Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Fasulo


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

citind mai atent mesajul tau am vazut cuvintul soferi in girimele...vrei sa-mi zici ceva cu asta sau te-am jignit cu ceva cindva?cred ca era mai simplu sa-mi zici ca regula este sa scriu cu litere mici decit sa ma trimiti repede cu un pic de aroganta in mesaj.oricum eu nu m-am suparat poate ai o zi mai proasta azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

Salut colegii,sunt la nemernicii astia (fasulo) de 2 saptamani,firma mai jalnica ca asta nu o sa gasiti.Masinile nu au frigider,consum de 29%,la garaj daca vrei sa mergi la toaleta mai bine te abtii,ca o cocina arata,drumul il platesti tu,service nu asigura,magnetu e fratele tau,ce sa va mai zic ,un lucru bun ai internet la garaj.Sunt colegi care intr-o luna au facut 7.000-8.000km.cam mult nu .Eu am in 2 saptamani 3.200,de 3 zile ma tine la garaj si mut remorci.Si la Waberer's era mai bine ca la banditii astia.Contracte de 4 luni cu 2 saptamani da pe ultima luna nu mai vezi banii daca nu te mai intorci.

Haide pa.Daca stie cineva un loc de munca dati-mi si mie un mesaj va rog ca nu e de stat aici.Acuma va i-au si pe italiana ca doar sunt la ei ciao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Fratilor vedeti-va de treaba cu fasulo, decât să lucrezi degeaba mai bine stai degeaba, sunt cei mai nenorociți. Va spune asta un sofer care lucrează la ei, speră să mai recupereze ceva din banii ce i se cuvin si sa plece

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Pot sa confirm ca salariul se da la timp.e adevarat ca se mai intarzie la diruna dar nu mai mult de 10 zile si nu de fiecare data..am auzit de la un sofer din severin care a vrut sa se nagajeze la fasulo ca el vine de la o firma din oradea de unde plecase ca nu fusese platit de 3 luni da erau soferi acolo care lucreaza fara sa ia banii de 7,8 luni ca cica are firma probleme. deci sa nu exageram cand nu ie cazu baieti. eu raman in continoare la lucru muncesc mult da si cistig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

@COYOTY

La Fasulo salariul pe tara este 10 milioane vechi in mina, diurna in juru lu 1300 , lucrezi pe comunitate fara echipaj. daca iti vezi de treaba,nu are nimeni treaba cu tine. daca in parcari stai si asculti birfele si esti influentabil, ajungi sa crezi tot felul de timpenii si povesti vinatoresti. daca esti baiat descurcaret sti sa eviti situati urite, poti sa faci bani sa-ti hranesti familia fara probleme. :-bd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am mai auzit la sefu' chestia asta cu baiatul descurcaret. Adica sa-mi las copii orfani pentru binele fimei. Va las pe voi sa fiti descurcareti, eu sunt mai pampalau si nu ma ridic la nivelul cerut de italieni. Da' nu uitati, baiatul descurcaret are picioare scurte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Colegi cei care vreti sa va angajati la fasulo, va sfatuiesc sa nu o faceti si am sa va soun si de ce, am sa va povestesc ce am patit eu in urma cu cateva zile cu acesta firma nenorocita. Am postat un anunt cum ca vreau angajare ca sofer tir. Si a 2 a am fost sunat de niste domnisoare mieroase de la timisoara care mi au promis angajare dar cu proba de lucru in italia, bineinteles ca bani de drum din buzunarul meu. mi s a primis ca in urma probei de lucru voi fi angajat sa nu mi fac griji ca nu fac drumul degeaba. Mi s a spus ca voi avea 9 centi pe km si 1014 lei in tara. Am facut actele si am plecat in Italia pe banii mei, cand am ajuns acolo dimineta la ora 9 imediat am dat proba de lucru si mi s a spus ca am trecut o dar sa stau sa astept decizia patronului. Am fost lasat sa astept o jumatate de zi in curte dupa ce venisem de pe drum 2 000 de km nu am prmit nici macar un scaun sa stau jos sau o cafea. Intr un final mi s a spus ca o sa lucrez pe o perioada nedeterminata si nu doar o saptamana cum mi se spusese in tara urma sa fiu detasat ca sofer 2 si salarizat cu 6 centi pe km doar din km facuti de mine, ca voi prmi 50 de euro la 2 saptamani bani de mancare, iar salariul il voi primii dupa cel putin 3 luni de munca. Stand in curte tocmai venisera 3 soferi care se plangeau ca nu mai primisera bani de 4 luni si serugau de ei sa le dea ceva bani ca au copii acasa. Li s a raspuns ca daca mai comenteaza vor fi scosi afara cu cainii. Cand am pus mai multe intrebari si am cerut explicatii am fost amenintat si eu cu cainii si mi s a spus ca nu ma vor mai angaja si pot sa plec nu ii intereseaza cum. Firma se afla in comuna caiazo la sud de napoli si nu exista mijloace de transport cu care sa va intoarceti in romania. eu am fost cu un alt sofer cu masina si numai asa am putu sa ma intorc acasa cu o paguba de aproape 300 de euro. nu numai ca nu am fost angajat, dar am fost umilit, amenintat si bineinteles ca am pierdut si cei 300 de euro de mancare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

