Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Vreau sa plec Anglia!!!


gabytrucker

Postări Recomandate

  • Members

dragi colegi ! la inceputul lunii aplrilie am ocazia sa plec in anglia  . . .  ca turist !!!  dar nu as vrea sa pierd tipmul  pe la palatul  reginei  toata ziua !  as prefera  sa imi caut ceva  de munca  pe acolo  fiind  sofer profesionist  atestate full  ceva experientza  kiar dak mica dar este ,  si m-am gandit  k dak cineva doreste  dintre voi  poate veni cu mine , vom locui la sora mea care traieste  intr-un  orasel aproape de londra ! initial intentionez sa stau o saptamana  dar dak gasim ceva de munca sau promisiuni etc  putem sta  si mai mult asta nu va costa nimik!!! dar  transportul si intrezinerea proprie si le va plati singur, fiecare dintre noi .  fac acest lucru deoarece mia placut gestul userul-lui  ,, Blondu ''  care si-a luat  colec pt echipaj dintre  utilizatorii forumului  chiar  dak seamana mai mult  cu ,, caut tovarasi  seriosi  de drum pt a ne  gasi de lucru in Norvegia ''  avad  aceasta posibilitate  sper k pot  fi de  folos cuiva si de ce nu  sa  fim colegi sper la aceiasi firma !  cu engleza ma descurc , acolo  se va gasi  o masina  cu care sa ne putem deplasa  pe la anumite firme de transport ! CE MA INTERESEAZA !!!  care sunt sansele sa reusim  sa ne gasim de munca ? fara recomandare te  baga cineva in seama ?  cum ne vom adatpta  la traficul lor cu volan pe dreapta  ?  firme de transport  pe unde sa mergem sa cautam ?  care sunt formalitatile  preschimbarea permisului  etc?  cat de scumpa este viatza  acolo  ? care sunt salariile  acolo ?  astept sugestii si  informatii !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

fara acte nu ai nici o sansa si ca sa iti faci acte trebuie s dai un interviu s ai unde sa stai si nu se stie in kt tp iti vin actele pot veni intr-o sapt intr-o luna sau cine stie cum ai noroc stiu p cnva care o asteptat 7 luni dupa acte asa k e foarte greu si viata e scumpa la londra mancare chirie toate alea si sa sti k in anglia firmele nu prea vor soferi tineri pt k e foarte scumpa asigurarea acolo asigurarea s face p sofer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sall sunt BLONDUL ! Daca ai cazare asigurata eu zic sa risti ! Nu ai nimik de pierdut decat timp si ceva banuti dar nu prea multi  ! Pana la urma iti vei gasii de munka ! O singura recomandare iti dau ! PLEACA SINGUR SPRE ANGLIA DACA AI RUDE , FAMILIE ! Anglia e putin mai complicata fata de Europa ! Succes si sper sa ne intalnim pe traseu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca te duci la sora ta e OK...Dai bataie nu mai sta,dar discuta cu ea la modul serios...Si limba engleza...Nu este mai greu in Anglia,toate sunt mai simple decit in europa, sunt doar diferite si trebuie sa le afli,sa te informezi. In cearca reed.co.uk si ziarele locale,dar pentru inceput sa faci orice munca nu numai soferie si vei rezista...Banii vor veni si ei din ce in ce mai multi.Cauta sa intri sa lucrezi intr-o companie...Totdeauna ii selecteaza pe cei mai buni.Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vreau sa intru in polemica  cu nimeni pe aici  dar nici nu pot  accepta  accepta,  ( chiar dak  am  facut si 2 greseli de gramatica la textul  care  l-am scris  in creierii noptii  dupa  10 ore de condus ) mai ales de la UNHleaSHD care vad k  se astepta sa gaseasca pe  aici cu totul altceva decat soferi profesionisti  !!!! mai bine s-ar uita  la postarile lui  si  nu ar mai abuza de  virgula aia pe care o pune  la fiecare  15 secunde  pe unde nu isi  are rostul dar treb sa ii iasa la nr probabil  4  virgule la un minut  si mai ales nu se foloseste virgula  intre  un  cuv si etc  ex gresit:  un segment, cuzinet, raclor, etc? ex corect : un segment, cuzinet, raclor etc?  si care foloseste cuvantul VROIAI  in loc de  VOIAI sai VREAI  . dar nu are al de unde sa stie . El are o problema  de genul asta cu f multi colegi de  aici  dar sa ne lase in pace il rugam frumos  !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

