Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Colegu' Stoica.

in primul rand ati fi vazut cat de cat ce inseamna un angajator care isi face treaba profesionist. adica cum se desfasoara interviul si cum toti cei programati au ora lor nu ca oile acolo calare. crede-ma ca am lucrat in multe medii si am vazut cum se fac angajari.

Interviul a constat in 2 actiuni: una interviul fata in fata cu thomas in care au fost discutii despre experienta de sofer, studii , chestii legate de bani/contract de munca, etc..majoritatea in engleza sa vada omul ca stii ceva dar si in romana pentru ca el vorbeste/intelege ff bine romana si a doua parte a interviului o proba de condus cu o cisterna Bertschi (cap tractor MAN)... eu am condus vreo 45 de minute pe centura, prin oras..etc apoi in curte a vrut sa vada o parcare. si cam atat. Bineinteles Rolf cel care merge cu tine in proba de condus iti spune traseul ca la scoala de soferi. in timp ce conduci are o fisa in care noteaza CHESTII... daca esti atent, daca stii sa mergi in modul manual, sa nu bruschezi masina.. multe chestii care se depun la dosarul tau de interviu in urma caruia esti ADMIS SAU NU.

Acum sa explic partea cu CONTRACTUL DE "rahat" de pe bulgaria. Pai este un contract la fel ca oricare altul care nu este in romania. cred ca stii colegi care sunt cu contract pe Slovacia sau cehia etc... Contractul asta este foarte simplu: din motive..care tin de BIZNIS au ales sa faca doar un nr de angajari pe romania si restul pe bulgaria. ceea ce s-a discutat la interviu se scrie pe un formular care va fi atasat dosarului tau.. pentru a nu fi discutii apoi ca nu ai inteles. pe scurt : 2500 lei salariu brut pe luna, plus 150 lei pe zi (29-30-31 zile cate are luna) -diurna (ca muncesti sau nu iei banii astia) + inca 100 lei in fiecare zi de weekend . pentru cei cu contract pe romania acesti bani li se vor vira direct in lei in cont, pentru cei cu contract pe bulgaria banii vor veni tot in romania dar intr-un cont direct in EURO (cred ca lucrurile astea le-a mai explicat si MARSE la fel). Singurul dezavantaj daca esti INTERESAT este ca nu ai contributii la PENSIA din Romania dar se face o asigurare medicala separata pentru ROMANIA..tocmai pentru a putea fi asigurat in cazuri medicale. Inca ceva: taxele impozite pe salariu pe bulgaria sunt un pic mai mici pe bulgaria decat in Romania, deci din 2500 lei BRUT... s-ar putea pe bulgaria sa iei un pic mai mult NET decat in romania (posibil o diferenta de 1 mil de lei). dupa 3 luni daca iti vezi de treaba ta.. mai vine un bonus de 800 lei pe luna.

si cu astea fiind zise... succes tuturor. Mircea daca mai ai ceva nelamuriri te rog sa intrebi, cu cea mai mare placere iti raspund. ca si tine sunt UN SIMPLU posibil VIITOR angajat sau NU, nu ii ridic in SLAVI...dar ma repet STIU CE INSEAMNA sa fii profesionist. m-as bucura ca si soferii , colegii nostri sa devina la fel de profesionisti . Eu am fost programat la 11.30 . am fost acolo la 10.15 am mers la Thomas si ma intreba de restul colegilor... Pacat ca UNII vorbesc de respect dar nu stim sa-l aratam uneori ca sa primim acelasi lucru.

si inca o chestie : in timpul interviului un coleg roman l-a sunat pe Thomas (care este responsabil cu angajarile pe ROMANIA, BULGARIA SI UNGARIA) pentru ca avea o problema medicala (cazuse omu in dush si s-a taiat la picior) si era prin tara sa se refaca. toata discutia a fost cam asa din partea lui Thomas: mai ai nevoie de ceva? nu iti face griji de banii pe care ti i-am dat avans ca ne intelegem noi, daca ai probleme te rog sa ma suni sa incercam sa rezolvam, hai multa sanatate si te asteptam sa te faci bine sa revii .... DECI despre ce vorbim? ........HAI SA FIM SI NOI PROFI si or sa inceapa lucrurile sa mearga bine si in RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa vorbesti colegule de PENSIE de parca chiar nu ar avea nici o importanta,io sper sa ajungi la pensie de la BERTSCHI astia si mai sper sa si primesti pensie din bulgaria:)nu prea cred ca o sa se intample,cat despre Thomas ai dreptate ca pare un tip ok,eu mi-am depus cv-ul la ei anul trecut in perioada asta si din momentul de cand am pus cv-ul si pana m-a sunat(a durat vreo trei sapt)imi gasisem altceva si nu am vrut sa las cioara din mana pt aia de pe gard,tin minte ca atunci chiar mi-a parut rau ca nu m-am dus la interviu ca parea o firma ca lumea(inca angajau in Romania)dar in situatia asta nu as lucra pt ei(is urate rau nr alea de bulgaria).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule claudiu. chiar imi permit sa vorbesc asa despre pensia din Romania. nu vreau nimic de la statul Roman. mai ales nu vreau sa platesc taxe pe aici. e problema mea asta. cum niciodata nu am avut somaj sau altele de la statul Roman. cat despre numerele de Bulgaria... crede-ma ca ma intereseaza deloc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc colegu Piticu de detali,sincer am fost programat Marti la 11:30 dar Luni am citit tot topicul despre Bertschi si mi-a picat ouale in sandale cand am citit de contract,greseala mea recunosc.