PATRONUL DE FASULO EST EUROPA TIMISOARA ARESTAT CAIAZZO. L'arresto di Amedeo Fasulo. In città tutti si dicono stupiti del coinvolgimento dell'imprenditore/VIDEO

12.5.14 8 commenti

Tredici gli arresti da parte dei Carabinieri di Caserta. Secondo l'accusa i Cantile avrebbero contraffatto la mozzarella dop con latte scadente proveniente dall'estero e pericoloso se consumato. Anche agenti patogeni nocivi nel latte di bufala...

La cittadina di Caiazzo è rimasta attonita nell'apprendere la notizia dell'avvenuto arresto di Amedeo Fasulo, imprenditore nel ramo dei trasporti e fratello del più noto Angelo Fasulo, ex assessore comunale per dieci anni (2003 -2013) nella Giunta del sindaco pro tempore Stefano Giaquinto, quest'ultimo ironia della sorte assessore provinciale all'Agricoltura, settore che si occupa anche di promuovere i prodotti tipici locali e i marchi "dop". Fasulo è indagato insieme ad altri dodici soggetti, tra cui i titolari del Caseificio Cantile di Sparanise, per una sfilza di accuse che vanno dall'associazione a delinquere, allo smaltimento illecito dei rifiuti, falso ideologico etc. etc. etc.. In pratica Cantile e gli altri arrestati avrebbero messo in piedi un sistema che fruttava, secondo gli inquirenti, circa dieci milioni di euro l'anno. Ma oltre ai tredici arrestati vi sarebbero anche dieci indagati per i quali non è stata ritenuta necessaria l'applicazione delle misure cautelari. Sequestrati beni alla famiglia Cantile per cinque milioni di euro e sei punti vendita, oltre al principale ove la mozzarella veniva prodotta, frodando i consumatori. Ulteriori notizie nelle prossime ore.

Questi i 13 arrestati:

Guido Cantile, nato a San Cipriano D'Aversa il 20.1.1956,

Luigiantonio Cantile, nato a Caserta il 28.11.1987,

Pasquale Cantile , nato a Caserta il 31.10.1985,

Assunta Di Caprio, nata a Teano il 8.5.1981

Agostino Verde, nato ad Aversa il 27.9.1958

Luigi Cammisa, nato a Napoli il 19.4.1966,

Antonio Di Feo, nato a Guardia Lombardi il 15.5.1966,

Giuseppina Genovese, nata a Ercolano il 8.12.1968,

Luigi Bacco, nato ad Agropoli il 5.10.1955

Ileana Micillo, nata a Capua il 5.4.1979

Paola Mormile, nata a San Cipriano d'Aversa il 9.7.1966

Clorinda Bovenzi, nata a Teano il 19.5.1983

Amedeo, Fasulo, nato a Caserta il 15.6.1970

Nella foto da sx in alto Amedeo Fasulo, Pasquale Cantile e il caseificio sequestrato. Nella foto sotto altri quattro indagati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
PATRONUL DE FASULO EST EUROPA TIMISOARA ARESTAT CAIAZZO. L'arresto di Amedeo Fasulo. In città tutti si dicono stupiti del coinvolgimento dell'imprenditore/VIDEO

12.5.14 8 commenti

Tredici gli arresti da parte dei Carabinieri di Caserta. Secondo l'accusa i Cantile avrebbero contraffatto la mozzarella dop con latte scadente proveniente dall'estero e pericoloso se consumato. Anche agenti patogeni nocivi nel latte di bufala...

