Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Lamurire


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salutare tuturor, am permisul B.C.E vreau ma angajez pe tir am  condus pe camion simplu (raba, man) si asta nu stiu la tir cum cuplez capul tractor la semiremorc? c?t trebuie dat in spate cum il aliniez mersi anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Eu fac altfel. Rotile din spate ale camionului le "aliniez" cu marginea remorcii, iar dupa "agatare" verific daca a fost realizata pe deplin prin incercarea de a pleca. Daca atelarea a fost efectuata pe deplin oricum nu poti pleca, rotile de la remorca fiind frinate daca nu, mai incerci o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

  Nu uita sa ridici piciorusele cand pleci!si inainte sa intri sub trailer cel mai bine este sa te uiti un pic,unii il lasa prea jos(si atunci e bine sa cobori suspensia de la tractor)altii il lasa prea sus si exista riscul sa treci cu saua pe sub cui!Daca vezi ca-i prea sus n-ai alta varianta decat sa-l cobori putin la manivela!nu-i greu,chiar daca e incarcat,mult mai greu e sa-l ridici decat sa-l cobori!si daca e prea inalt nu-l injura pe ala care l-a lasat prea sus,poate nu-i vina lui,poate tractorul lui este mai inalt!In cazul meu,tractorul este foarte inalt,dar eu stiu asta si nu cobor piciorusele pana jos,las un pic de spatiu!Inainte sa ies de sub trailer cobor suspensia si ies foarte usor!In felul asta urmatorul care se agata dupa mine nu va avea probleme!oricum,primele 167800de agatari sunt mai grele,dupa aia intervine experienta! ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Administrators

Aliniezi  camionul in oglinzi sa vezi la fel coltul vagonului.  Dai in spate pana simti ca se opreste in cuiul vagonului si auzi o puscatura.

dupa puscatura , incerci sa pleci ,si daca reusesti inseamna ca nu sau cuplat  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.