Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Trans Euro Express 94


FIRMA OK?  

61 membri au votat

  1. 1. FIRMA OK?

    • da
      27
    • nu
      36


Postări Recomandate

  • Members

Am aflat ca se fac angajari la Trans Euro Expres 94 , (firma din Bucuresti , pe Zetarilor ) care din colegi poate sa spuna ceva despre ei ? Am mai cautat pe net si alte informatii pro sau contra dar nu prea am gasit mare lucru. Cateva comentarii am gasit pe forumul din bestjobs, bineinteles nu pozitive. Eu am sunat la ei si au nevoie de oameni cu experienta , se lucreaza pe comunitate , cu angajare in Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut! Am plecat de ceva ani din Romania, dar Trans Euro e una din firmele profi. Oamenii care sunt acolo sunt veterani de pe la Baza 4. Patronul a fost sofer. Asadar, merita incercarea. Insa, vremurile se schimba, oamenii se schimba. Gusta si tu, vezi cum e. Stiu ca intretineau camioanele foarte bine si faceau mult Italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Am lucrat eu la astia transeuroexpres 2 luni,dec.si ian sun soferi care sunt folositi ca model carora nu li se imputa nimic(mai ales daca da si cu ciocu)si majoritatea carora li se gaseste ceva.Mie mi-au spus la intoarcere ca kilometrii mei nu corespund cu cei ai DHL-ului ,nu cu mult cam 1500 kmin plus,ca noi va lasam pe autostrazi dar dhl-ul are traseul pe unele nationaluri etc,etc.... !De vreo 40km stiam si eu gresisem din neatentie un indicator dar restul pana la 1500km n-au putut sa-mi explice decat faza cu dhl-ul(ei carand remorcile dhl-ului,cu dispeceratul la koln sau in DK)bineinteles mi-au amintit de soferii model de mai sus,care ei ies foarte bine cu km.ca sa nu poti sa spui nimic.Am spus bine dar 1500km e fff mult de mers aiurea,aveti gps-uri dovediti-mi km. astia in plus,pai ca aia 40 de km si ca pe la inc. desc sa mai adunat si ca dhl-ul nu prevede toate cursele pe autostrazi da va lasam noi(de conditia asta ca si de altele nici nu auzisem la plecare,ca si de altele).Bine bine da orice sofer experimentat isi da seama ca e mult 1500km sai pierzi pe la inc. si descarcari. Alti colegi sau convins si a doua oara,aceiasi povestecu km in plus,motorina etc.Transportul se face cu mercedes vito unde daca se poate sa incapa cat mai multi,de bagaje daca mai e loc,se conduce cu schimbu pana ajungi la camion,GB,DK,etc,daca esti ultimu dupa trei zile si trei nopti mai tre sa pleci si in cursa mort de atata drum nedormit.La plecare noi am sunat colegii de schimb sa-i intrebam in ce tari se afla,predare,primire repede pe incredere ca altfel nu s-ar face schimbul nici intr-o saptamana sa evaluezi tot(bineinteles ca eu mi-am luat teapa cu bare aluminiu,etc,etc,era noapte sigilata remorca,graba,si totul se plateste)nu tu adrese cu benzinarii,instructaj nimic,mi sa dat mesaj cu ruta si alimentarea la Baelen dar de fapt benzinaria sell nu era in Baelen ci la Eupen da asa scria pe bon statia Baelen.Salariu vreo 600 ron,10 centi km.ellingerhauserstrabe dortmund ikea e parcarea lor si a altora,de aici incarci din dep. ikea ptr. toata europa, 500 euro se opresc treptat garantie,la plecare se dau 200 euro.Pe alti colegi iau facut la consumul de motorina depasisera 31% indiferent tonajul, cei 200 euro ce nii daduse de sarbatori acolo ni i-a oprit pe cele de mai sus acasa fiind anuntat de colegi mai vechi ca asa se va intampla.Km in 2 luni 20000,asta cu 13 ore de program aproape zi de zi,in medie cam 400-500 km pe zi,cam atat erau cursele de lungi mai mult D-FR,mai rar curse de la 600km in sus deci chiar daca aveam program nu aveam unde sa mai conduc,timp asteptare de ore chiar si 24 ore la inc.si descarcare,sambata dum.normal neplatite,benevol paza camion,parcari neplatite.Nu esti fortat la program dar la asa curse de 400-500km te fortezi tu sa mai faci ceva,cursele de spania italia nu am avut astea sun consacrate numai celor care au dat dovada in timp de fapte nu intodeauna ortodoxe de aceia cand intrebam la plecare unii laudau firma asta si mai se si laudau ca au facut 14000 km pe luna.Descarcarile de la ikea au program fix restul nu,nu  te streseaza decat cu descarcarile la astia cu ikea ln rest poti sa furi si motorina(desi au aparatura sa detecteze)insa nu-ti da mana stiind ca oricum baetii te trag in piept cand vii acasa.Banii tii ei numai dupa ce analizeaza ei cmr bonuri motorina curse km etc.abia dupa aia vezi ce ai in cont.Aveti grija la pupincuristi si ciochisti sant ffffff multi si suna direct la patron chiar si daca l-ai injurat la o bere cu colegii,ar mai fi multe da e tarziu.Scuzati scrisu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mare grija .s-a schimbat calimera la TRNSEURO.am sta in parcare cu un coleg de la ei.se plingea de mama focului ca si-a LUAT TEAPA secolului.dar...ca doar sunte-m in RO a zis ''unde sa m-a duc"si asa mergem mai departe precum oile comuniste impinsi de la spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salutare!

