Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Buná ziua. Toate amánuntele privitoare la conditiile de angajare la Trota Ro, se pot obtine prin telefon. Însá cred cá e bine sá vá reamintesc, cá e nevoie de Buletin, Pasaport, Permis, Atestat si Cartela de tahograf si de o experientá efectivá pe autovehicul articulat, cap tractor cu semiremorcá, de cel putin 2 ani, de preferintá în transporturi internationale pe Comunitate.

În conditiile actuale de deficit economic în toatá Europa, exigentele sînt importante. Înteleg cá multi dintre voi si-au pus în gînd sá lucreze pe TIR cu ideia de a cîstiga multi bani. E normal sá gînditi astfel, însá realitatea e cá în ziua de azi nimeni nu dá nimic gratis. Pentru a putea lucra în Trota, e nevoie de experientá, educatie personalá, chef de muncá, spirit de superare si de sacrificiu.

Pentru soferii fárá experientá, tineri si dornici de a înváta meseria, se fac eforturi de a angaja un numár nedeterminat (parte dintre voi au fost selectati si dupá ce veti pregáti toate rechizitele cerute, veti fi anuntati cînd va trebui sá mergeti la angajare). Vá asigur cá nu e usor. Multi dintre voi nu ati stat departe de familie atîtea zile. Nu stiti ce înseamná sá tráiti în camion cu încá un coleg, fácînd toatá Europa de la un capát la celálalt. Nu sînteti obisnuiti sá respectati reguli si ordine. Însá cu toate se obisnuieste unu. Si cînd prinzi plácerea, greu te scapi de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Buná ziua. Má vád obligat, cu toate cá destul de tîrziu, sá confirm în mare parte cele afirmate de kmkvskmk. De aceea vá dau cîteva sfaturi:

-trimiteti C.V. corect, corespunzátor cu realitatea, ca sá nu apará diferente cu ce scrii în "mini cv-ul completat inainte de interviu";

-înainte de a te angaja în orice actiune, asigurá-te cá detii toate datele necesare, pentru a evita confuzii;

-tratamentul acordat a fost tot timpul în limitele respectului si al bunului simt;

-solicitantii care nu au suficientá experientá, nu dau probá practicá. Ruta este mult mai complexá decît niste manevre în parcare iar impetuozitatea tineretii si lipsa de experientá pot provoca evenimente deosebit de grave;

-interviul face parte dintr-un proces de preselectie, nu e un compromis de angajare, de aceea nimeni nu este obligat sá se prezinte la un interviu pentru obtinerea unui post de muncá, mai ales dacá în realitate nu e ceea ce pretinde a fi!

Cu speranta de a vá fi de folos, vá salut cu respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna colegi!,am fost ieri 06112013 la cluj si am dat o proba de lucru iar a doua zi,adica azi am fost instintat prin sms ca am fost selectionat le-am zis si la telefon ca am experienta doar un an si 6 luni si vad ca m-au acceptat asa ca mai incercati si va urez drumuri bune ca ma duc sa imi termin dosarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Incepator la 32 de ani..suna cam urat ,am sunat si eu la trota a raspuns un domn,foarte educat ma intrebat experienta ai? eu chiar am pan toata europa locuiesc in italia de 10 ani si numai am munca..CRIZA.dar cu duba de marfa 3,5 si am condus rabe pan tara..cand am luat permisu pan 2011,a spus o sa te sunam...altceva ce sa va spun?sa vedem .in italia numai e nimic..0.doar pentru cei care muncesc de ani de zile la firme mari.apropo sant nou pe forum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Boomer, poti lua la cala maxim 32kg, iar in avion sus maxim 10kg, dar sus in avion ai o anumita dimensiune pt bagaj,poti lua o geanta de vreo 50cm pe 25cm,ceva de genu...Compania aeriana se numeste WIZZ din Ungaria, si puteti sta linistiti, sunt foarte buni pilotii..Plecarea se face de la Cluj si se aterizeaza la Barcelona,iar de acolo plecati cu masini mici spre baza la Lerida.

Am vazut ca a postat cineva poze cu masinile de la firma si ca sunt ingrijite, pff :)) .. Masinile nu vad spalat decat cand ploua,iar daca faci Anglia non-stop,ai cat de cat curata masina..Vagoanele,inclusiv cele noi sunt lovite lazile,bara spate si multe altele..Veti gasi vagoane de nu puteti deschide nicio lada ca sa va puteti baga ceva in ele.

