Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme la cupla...


GULI

Postări Recomandate

  • Members

Pana sa mi-se intample mie nu m-ai auzisem de problema asta. Vazusem doar pe youtoube un filmulet. Eram pe centura Parisului ma indreptam spre Spania, incarcat hotarat sa ajung cat mai repede sa descarc  sa vin apoi acasa, era in preajma craciunului, cand gps-ul i-mi indica sa o iau la dr, eu cu gandul la drumul spre casa nu observ ca aceea era o iesire de pe centura si intra in oras,  drumul era cu curba la dr si iesirea pt mn era dupa curba adica a 2-a, dar eu am iesit pe prima atunci cand a anuntat gps-ul si fac dr urc pe un pod care traversa autostrada si cand ajung in varful pantei observ dupa curba iesirea pe care trebuia sa o iau eu, moment in care opresc camionul chiar in varful pantei. Cand am ajuns in ultimul peaje si am redus am auzit un zgomot ciudat si apoi o zdruncinatura dar am zis ca ma opresc in 1 parcare sa vad ce se intampla ca oricum trebuia sa fac pauza de 45. Acum dupa ce am observat ca am gresit drumul ma gandesc sa c ontinui si intorc la prima iesire dar... in momentul cand am dat sa plec de pe loc(aveam un  tga cu cutie automata care face plecarea de pe loc cu a 3-a) eu fiind deja panicat ca se facuse coloana in spatele meu nu am mai schimbat pe a 1-a si cand am accelerat usor pt a pleca de pe loc remorca a inceput sa o ia inpoi si atunci eu am accelerat mai tare si a schimbat pe 1 dar a facut o zdruncinatura asa mare incat nu am mai stiut ce se intampla dupa care am auzit un zgomot puternic si cand ma uit in oglinda vad vagonul cazut in spatele meu la 3-4 metrii :o :o :o Ma dau jos, vagonul cazut cu picioarele rupte statea proptit in cui, in spate 3 turisme lovite intre ele (cand au vazut ca vine vagonul spre ei au incercat sa se fereasca care cum) coloana deja era interminabila in spate, se blocase autostrada, deja eram ud nu stiam cu ce sa incep pe cine sa sun... A venit o taximetrista care era mai in spate si a vazut ce se intamplase, m-a intrebat daca sunt ok si o sa cheme ea politia. In 3 min a aparut o duba de jandarmi care au deviat traficul si au dirijat sa elibereze in spatele meu. Erau 4, trei dirijau traficul si unu a venit la mine m-a intrebat si el daca sun bine daca e cineva ranit dar nu era, spre fericirea mea. Cei cu turismele au plecat dupa ce au facut schimb de nr de tel si eu am ramas cu jandarmul care mi-a cerut actele masinii, ale mele, cmr, licente... tot. Dupa care suna la dispecerat si cheama tractarea. Acum sa te tii. Capul tractor inmatriculat pe Romania, remorca pe Spania. Apare un politist cu motocicleta imbracat in piele tot din cap pana-n.... foarte arogant si deranjat totodata, care ia actele de la jandarm, i-mi  face semn cu degetul sa ma duc dupa el. El merge la camionul meu se urca in cabina, fara sa intrebe nimic sau sa ceara voie, asa cred ca e normal, scoate diagrama din tahograf, scoate o lupa din buzunar si incepe sa studieze cu atentie dupa care i-mi cere si restul diagramelor. Nu a gasit  nimic in neregula. I-mi cere licentele de transport care erau intr-un dosar, eu scot dosarul si el mi-l ia din mana si incepe sa caute el. Eu vreau sa iau dosarul sa-i dau eu ce are nevoie la care el foarte deranjat se uita lung la mine si desface capsa la tocul pistolului si ma intreaba daca am vreo problema? Cand am vazut asa l-am lasat sa-si faca damblaua. In fine nu a gasit nimc si se da jos , se baga sub camion si ncepe sa caute urme de magnet pe cutie, dimensiunile la cauciucuri si la tractor si la remorca , le confrunta cu taloanele, asta in timp ce depanarea se chinuia sa ridice vagonul. In fine au terminat de ridicat vagonul , l-au agatat de depanare si au plecat cu el la ei la garaj dandu-mi o carte  de vizita de unde sa-l recuperez dupa ce repar cupla(se rupsese siguranta).

De aici incepe o alta poveste cu inlocuitul cuplei pt ca ei nu au auzit de chit de reparatie-asta la toate reprezentantele MAN de pe langa Paris. Toata distractia cu tractare si inlocuit cupla 3200E. Cam asta a fost aventura mea la Paris! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.