La cittadina di Caiazzo è rimasta attonita nell'apprendere la notizia dell'avvenuto arresto di Amedeo Fasulo, imprenditore nel ramo dei trasporti e fratello del più noto Angelo Fasulo, ex assessore comunale per dieci anni (2003 -2013) nella Giunta del sindaco pro tempore Stefano Giaquinto, quest'ultimo ironia della sorte assessore provinciale all'Agricoltura, settore che si occupa anche di promuovere i prodotti tipici locali e i marchi "dop". Fasulo è indagato insieme ad altri dodici soggetti, tra cui i titolari del Caseificio Cantile di Sparanise, per una sfilza di accuse che vanno dall'associazione a delinquere, allo smaltimento illecito dei rifiuti, falso ideologico etc. etc. etc.. In pratica Cantile e gli altri arrestati avrebbero messo in piedi un sistema che fruttava, secondo gli inquirenti, circa dieci milioni di euro l'anno. Ma oltre ai tredici arrestati vi sarebbero anche dieci indagati per i quali non è stata ritenuta necessaria l'applicazione delle misure cautelari. Sequestrati beni alla famiglia Cantile per cinque milioni di euro e sei punti vendita, oltre al principale ove la mozzarella veniva prodotta, frodando i consumatori. Ulteriori notizie nelle prossime ore.

Questi i 13 arrestati:

Guido Cantile, nato a San Cipriano D'Aversa il 20.1.1956,

Luigiantonio Cantile, nato a Caserta il 28.11.1987,

Pasquale Cantile , nato a Caserta il 31.10.1985,

Assunta Di Caprio, nata a Teano il 8.5.1981

Agostino Verde, nato ad Aversa il 27.9.1958

Luigi Cammisa, nato a Napoli il 19.4.1966,

Antonio Di Feo, nato a Guardia Lombardi il 15.5.1966,

Giuseppina Genovese, nata a Ercolano il 8.12.1968,

Luigi Bacco, nato ad Agropoli il 5.10.1955

Ileana Micillo, nata a Capua il 5.4.1979

Paola Mormile, nata a San Cipriano d'Aversa il 9.7.1966

Clorinda Bovenzi, nata a Teano il 19.5.1983

Amedeo, Fasulo, nato a Caserta il 15.6.1970

Nella foto da sx in alto Amedeo Fasulo, Pasquale Cantile e il caseificio sequestrato. Nella foto sotto altri quattro indagati...

Am rugamintea ca pe viitor sa folosesti limba romana pentru ca :1) limba oficiala este romana si 2) nu toti stiu sau stim italiana .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