Referitor la lucru, minim 2luni cu o saptamana acasa,dintre care o zi o pierzi cu plecatu si cu venitu.(adica pleci pe data de 20 din Barcelona si pe data de 27 pleci din Romania inapoi)..Salarizarea, 9centi titularul, incepatorii fara nicio experienta ia 5centi, iar cei cu experienta pe tir dar nu pe extern ia 7centi...Bani se dau cam la timp,in jur de 2-5 ale lunii se da avansul,iar in jur de 15 ale aceleiasi luni lichidarea...Km se fac,poti ajunge si la 20.000,depinde de dispecerul care-l ai..Iar tariile care le faci sunt: Spania,Franta,Anglia,Belgia,Olanda,Germania,Italia..Cel mai mult faci Anglia si Franta..Au contract cu DANONE si se cara foarte mult din Nordul Frantei spre sudul Frantei, si au niste reguli foarte dure cu DANONE. O sa primiti instructaj la baza la Lerida refertior la DANONE.

Sper ca v-am fost de ajutor, si tot ce e posibil sa urmeze angajari multe, mai ales titulari pt ca au plecat foarte multi in perioada sarbatorilor.

Drumuri bune si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Zborurile se efectueazá cu Wizzair, de Cluj la Barcelona sau Zaragoza. Biletele sînt cumpárate de firmá si autorizeazá transportul unui bagaj de mîná mic, de pîná la 10kg si un bagaj mare, la calá, de pîná la 32kg. În bagajul de mîná nu se pot transporta shpray-uri si lichide în recipiente de mai mult de 100ml, obiecte táioase, arme de foc, etc. În bagajul de la calá nu poti sá transporti butelia pentru aragaz. Atentie, bagajul de mîná este de douá categorii: mic, care e gratis(inclus în bilet) si un pic mai mare, pentru care se pláteste. La destinatie, veti fi asteptati si condusi la bazá. Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Zborurile se efectueazá cu Wizzair, de Cluj la Barcelona sau Zaragoza. Biletele sînt cumpárate de firmá si autorizeazá transportul unui bagaj de mîná mic, de pîná la 10kg si un bagaj mare, la calá, de pîná la 32kg. În bagajul de mîná nu se pot transporta shpray-uri si lichide în recipiente de mai mult de 100ml, obiecte táioase, arme de foc, etc. În bagajul de la calá nu poti sá transporti butelia pentru aragaz. Atentie, bagajul de mîná este de douá categorii: mic, care e gratis(inclus în bilet) si un pic mai mare, pentru care se pláteste. La destinatie, veti fi asteptati si condusi la bazá. Drum bun.

Multumesc pentru precizari.Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegi,

am si eu o intrebare,cum ati procedat pentru a va inscrie la trota?

Ati sunat ,sau ati trimis pe mail CV-ul,si dupa aceea ati fost contactati de catre ei?

Daca putete sa ma ajutati si pe mine cu un nr. de contact sau dupa caz un e-mail.

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca la oricare altá firmá, pentru a contacta departamentul de resurse umane, trebuie, în primul rînd sá trimiti un Curriculum Vitae la: soferitir@trota.ro Mare parte din posibilitátile de reusitá, rezida în cît de bine alcátuiesti C.V-ul. Acesta trebuie sá cuprindá toate datele personale si profesionale, de forma exactá si la subiect. Degeaba se pun inflorituri si umfláturi. La ora adevárului, totul se cunoaste. Pentru Trota, e nevoie sá specificati cu exactitudine de cînd pîná cînd, unde, pe ce tip de camion, de ce tonaj, articulat sau nu si ce rute ati fácut. Multi se plîng de lipsa de ráspuns, dar trebuie sá întelegeti cá, dacá C.V-ul . nu e clar, concis si real, nu foloseste pentru ca angajatorul sá stabileascá criterii temeinice despre solicitantul postului de muncá. De asemenea, trebuie specificat dacá posezi documentele personale obligatorii: buletin, pasaport, permis de conducere, atestat de marfá si cartelá de tahograf. Este foarte important sá specificati datele de contact, telefon si adresá de e-mail. Saludos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

colegii eu ma fost la trota pt interviu intr-o vineri si au spus ca ma suna luni daca sunt acceptat nu m-au sunat nici in ziua de azi si nici un imail nu am primit de la ei drept urmare nu aveau nevoie fara EXPERIENTA asata in luna ianuarie am fost la ei pierdere de timp si de bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.