gaby, nu suntem profesori de gramatica, dar totusi afirmatiile tale sunt gresite si in ceea ce priveste virgula cu etc si in ceea ce priveste verbul voia ( vroia, VROÍ vb. IV. v. vrea. Sursa: DEX '98 |). Ideea este ca nu trebuie sa intrati in polemici pe lexic ci pe ceva mult mai consistent si care sa aiba legatura cu soferia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa revenim !!!  vad  ca principala problema ar fi actele  . In ce consta  exact?  care este procedura  ? dak se gaseste de  lucru pot  lucra  si in perioada cat imi  schimb permisul ?    ceva firme de transport  ? ( o sa ma puneti  sa caut pe goagale ) dar ma interesa ceva firme la care  ati fost 

adrese , persoane de contact  , firme la care sa nu ma duc  etc !  avand aceasta ocazie  eu zic  macar k treb incercat  ! kiar nu am nimic de pierdut  , din contra !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Gabytruker.....la ce firme sa nu te duci??? ;D    pai...nu ai inteles ca nu poti sa te duci la nici una ptr ca nu poti lucra angajat ptr ca NU AI DREPT DE LUCRU!!  poti lucradoar ca 'selfemployed' adica sa-ti faci firma ta si sa fii subcontractor la companie ce se ocupa cu forta de munca (umbrella company se cheama)      dar ca sa -ti faci firma tre'sa ai INSURANCE NUMBER ,CONT BANCAR ,ADRESA, ideal este sa-ti schimbi permisul si cardul (120 £ cu totul parca )    ca sa ai toate astea adresa,cont bancar ,insurance number poate dura 3 luni    la asta trebuie sa te astepti... mi se pare colegial si profesionist sa -ti spun 'verde in fata'ptr ca sa stii la ce sa te astepti  plata in uk se face la saptamana daca lucrezi ptr supermarket undeva la  450 pe saptamana  daca ai putea lucra ptr companie cu drept de lucru iei undeva la 6 -700£ pe saptamana .bafta!!.TRUCKMAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daaa se pare ca sunt inteles gresit !!! eu intreb  care  este treaba  din punctul de  vedere  al soferilor  profesionisti colegu ....nu am intrebat unde e mall-ul  sau de viatza mondena de acolo . Ce  crezi k  stie sora mea  de  camioane  , tir-uri ,firme  transport etc ?    dar si asta este un mod  de a  aduna postari cat mai multe ,  dar  a mai zis cineva tot aici  ca nu conteaza cantitatea si calitatea ! eu sunt  membru al forumului de  peste un an si am 15 postari  intimp ce  alti de o luna  au 90 ! Daca  vorbiti  pe langa subiect cu critici si aberatii doar de dragul  de a aduna nr mare de postari !  apropo se da  premiu ceva pt cel mai activ  k eu nu stiu ? sau poate aspirati  la  un post de moderator cine stie !!! parerea  mea  deschideti  un topic  cu ceva informativ,  constructiv , util  si adunati postari  daca sunteti in stare  altfel nu va mai bagati in seama  va rog  ca de tranca-fleanca si vorba lunga sunt satul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca ai la cine sa mergi e destul usor, zic eu, sa-ti gasesti de lucru in Anglia ca si sofer de camion. Eu cand am avut ocazia n-am facut-o, dar iti spun ca daca ajungi acolo primul lucru este sa-ti iei revista camionagiilor de acolo si vei gasi sigur de lucru. Daca treci cu vaporu' pe la Dover, gasesti pe vapor la loja soferilor un ziar gratuit cu anunturi cu angajari. In perioada asta se cauta mai ales pe bascule in partea Manchesterului, sunt ceva lucrari pe acolo la autostrada si au nevoie. Eu zic ca in maxim 2-3 saptamani esti angajat cu acte. Acum nu stiu cat dureaza actele legale in Anglia, dar daca stii engleza si ai deja acolo pe cineva sa te indrume, esti deja "rezolvat" vorba aia. Cat despre condusul masinilor cu volan pe dreapta, iti spun ca e la fel cu condusul acelora cu volan pe stanga, iti trebuie vreo 20km pana intri in "ritm". Asa ca draga colegule, trage tare aer in piept si da inainte cu incredere, nu pierde timpu' ca e pretios. Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai fratilor!! nu mai mintiti omul si vorbiti din auzite!!nu mai spuneti tampenii ca gasesti de lucru in ziarul de pe ferry!!acolo sant oferte pentru aia cu BLUE CARD!!! colegul care a postat mai devreme stie macar ce-i ala??? cum sa se angajeze in 3 saptamani daca nu ai card bancar ca sa-ti vireze banii in cont ???la angajare de obicei i-ti cere INSURANCE NUMBER!! Colegul asculta ce-ti spun ca lucrez aici in uk ca SOFER DE TIR in regula si stiu ce vorbesc!!informeaza-te bine bafta TRUCKMAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegutu' Truckman...te rog sa citesti ca omu asta ce vrea sa plece in Anglia, are o sora acolo, deci are cine sa-l ajute cu actele. Ceea ce am relatat mai sus nu e din auzite. Ca am tras vagoane de 2XL, si deci asadar si prin urmare iti dai tu seama ca am fost si eu de cateva ori in Anglia. Ziarul ala e chiar ok. De multe ori, de exemplu, imi gaseam parcari, atunci cand aveam voie in cele cu plata, chiar in ziarul asta frumusel in care erau o gramada de oferte de munca. Deci, ma repet, colegutu nostru are o portita de intrare in sistemul de munca englezesc datorita faptului ca are pe cineva acolo, care probabil ca o sa-l ajute. Si daca te uiti mai atent la postarile anterioare omu' ar si pleca cu inca cineva acolo, deci la randul lui vrea sa ajute. Degeaba cred ca nu si-a tocit el tastatura, nu? Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu

-Nu vreau sa te descurajez, dar romanii si bulgarii nu au drept de lucru in UK

-Am fost de 20 de ori in UK si nu e o problema cu condusul pe stinga

-Problema e ca trebuie sa-ti obtii Blue Card....si asta se obtine dupa cel putin 3 luni sau chiar si mai mult

-Daca reusesti sa obtii Blue Card, urmeaza sa obtii Yelow Card, care ti se va da dupa ce lucrezi 1 an cu Blue Card

-Yelow Card ati da toate drepturile care le are orice englez get-beget....asigurari, etc

    Totusi ati urez Multa BAFTA !

-Eu am permis de conducere categoriile BE,CE,DE si as fi dorit sa ramin in UK sa lucrez ca si sofer autobuz, dar din pacate nu am reusit. Pe la firmele pe unde am incarcat si descarcat am vorbit cu un englez de treaba care lucrase inainte ca si sofer de autobuz si mi-a dat datele de la firma unde a lucrat el spunindu-mi ca intradevar se cauta soferii de autobuz. Am facut un CV si l-am trimis pe mail la respectiva firma.

-Raspunsul lor a fost ca ma angajeaza imediat daca imi obtin rezidenta.....de ce ?

-Simplu....nu avem drept de lucru in UK :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru TURBONIK ;nu vreau sa descurajez pe nimeni doar vreau sa fie colegul corect informat asa procedez si cu tine si cu orice alt coleg ,in fine de ce sa sa se arunce cu capul in fata ca berbecul pentru ca nu-i spune nimeni corect situatia?ziarul ala de care spui se  numeste TRUCKSTOP  colegul poate sa-l citeasca online pe;www .truckingmag.co.uk  este ziar dedicat HGV -LGV DRIVERS unde gasesti locatia parcarilor cu plata din UK dau si publicitate ceva angajari dar cer sa ai DREPT DE LUCRU se cheama BLUECARD sau sa fii SELFEMPLOYED se cheama ca ai YELOWCARD  pentru cei ce vor sa vina in UK ;fara  CONT BANCAR in UK ;INSURANCE NUMBER si eventual sa schimbati permisul (aveti la dispozitie 90 de zile parca) nu va poate angaja nici QUEEN ELISABETH ;D  shi cu asta gata ca unii cred ca vreau sa va descurajez...bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din cite imi aduc eu aminte primul card e cel galben,dupa un an e cel albasru.Vorbeste cu sora ta.Ea te ajuta si cu contul la banca.Incearca la HSBS,au un fel de carduri pt. nou veniti in UK dar platesti 5 pound/luna.Se numeste Passport,dar iti da si o gramada de informatii despre cum te poti integra.Tot sora ta te ajuta si la interviul pt. Insurance Number sa iti iei provizoriu,valabil un an.Ca sofer nu poti lucra de prima data,ca nu se risca nimeni pentru tine.Te intilnesti cu VOSA pe drum... In fiecare oras mare sunt agentii de munca,cu oferte afisate in geam dar nu toate te vor inscrie.Incearca mai repede in constructii sau agricultura pina te lipesti si te pui pe picioare.Mai sunt acolo romani care, daca vor,te pot ajuta si fa toate cursurile care ti se ivesc,obligatorii sau nu,si ia toate examenele...Nu prea se lucreaza la negru in Anglia dar cu ajutorul altora te poti lipi,pina iti faci ceva acte.Stie sora ta foarte bine,vorbeste cu ea... Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.