undeva la 260 ron , si daca tot le faci parerea mea este sa iti faci si adr colete+cisterna , te duce undeva pana in 6 mil depinde acum de scoala unde le faci, preturile poate sa difere de la sc la sc  , iti doresc bafta

vass nu mai da informatii eronate, el la 18 ani nu poate sa dea adr, doar cpi si agabaritic..dar agabariticul doar de forma nu poate sa-l folosesca pana la 21 de ani.

o sa dureze ceva scoala, si atestatele eu zic ca 6 luni de voie sa ai bani pregatiti cam 1500.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ms de sfta colegu,ma interesez depe acuma pt ca nu imi place sa traiesc de pe azii pe maine,vreau cat de cat sa stiu ce fac maine nu ceo fii aia a fii,stiu ca nu dureaza 5 zile deacea plec dupa Paste ca asa iau zis de la sc de soferii ca daca ma apuc pe la sfarsitu lu mai inceputul lu iunie pana in octombrie cand implinesc 18 anii as avea permisu daca reusesc sa trec examenele bine inteles,am uitat sa va intreb ceva eu am doar 4 clase in RO dar am aici facuta profesionala de Ayudante Administrativo am diploma tot ar fii vreo problema pt scoala de soferii sau pt angajare ms din nou,colegu imi pare rau pt informatile gresite da miam facut contulde vreo ora aproximativ si lam facut de pe telefon,si poate deaia daca nu ma crezii imi dai idu tau si cand imi repar pc-u scanez buletinu si til arat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vass nu mai da informatii eronate, el la 18 ani nu poate sa dea adr, doar cpi si agabaritic..dar agabariticul doar de forma nu poate sa-l folosesca pana la 21 de ani.

o sa dureze ceva scoala, si atestatele eu zic ca 6 luni de voie sa ai bani pregatiti cam 1500.

Bafta!

Colegule.Uite acuma iti scanez si-ti arat ADR colete+ cisterna la varsta de 19 ani daca nu ma crezi.Ei iti elibereaza atestatul respectiv din simplul motiv ca le trebuie bani caci teoretic pana la varsta de 21 de ani n-as avea voie sa transport nimic periculos.Dar atestat tot am si 2 ani de valabilitate teoretic ii pierd aiurea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ms de sfat da problema ii ca aici e foarte scump 1800 de euro,si cum ziceai sa gasesc altceva de lucru ii foarte greu din august de cand mam intors din romania nu am gasit nimic,numai chiar cand ma cheama unchimio sa ma duc cu el,este jale aici oamenii cu experienta nu isi mai gasesc de lucru vb de constructii,taicamio acumas 3 anii castiga intre 1600 si 1800 mai avea cateodata si cate un ciubuc la care mergea sambatat si duminica si era cand cu totu lua 2000 si un pic,aaa firma asta a dat faliment acuma,acuma ii jale pana sa plecam in tara vara trecuta lucra pe 900 de euro si in deplasare la malaga,mai ramanea cu 400 si ceva,patron roman nu platea transport mancare nimic primele luni o platit el chiaria curentu si asa mai departe dupa nimic o impartit intre totii,acuma de cand neam intors lucrea in Expo pt cunoscatorii,pana luna trecuta lua 1150  pe acolo se invartea de luna asta o sa ia si mai putin cacii a crescut IRPF,deci spania nu mai ii ce era odata de lucru se gaseste foarte greu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

colegule ai 17 ani si tu te bagi chiar unde nu ai habar

verifica un pic la AJUTOR drum ro franta

Ii drept ca ocolestii un pic da dute pe la arad,iesi din tara pe la nadlac ca iesi direct in autobanda,bine ai vreo 10 20 de km pana la sensu giratoriu,care te baga pe autobanda,eu zic ca ii mai bn ca pe la bors ca de la bors pana la szeged ai de mers pe national ii adevarat ca nu sa compara cu ale noastre,ps am strabunici la gorenii,drumurii bune,starea meteo din pacate nu o stiu,da dai un search pe google timpu in ungaria,austria.... Eu asa am facut in vara cand mam intors acasa si sa sti ca asa a fost cum zicea acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.