Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

am fost pe 28 la testul de conducere si astazi am primit raspunsul si am fost acceptat urmand sa plec in elvetia pe 14 iulie si voi incepe lucrul adica cursul pe 16.bafta colegii

Ciao ,

Te va suna Thomas indiferent de raspuns , ca-i DA sau NU . Eu sunt deja la traning in Elvetia , care doriti informatii mai detaliate contactati-ma . Ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

eu am fost la interviu si desi am si experienta pe tir si pe comunitate(dar nu pe cisterna cu adr),vorbesc si foarte bine limba germana,am dat si proba aceea  de lucru,adica o tura pe centura timisoarei,sa specific ca nu am adr,dar domnul thomas mia sugerat atunci la interviu,ca nu e asa o problema adr-ul,sa merg la cursuriile ptr adr si cand il voi lua atestatul,el ma va angaja.

la 4 zile dupa acel interviu,ma sunat sa ma anunte ca nu ma mai vrea sa ma angajeze,motivul nu a vrut sa mil spuna.desi eu acum detin acel atestat adr,domnul thomas nu mai vrea sa mai auda de mine,nu stiu de ce si nici el nu vrea sa imi spuna,atit doar mia spus,sa nu ii mai trimit nici un cv pe email,deoarece el nu mai are interes la persoana mea sa ma angajeze,motivul nu mi la spus si nici nu vrea sa mil spuna.

exact aceeasi situatie i sa intimplat si prietenului meu,care si el de asemenea are experienta pe tir si comunitate,vorbeste si el destul de bine limba germana,dar nu avea nici el adr la momentul interviului,dar aceeasi raspuns a primit si el de la thomas.

mie sincer nu mi se pare ceva normal,dar asta stie numai el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

lucian_timisoara, Thomas nu isi bate joc de nimeni si nici nu are glume in program, trateaza aceasta problema cu maxima seriozitate si analizeaza f bine viitorii angajati, au fost la interviu oameni cu ani grei de experienta pe cisterna pe comunitate care nu au fost angajati pt ca pur si simplu nu erau oamenii potriviti pt aceasta firma, totusi are bunul simt de te suna si iti spune daca e da sau nu, poate fi un DA surprinzator sau un NU si mai surprinzator pentru unii, motivul e mai greu de explicat dar el stie bine ce cauta si mai nou, de cand a inceput sa se vb pe forum de acesta firma, are si de unde sa aleaga.... Raspunsul pe care l-ai primit are o motivatie, ceva nu a fost conform criteriilor. si inca ceva Thomas nu promite nimic niciodata innainte de interviu si aici nici nu incape vorba de pile cunostinte si relatii ( nu vb din auzite, cunosc exemple ff clare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Colegul liviu, interviul e impartit in doua, mai exact.... prima data va fi interviul propriu-zis cu Thomas, vor fi intrebari despre tine, despre experienta ta, despre ultimul loc de munca, despre conditiile de angajare, modul de lucru, salar, Thomas iti va explica absolut tot. Partea a doua este proba de condus, care o vei da cu Rolph, care se ocupa de testarile practice. Proba consta intro tura pe centura timisoarei, unde la amiaz e destul de aglomerat....nu se fac agatari/dezgatari de remorca, ci doar conducere, el vrea sa vada cat de bine prevezi traficul, cat esti de politicos in trafic,sa fi cat mai defensiv, relaxat. Cam atat despre interviu, oricum ambii (Thomas si Rolph) sunt niste oameni foarte seriosi, iti vor explica tot in asa fel incat sa intelegi ce ai de facut. Bafta. Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc Colegu` Ducuhd De conducere nu imi este frica , ma descurc nu am probleme cu gabaritul sau alte chestii. nu am fost angajat la nicio firma pana acum dar am avut camioane de mic in curte si mi-au placut si am invatat multe despre ele si am mers cu ele dar de varsta zice ceva? ca nu am inca 21 impliniti:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

@mihaitza

imagineaza-ti ca am citit ce scrie pana aici

ultima postare e din 24 septembrie si asteptam sa vad daca in continuare e cum se spune

multumesc de "sfat"

Respecte.Radu

Stimate domn.Dumneata ai impresia ca din 24 septembrie pana in 17 octombrie  regurile sau cerintele de angajare se vor schimba la o firma din ELVETIA? Sau pe ce luime traiesti dumneata......Pune manuta pe telefon sau e-mail dupe ce ai citit tot ce sa postat in legatura cu aceasta conmpanie si te convingi singur  de ...conditiile reale la aceasta firma. Din proprie experienta iti spun ca  daca mergi cu incredere in tine si chiar vrei sa muncesti CORECT si ai toate actele in regula vei avea sanse foarte mari sa lucrezi pentru o companie cu adevarat profesionista din toate punctele de vedere.Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@mihaitza

nu era vorba de reguli sau cerinte de angajare ci de faptul de a fi corecti si a se respecta ceea ce se spune la angajare ca s-au vazut firme destule care promit marea cu sarea si realitatea e diferita.nu trebuie sa dau exemple ca le gasesti si singur daca rasfoiesti topicurile forumului.