Acum stiu ca mi-am pierdut sansa la Bertschi,chiar eram foarte entuziasmat dupa ce ma sunat Thomas...sper sa nu-mi para rau :D

Va doresc tuturor care ati aplicat la Bertschi succes si sanatate.

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare! Colegii interesati de Bertschi: atentie mare ca imaginea frumoasa care va este prezentata la inceput, se transforma intr-o realitate dureroasa, ulterior! Am lucrat si eu la ei si va recomand sincer sa va ganditi de doua ori pentru ca Thomas nu spune tot adevarul la interviu! Mai exact va dau un exemplu aparent simplu: camioanele nu au clima si frigider!!! Doar cele care vin noi, datorita legilor din Franta, sunt echipate cu clima pe stationare, insa daca vrei frigider, platesti 650 e !!! Daca nu vrei sa platesti, nu-ti pune frigider si muncesti asa, caaaat timp esti la ei! Asa am patit cu totii! La interviu, acest aspect a fost "omis"! Si din luna martie, de cand s-a impozitat diurna, salariul a scazut cu vreo 200ron, in luna in care esti acasa! Au incercat ei sa faca ceva, dar bineinteles, ca le-a dat cu minus, in dauna noastra, iar cand Thomas a fost intrebat de un coleg de ce e mai mic salariul, el a zis " nu eu l-am votat pe Ponta" ! Si inca ceva: la ei se lucreaza pe container cu lichide si pe container cu ceva graunte de plastic! Mare mare atentie sa nu ajunteti sa lucrati pe container cu granule d-alea de plastic, ca o sa plecati acasa dupa 2 saptamani! E munca multa, am auzit cativa romani care sunt pe asa ceva( sunt putini) si salariul e la fel ca la lichide! Asadar, in mare, e respect, (dar mai sunt si momente cand esti tratat ca un muncitor si atat) sunt corecti cu banii, dar nu e de stat sau de lasat ceva mai bun pt ei! Mare atentie ce veti alege la interviu, pentru ca asa ramaneti! Daca nu cereti de la interviu o negociere a aslariului macar la 6 luni, o sa aveti acelasi salariu si dupa 3 ani! Sunt colegi care lucreaza pe 1700e(atat e salariul intr-o luna PLINA) de 3 ani si altii care iau 2000, dupa 2 sau 3 mariri in 1.5 ani! Deci nu va bucurati daca ati mers la interviu, cereti-va drepturile, sa se platesca si ziua cand pleci si vi, pentru ca la fel, sunt colegi care iau sau nu banii pe acele zile! Bafta celor care vor sa incerce, insa or sa vada ulterior, ca nu e asa roz cum descrie Thomas cu acele cuvinte magice care parca te fac sa lasi orice, pentru Bertschi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegul BEBE,

eu am fost la interviu si am intrebat aceste lucruri. daca esti pregatit si nu iti fac VAL NEGRU PE OCHI doar banii, ai timp sa intrebi si asa ceva.

eu stiu de lipsa frigiderelor dar mi s-a propus cumparare , sunt 2 modele unu de 38 de litri altul de 52, de la 380 la 490 euro platit in rate, lucruri aflate de la THOMAS.. dar daca intrebi si primesti raspunsuri accepti sau nu.

Nu cred ca masinile nu au AC (in mers), poate tu spui de lipsa AC de stationare, lucru de care Thomas mi-a amintit ca intradevar doar modelele cumparate acum au asa ceva AC de stationare.

