Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Tinerii,spaima soselelor


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

Ne-am aliniat si noi statisticilor si au inceput sa apara sondaje facute  care spun clar ca tinerii intre 19-26 ani sunt cei care produc accidente grave si mortale intr-un numar  foarte mare.Conform acestor statistici aceasta grupa de virsta este cea mai periculoasa.Sondajele se aplica celor de categoria B dar sa nu uitam ca o parte din acesti soferi au carnete si cu categoria C sau D.Asta explica de ce suntem priviti cum suntem priviti si peste hotare,teribilismul asta dauneaza tuturor,mai ales atunci cind nu vrei sa iti folosesti mintea.Uitam un amanunt important, capitala si prahova detin suprematia in aceasta grupa,deci masini puternice si lipsa de experienta,lucru subliniat pe acest forum de multe ori.Asa apar si celebri colegi gen Tarzan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai dreptate,am o cunostinta care sia luat permisul in spania toate bune si frumoase trei benzii asa mai departe cand sa intors in tara prin romania mergea numai cu 70 80 km/h si nu stia sa faca o depasire,nu vreau sa zic ca mergea incet ca asta ar fii problema,vreau sa zic ca sant foarte multii care isi iau permisu in strainatate si vin acasa si habar nau cei aia depasire ,sau sa faca un sens giratoriu,treceara cu linea ferata sau cum io zice,de colegi care stau prin cj bucurestii si unde mai sant tranvaie nu mai am ce zice si mai belea 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ai dreptate Alex in legatura cu tinerii,acum au acces la masini puternice cu bani putini,iar odata luat carnetul se cred mari soferi. In leg cu cei care obtin carnetul afara te contrazic,eu am luat B in spania iar C, C+E aici. Odata intrat in rominia sa schimbat tot,nu ai respect in trafic,drumuri bombardate,lipsa indicatoare, nepermiterea depasiri,si obstacole la tot pasu "nesemnalizate",iti inteleg cunostinta pe care ai dato exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la noi in tara,dupa o perioada de 2 sau 3 ani, daca ai B-ul ,iti iei atestat de instructor si faci scoala de soferi,nu te intreaba nimeni daca ai si condus masini in acea perioada.Drept urmare daca nici intructorul nu are experienta necesara ce sa invete elevul de la el in afara de a claxona si de a face cu blitu ? Pe drum i-am vazut cum merg,abia se misca , in intersectii se opresc chiar daca au pioritate,nu stiu sa plece de pe loc dar au pretentii sa nu ii deranjezi ca cica ei invata.Deci eu ma intreb ,oare cine pe cine invata ? in concluzie cred ca fiecare nou conducator auto conduce si arata nivelul de instruire si cunostinte al profesorului cu care a facut scoala.de ce tolereaza politia acest nivel slab de pregatire o stie toata lumea de acea ii fac raspunzatori pentru accidentele care se produc si moartea celor nevinovati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

,,generalizarea este generata de frustrare''

Ha ,ha,ha,

Colegule e vorba de un sondaj nu de o generalizare sau frustare a noastra ca tinerii sunt spaima soselelor,daca doresti aprofundeaza subiectul  si o sa vezi despre ce este vorba,ia uitate tu si vezi procentajul accidentelor,a virstei conducatorilopr si a cauzelor,si nu uita de cele mortale,daca un incepator sau un sofer cu o experienta sub 1 an nu ar mai apasa acceleratia prea tare,ar respecta regulile si nu ar dori sa isi uimeasca el colegii sa vezi ca accidentele se vor injumatati imediat,dar e un lucru irealizabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Colegule de unde ai dedus tu asta ??????

Gresesti,nimeni nu doreste asta,e un simplu semnal de alarma care ar trebui sa ne dea de gindit,de fapt ar trebui sa dea de gindit unora dintre noi care sunt la inceput de drum si  nu au experienta,daca acesti colegi vor citi si atunci cind vor conduce vor tine cont de ce discutam ar fi super zic eu,dar nu se va intimpla asa ceva,asta e.Uite eu personal iti pot da un exemplu adiacent,acum citeva luni un tip de 21 ani cu carnet suspendat dupa o noapte de dans a vrut sa demonstreze prietenilor ca el e smecher,urmarea a fost dezastruoasa pentru altii,adica 5 masini lovite din care una pe dauna totala.Omul era si baut,uitasem asta,cu ceva pe la 1,4 parca.S-a gindit atunci la ceva? cred ca nu.Zbuciumul mamei,poate al lui ulterior pentru dosarul penal conteaza??? Nu stiu,dar e bine sa tinem cont de asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stiu cazuri asemanatoare la persoane de 40 -50 de ani nu e vorba de varsta e vorba de cata minte are fiecare si de frustrare am mai spus-o ei vor sa arate ca is smecheri si problema e ca nu prea le iese.Ai oarecare dreptate dar un titlu gen  -Tinerii spaima soselelor- nu isi are locul si rostul.. e vina mea ca sunt tanar si altii de varsta mea mor in accidente?? Ar trebuii sa imi cer scuze pt asta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si un var deal meu din pacate a facut un accident mortal,avea 20 de anii atuncii fiind anul trecut prin decembrie,lucra pe un MB Sprinter Frig,ducea drojdie pe la brutarie prin judetul BN,si intro zii pe undeva pe la nasaud a avut accidentul,el a scos botu sa faca o depasire sau ceo fi vrut el sa faca deo scos botu si din fata a venit un domn la vreo 40 de anii cu viteza rezultatul credca il stiti singuri,din pacate acel domn a decedat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.