Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

cardul european


Postări Recomandate

  • Members

Mai colegi lamuritima si pe mine cum sta treaba cu cardul europen,am primit raspuns de la hatltrans ,si in actele care le cer,este si cardul european,eu nu am lucrat cu contract de munca  din 10 05 2010,cam cat am de platit,din urma ca doar asa poti sa l optii,sau cum se procedeaza?,drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

;D

Ca sa ti se elibereze cardul european de sanatate tr sa te duci la casa de asigurari din judetul tau.

Conditii ce tr sa le indeplinesti:

1 tr sa faci dovada ca ai cotizat la sistemul national de asigurari in ultimi 5 ani, daca nu ai lucrat in unele perioade tr sa platesti sa fii la zi cu cotizatia

2 Daca in momentul de fata nu lucrezi cum e cazul tau, tr sa platesti si pe 6 luni in avans.

Cardul se elibereaza in 15 zile lucratoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

+  Copie carte de identitate sau buletin de identitate

+  Dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi { daca s-au efectuat platii }

+  Adeverinte privind veniturile din perioada 2006 - 2012 eliberate de Adm. Financiara a sectorului de domiciliu

    { original }

+  Certificat constator  eliberat de ONRC { B-dul Unirii 74  } privind calitatea de actionar / asociat la soc.comerciale

+  Copie carte de munca pe ultimii 5 ani , dupa caz

+  Alte documente justificative pe ultimii 5 ani { somaj , certificat de pers. cu handicap etc.

cele de sus enumerate sant obligatorii pentru eliberarea cardului de sanatate european + adeverinta de la medicul de familie

             

                contributia este 5,5 %  la salariul minim brut pe tara , lunar

Plata se face la sediul CAS--MB    din str. Gheorghe Titeica nr.142 , sector 2 { cartier Tei--Floreasca }

tel---verde 0800.800.951---------------www.casmb.ro

Program de lucru : LUNI-----MIERCURI  8,30-----14,30

                           

                            JOI: 8,30------12,00      16,30-----18,30

colegule eu m-am interesat si cam astea sant actele care trebuie , numai ca u trebuie sa mergi pe judetu de unde apartii , actele sant aceleasi,  cardu se elibereaza in 7 zile lucratoare ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.