Legat de marirea de salariu.. Thomas a specificat o marire de 800 lei dupa 3 luni daca corespunzi si nu faci alte belele. A mai spus de o prima care poate fi luata dupa 1 an de munca. restul maririlor eu cred ca tin de fiecare in parte cum stie sa se vanda.

E foarte buna informatia pe care ne-ai dat-o legata de ziua de plecare si venire sa fie platita. Multumim.

Te-as ruga sa ne spui daca se poate si motivul pentru care ai plecat de acolo?

Cat despre cuvintele magice pe care le spune un ANGAJATOR.. iti spun din experianta ca acesta este rolul lor sa spuna lucruri ROZ.. iar al nostru sa intrebam sa ne informam. tot din experianta iti spun ca multi nu intreaba.. ei vor sa afle CAT E SALARIUL.. si gata.

Si eu astept astazi raspuns de la ei, am dat interviu miercuri.

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii,

si eu am fost acceptat. pentru alte detalii va stau la dispozitie.

eu am fost miercuri 19 iunie la interviu la timisoara, astazi pe 24 m-au sunat pentru RASPUNS. eu sunt programat pentru seria de curs din data de 5 august (cu plecare din 2 august). daca mai sunt colegi din ploiesti sau din alta localitate care sunt programati pentru curs in aceeasi perioada va rog sa-mi dati un mesaj in privat.

toate bune si succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare! In primul rand felicitari si multa bafta! Sa nu cedezi, sa nu te lasi, in cele 3 sapt de pregatire din Elvetia! in aldoilea rand, nu am mentionat nimic de AC; era vorba de clima pe stationare! Referitor la asa-zisa marire dupa 3 luni, este de fapt o reinregire a salariului! Dupa aceasta, nimic nu mai creste! Si daca gresesti ceva, sau ai vreo belea cu masina, sau ceva acte necompletate bine, nu mai iei cei 800 ron in acea luna! Acum, aceste detalii sunt prea putin importante pentru tine, pentru ca deja "ai intrat in hora" ! Poate ajuta altii care doresc sa ajunga la Bertschi! Si... parerea mea e ca o firma care se respecta (si respecta) isi doteaza camionanele cu un minim de confort pentru o convietuire cat mai apropiata de normal, a soferului, in care se include cel putin frigiderul! Nu sa-l platim noi pentru ca mai apoi, cand pleci, sa-l iei cu fire cu tot sa te plimbi prin lume... In sfarsit... Inca o data, multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc BEBE, Marius

si da Bebe sunt pentru ce spui tu. totusi o firma mare ar trebui sa ofere unui sofer un confort decent. iar frigiderul este la limita decentei. in fine vedem la ce se ajunge.

Marius cred ca incepi distractia inaintea mea :))).

Spor si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule Piticu cred ca tu nu ai mai lucrat afara sau decat ai facut curse ceva tur-retur de spui ca nu conteaza frigiderul mai ales in perioada de vara sau tu mananci numai la restaurant sau conserve ca astfel eu nu vad unde tii mancarea mai ales daca gatesti ca am mai vazut colegi care plecau cu un geamantan plin de conserve de acasa, in al doilea rand cand vorbesti de AC si clima sa stii si tu ca exista o diferenta intre clima si AC exact ce spunea colegul mai sus de exemplu ac-ul nu il poti folosii si in stationare pe cand clima da,cu ac-ul te poti inbolnavii mai usor.Deci nu te supara dar mai intreaba si tu inainte.Eu iti spun sa ai drumuri bune si fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul Mihai crede-ma ca stiu care e diferenta intre AC si CLIMA. deci sa o lasam asa. cat despre frigider mai citeste o data si intelegi ce am spus . CA EU SUNT DE ACORD CU CONDITIILE LOR (adica sa cumpar frigider de la ei) PUNCT. Cred ca pana aici am fost clar. Si stai calm cu explicatiile ca stiu ce inseamna sa NU AI FRIGIDER . Daca mai alte lucruri sa ma intrebi punctual de angajare sau conditii iti pot explica. restul sunt detalii care tin de fiecare cum isi aseeaza asa doarme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
hai colegii insistati ca eu sunt deja la curs in elvetia. Hai MARSE, te misti

Da prietene, invarte si tu cutitul in rana b-( Pedalez cat pot de repede, dar ma tine ARR de bretele.

Cica pe 10 ajunge si cardul meu la agentia PH. N-ai idee la ce niveluri de pile am ajuns ca sa-mi fie confirmata data aceasta :D

Sper sa se confirme si sa nu ma fac de rusine, pe 12 sa fiu in autocar spre tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.