buna ziua! sunt un sofer care lucreaza la Fasulo din 2006 si nu as pleca de la ei. Cei care scriu ca nu au primit camion si ca nu au fost primiti la lucru e pentru ca nu au experienta, sunt atat de disperati ca ar face orice sa castige mai mult si isi incearca norocul , dar cand ii pun pe camion la proba sunt dezastru , cine ar da camion cuiva care nu ia proba de lucru si a lucrat doar pe taxi.... iar cei care sunt dati afara ori au facut scandal prin parcari (eram odata pe Franta cand un coleg manga de beat facea scandal intr-o parcare si au chemat politia a luat si amenda) ori sunt prinsi ca fura motorina , normal sa ii sa se enerveze pe ei si sa-i dea afara fara sa le ofere o cafea .Alti soferi daca aud prin parcari ca la firma nu stiu care primeste mai multi bani abandoneaza camionul ca sa mearga acolo , sa nu piarada locul de munca.Va zic eu care lucrez demult la ei e ca cei vare vorbesc urat de Fasulo ori nu sunt soferi de tir, ori fura motorina, au probleme cu alcolul.Cine a venit la Fasulo sa munceasca si e serios este si acum pe camion si ia banii fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu mai stii ce sa crezi dar prin prisma faptului ca esti membru doar cu 48 de minute in urma as avea dubii,dar iti respect opinia si te- as ruga sa spui daca intradevar plata salariala se face dupa 60 de zile auzind de la un baiat ca prima luna ar fi o garantie in cazul in care creezi probleme dar ii vei lua dupa ce iti faci lichidarea,multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Soferii vechi, vreo 50 la numar, nu scriu pe net ca nu au timp si nu au de ce sa-si bata capul cu cei care au facut probleme si acum scriu pe net verzi si uscate. Nu prea stau nici eu pe net ,in general imi vad de treaba, dar sunt sofer vechi la Fasulo si nu e corect ce se scrie.Ca sa-ti raspund la intrebare , plata nu se face la 60 de zile si se face luna viitoare pentru luna asta, dar soferii noi care incep lucru de exemplu la sfarsitul lunii octombrie ( in 25 octombrie)iau luna viitoare in noiembrie salariu pe luna asta doar pe 6 zile si de-abia in luna decembrie primesc salariul pe luna intreaga ...de aici se trage zvonu asta, dar de fapt e ca peste tot.Nici un sofer nou nu lucreaza la Fasulo fara sa ia avansuri pana primreste banii pe luna intreaga si chiar si atunci daca ai nevoie de bani ,ceri si iti dau avans.La soferii noi se dau si 400-500 euro avans si de fapt la toti soferi cand au nevoie, dar toti ‘uita’ sa spuna asta sau nu au timp sa scrie pe net.La Fasulo nu este garantie , ca la multe alte firme de transport de nu mai scoti banii nici la lichidare nici la sfintu asteapta.Nu se pretinde un consum motorina esagerat, care ti se impune dar nu poate fi realizat de fapt cand conduci, ca la alte firme(Dumagas etc) iar la sfarsit ti se trag bani pentru consum.si daca mai gresesti drumul se trece cu vederea, doar sa nu faci ocoluri de 400 km de esemplu cum sint unele cazuri.sper ca te-am lamurit colegu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru ''dansoferu''-de ce minti ca lucrezi la fasulo din 2006? Cel mai vechi roman(cu contract de munca in Italia)este Lazar Purice,cel mai vechi roman cu contract pe RO este Gabriel Japa. Iar daca nu ai mintit ca esti din Tg.Jiu,te asigur ca din februarie 2007 - octombrie 2009 nu a lucrat nici un oltean la fasulo. A lucrat un baiat din Brasov,Vasile,cu contract pe It.,dar cand s-au imputit treburile a plecat (2008). Oricum,nu m-ai minti colegii de pe forum,nu-i corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Soferii vechi, vreo 50 la numar, nu scriu pe net ca nu au timp si nu au de ce sa-si bata capul cu cei care au facut probleme si acum scriu pe net verzi si uscate. Nu prea stau nici eu pe net ,in general imi vad de treaba, dar sunt sofer vechi la Fasulo si nu e corect ce se scrie.Ca sa-ti raspund la intrebare , plata nu se face la 60 de zile si se face luna viitoare pentru luna asta, dar soferii noi care incep lucru de exemplu la sfarsitul lunii octombrie ( in 25 octombrie)iau luna viitoare in noiembrie salariu pe luna asta doar pe 6 zile si de-abia in luna decembrie primesc salariul pe luna intreaga ...de aici se trage zvonu asta, dar de fapt e ca peste tot.Nici un sofer nou nu lucreaza la Fasulo fara sa ia avansuri pana primreste banii pe luna intreaga si chiar si atunci daca ai nevoie de bani ,ceri si iti dau avans.La soferii noi se dau si 400-500 euro avans si de fapt la toti soferi cand au nevoie, dar toti ‘uita’ sa spuna asta sau nu au timp sa scrie pe net.La Fasulo nu este garantie , ca la multe alte firme de transport de nu mai scoti banii nici la lichidare nici la sfintu asteapta.Nu se pretinde un consum motorina esagerat, care ti se impune dar nu poate fi realizat de fapt cand conduci, ca la alte firme(Dumagas etc) iar la sfarsit ti se trag bani pentru consum.si daca mai gresesti drumul se trece cu vederea, doar sa nu faci ocoluri de 400 km de esemplu cum sint unele cazuri.sper ca te-am lamurit colegu...

Apropo...care sunt soferii vechi,aia 50??????? [-x:-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rind sa nu ma faci mincinos daca nu ma cunosti, eu nu am jignit pe nimeni si nu mi-am dat cu presupusu cine esti tu, cine nu esti, pe unde ai lucrat si de pe unde nu ai lucrat,...daca esti mincinos sau nu etc.etc.

Daca tot te dai mare ca sti istoria acestei firme, poate ca sunt angajat la ei de cand era firma la arad, poate ca sunt moldovean si m-am insurat si eu co olteanca din tirgu jiu, poate ca lazar de care zici tu are totusi contract pe RO, nu pe it...

Deci nu mai face afirmatii sigure dar care vin de fapt din ideile tale.

Pai daca sunt soferii 100 de toti, macar 50 sunt vechi, nu? Doar nu sunt 100 de soferi noi angajati acuma de curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
In primul rind sa nu ma faci mincinos daca nu ma cunosti, eu nu am jignit pe nimeni si nu mi-am dat cu presupusu cine esti tu, cine nu esti, pe unde ai lucrat si de pe unde nu ai lucrat,...daca esti mincinos sau nu etc.etc.

Daca tot te dai mare ca sti istoria acestei firme, poate ca sunt angajat la ei de cand era firma la arad, poate ca sunt moldovean si m-am insurat si eu co olteanca din tirgu jiu, poate ca lazar de care zici tu are totusi contract pe RO, nu pe it...

Deci nu mai face afirmatii sigure dar care vin de fapt din ideile tale.

Pai daca sunt soferii 100 de toti, macar 50 sunt vechi, nu? Doar nu sunt 100 de soferi noi angajati acuma de curand...

IN primul rand,nu te-am facut mincinos,am spus ca minti ca lucrezi din 2006 la fasulo. Primii soferi angajati pe RO la ARAD au venit in IT.in ianuarie-februarie2007. :-h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.