Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

URGENT AM NEVOIE DE O INFORMATIE


manuenisala

Postări Recomandate

  • Members

salut.am si eu cateva intrebari  la care as dorii sa+mi raspundeti

1 se merita transportul pe tara fiind la inceput de drum

2 cu ce  sa incep  si anume cu frig .cu prelata sau bascula

3 pe comunitate se gaseste de lucru   

TIN SA MENTIONEZ CA AM LUCRAT IN ITALIA DIN 2000 PANA IN 2006 2 ANI CONTAINER LA LIVORNO SI 4ANI FRIG LA GROSSETO

MULTUMESC ANTICIPAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Voi stati bine cu sanatatea??

pai colegul pune o intrebare si voi va apucati sa ii raspundeti celui de-al 2 lea care era deja off topic,si continuati??.Dragilor colegi,cititi si voi ce doreste cel care a deschis topicul,el asteapta un raspuns si apar numai aberatii fata de subiectul dorit,hai sa fim seriosi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Deci acesta e subiectul initial,raspundeti daca stiti,nu de dragul postarilor va rog

salut.am si eu cateva intrebari  la care as dorii sa+mi raspundeti

1 se merita transportul pe tara fiind la inceput de drum

2 cu ce  sa incep  si anume cu frig .cu prelata sau bascula

3 pe comunitate se gaseste de lucru   

TIN SA MENTIONEZ CA AM LUCRAT IN ITALIA DIN 2000 PANA IN 2006 2 ANI CONTAINER LA LIVORNO SI 4ANI FRIG LA GROSSETO

MULTUMESC ANTICIPAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Voi stati bine cu sanatatea??

pai colegul pune o intrebare si voi va apucati sa ii raspundeti celui de-al 2 lea care era deja off topic,si continuati??.Dragilor colegi,cititi si voi ce doreste cel care a deschis topicul,el asteapta un raspuns si apar numai aberatii fata de subiectul dorit,hai sa fim seriosi !!!

      Au luat-o prin .....porumb ! ....Simpatici colegii ! L-au lamurit grozav si... urgent pe initiatorul  topicului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca mai ai bar , fa o betie cu niste prieteni , du-te acasa dormi cat vrei si cand te trezesti o sa vezi ca e mai bine ca ai ramas cu banu in buzunar asta daca vrei sa ramai doar pe intern. Pe langa masina ex : 20 de mii ( cap+prelata) sa fie cat de cat ok si  starea tehnica iti mai trebuie 1000 de euro pentru acte , licente, asigurari , inscriere etc, plus inca 4-5000 mii de motorina + bani pentru taxe , pe extern ( gobox ) toaca banu si il primesti la 30 , 45 , 60 de zile . E usor de cumparat un camion .;)    PS: Ti-o spun din proprie experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din experienta care am avut-o ca si sofer si dispecer, m-am batut de toate problemele, iti raspund:

1)se merita sa faci transport intern, la prelata, frig, bascula, ce vrei, DACA ai o firma care sa-ti garanteze niste curse, platite tur-retur, si dupa parerea mea pe promisiuni-vorbe sa nu te bazezi. Ca sa-ti faci un calcul, tariful per km(media) ii 3ron+TVA la tir. Sunt curse mai bine platite, mai rar, dar si batai de joc pe bursa gen 1200 lei la 500km(Bucuresti-Cluj), in contextul in care motorina se apropie de 6lei/litrul, si consumul ii media 35% fa calculele, si nu prea dau bine. Spor la orice ai decide!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

PENTRU pintiuta ,barul il mai am ,cate o betie mai fac dar de dormit tot nu reusesc pentru ca mai am de dat la cele doua banci inca 1,5 miliarde de lei vechi in urmatorii 6 ani ,acum sper sa intelegi.daca ar fi mers ca acum 3 ani chiar stateam linistit .daca ma apuca dorul de camion mergeam in cursa cu un prieten si faceam 700-800 km din placere si ma linisteam.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu am camionul meu, firma si camioanele is ale unui unchi, dar m-am implicat si ma implic in problema ca si cum ar fi ale mele. Referitor la marca, numai Mercedes-uri avem, Atego de 7,5 si 12 to total, si Actros de 18 si 25 to total. Nu pot sa-mi dau cu parerea despre Eurostar, stiu doar ca motoarele Cursor sunt foarte bune, iar la Renault Magnum stiu ca s-au pus si motoare de Mack(SUA) pe ele, iar Renault dupa 2005-2006 au motor DXI de Volvo, ceea ce le face mai bune. Nu pot generaliza, ca daca nimeresti o masina intretinuta, te poate tine mult si bine daca ai grija de ea. Despre Actros pot sa-ti spun ca is motoare foarte reusite, stiu unul cu 1500000km(un milion jumate) care inca merge si nu face probleme, singura "deficienta" ar fi cutia semiautomata cu impuls care cateodata face figuri, intretinerea ii relativ ieftina, nu se prea strica oricum, dar dupa cum spuneam nu pot generaliza- ala ii bun si ala ii rau, depinde la fiecare ce sofer si ce proprietar o avut. Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

multumesc iulian.purcari,am lucrat in italia pe actros 1843 cabina semi tot cu impulsuri si nu au fost probleme avea 80.000 si l+am lasat la 390.000 doar revizii si atat ,dar nu ma uns la suflet ca magnum sau eurostar  am  mers pe toate cam europene mai putin man tg ,bafta. PS topic +ul inca e deschis pentru sfaturi si pareri  despre tot ce tibe de deschiderea topicului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iveco EuroStar e o masina buna pentru ceea ce ai tu nevoie , pret de achizitie scazut , piese relativ ieftine, multe puncte dezmembrari . Daca vrei prelata sa iti iei incearca daca gasesti obloane + decopertare tavan , acuma daca e si cu usi la spate si role lateralul e un vagon fff bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • 4 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.