ti se pare tie ca o firma din Elvetia nu poate schimba anumite lucruri?corect doar daca acea firma i-ti face contract de munca inregistrat la Camera de munca elvetiana si plateste pentru tine ca angajat taxele aferente etc etc.atunci care e rostul sa angajeze soferi din afara Elvetiei? hai fi putin atent si judeca nu mai lauda atat elvetienii

Respecte.Radu

P.S.nu cred ca e cazul sa faci lobby pentru ei.poti doar sa-i lauzi daca lucrezi in cadrul companiei si esti multumit de ei

P.S.S. lucrez la o companiie mai mult decat serioasa dar cum intotdeauna e loc de mai bine cautam in permanenta.ce zici'crezi ca e gresit? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      Este bine ca o firma multinationala cauta sa dea la romanii de lucru,aproape toti au spus ca in sfirsit  vor gasi un patron adevarat,insa sa nu-l confundam cu unul naiv,Bertschi are filiala si in estonia si in polonia  un lucru grav si-n bulgaria,deci se vor gasi destu-i soferi sa lucre pt mai putin sau dispeceri care sa-i invete sa ceara mai mult,imi aduc aminte centrum ,h essers,transalliance, j carrion, trota,ceconi,bechtel,toti au venit si noi am vrezut ca vin sa ridice nivelul de trai,deci intrebarea era justificata, s-au modificat cerintele de angajare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
??? Da vad ca are mulți laudatori firma sa dea Dumnezeu sa fie cum spuneti voi da vad ca nimeni nu sa angajat deocamdată si nu zice nimeni ceva sigur pana la un răspuns concret rămân cu semnul ?? Si rog un coleg care a ajuns in Elveția sa ne spună si noua ca nu îl costa nimik cum se desfășoară așa zisa pregătire in ce oraș cum e cazarea condițiile cum se descurca ca in Elveția se vorbește numai franceza(eu am o sora de 7 ani acolo in Lausanne )dacă a apucat sa ia vreun ban lucruri reale nu interviuri ca la interviu mergem toți mai greu e după hai va salut drumuri bune spor in tot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii eu lucrez in cadrul acestei firme si va pot spune cu mana pe inima ca intradevar este o firma serioasa unde soferul este respectat si ascultat.In legatura cu programul va pot spune ca se respecta pana la sange si in cazul in care nu in respecti firma este firma care te sanctioneaza pt asta,este interzis condusul intre orele 00 si 4 dim din orice motive asta fiind o regula Bertschi pe langa multe alte reguli care sunt menite sa sporeasca siguranta in trafic SI siguranta soferului care sunt cum se spune REGULI BERTSCHI iar regulile astea au fost facute acum 50 de ani si sunt extrem de respectate si astazi.Banii se dau in aceasi zii a fiecarei luni fara nici o intarziere si se dau exact banii ce sau negociat la interviu iar de cand lucrez eu in firma nici nu am intalnit si nici nu am auzit de vreo retinere din salar la nimeni.Consum.....nu exista asa ceva.SCOLARIZAREA.........consta in urmatoarele,soferii selectionati sunt adusi in Elvetia pt 3 sapt unde le este asigurat drumul dus intors,cazare la hotel,instructor personal si masina de servici pt astea trei sapt,mentionez ca in tot acest timp sunteti platiti ca si cum ati fii pe camion adica salar si diurna.Dupa astea trei saptamani vii se da acceptul de a lucra la firma doar daca ati trecut cu bine astea trei sapt,dar in general toata lumea il trece cu mici exceptii.De interviu va pot spune ca TOM si ROLPH sunt foarte corecti si intradevar profesionisti care cauta persoane care corespund standardelor BERTSCHI si nu neaparat soferi care stau de o viata la covrig.Colegii eu am lucrat la multe firme de carton si la o gramada de patroni nenorociti de am ajuns sami fie sila de meseria asta si daca nu intram in firma asta ma lasam de covrig dar aici lucrez cu placere pt ca sunt respectat si sunt corecti, de alfel nu pot decat sa-i laud pt ca o merita intradevar.Cred ca am cam dat raspunsurile de care aveati nevoie si urez succes colegilor care vor sa-si incerce norocul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Salut colegii,in legatura cu interviul de la Pitesti,am ajuns si eu pe la ei si cu toate ca am experienta si am indeplinit conditiile,totul a decurs foarte bine la testul de conducere,am fost sunat de catre domnul Thomas si din pacate a fost un raspuns negativ,nu stiu de ce si nici nu s-a putut comunica din cauza politicii firmei,deci..cam asta a fost la mine,multa bafta colegilor care mai incearca si drumuri bune celor care lucreaza la ei.numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.