Chiar nu mai stie nimeni nimic despre firma asta? Eu am fost astazi la ei la interviu si mi-au spus sa merg marti sa semnez contractul dupa care vineri sa ii dau bataie la treaba.

Astept ceva pareri in continuare.

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Deci m-am angajat eu la Trans Euro, problema e in felul urmator: 10e/100km prima tura dupa care 11e plus minimul pe economie. Asigura transportul cu microbuzul sau in cazul meu pleci direct cu camionul. Banii ii da la timp dar sunt foarte stricti in privinta km. Dispecerul iti da totul traseu si locul de alimentare,consum 31%, momentan eu am 28%. In general se cara marfuri usoare,numai DHL si nu merge cu furatul plus atentie mare cu cine stati de vorba. Am inteles ca ar mai avea nevoie. Pt alte intrebari va stau la dispozitie.

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Au pus un anunt astazi ca au nevoie de soferi pentru curse de IT,FR tur-retur.Am sunat eu astazi(fara sa stiu ca sunt ei) si au nevoie pe comunitate,iar cursele pentru It si FR tur-retur trebuie sa fi din Bucuresti.Nu stiu mai multe pentru ca mi s-a spus ca sa ma duc la un interviu.

Dar,ca todeauna exista si un dar,am un prieten bun care a venit din afara (comunitate)care lucreaza la ei mi-a spus ca au stat si cate 4-5 zile degeaba ca nu au avut curse iar de plata.....!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Vizitator Anonymous

Am fost si eu la interviu la ei... aveau nevoie si tur-ret si pe comunitate, am discutat despre experienta, salariu etc dar cand a venit vorba de consum si km nejustificati a fost o pb. Am spus ca avand gps cu care vad consumul de carburant nu vreau sa ma trezesc ca la venire mi se imputa carburant si "CRED CA IN CAZUL ASTA NU ARE ROST SA MAI DISCUTAM" au fost vorbele celui cu care tineam interviul. Am decis atunci ca nu e o alegere tocmai buna si am stat linistit. Nu va dau inapoi, poate e bine dar nu am incercat. Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • Members

ce pot sa spun am fost si eu la un interviu se cere experienta pe comunitate, mi sa spus aceleasi cuvinte ce i-sa spus si lui colegutu Bogdanutzul ce ma mira foarte tare faptul ca se angajeaza pe capete. oare de ce? M-am retras... va salut si bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am lucrat la ei sunt ok.

                                                    ai lucrat la ei ''pe dracu''....o firma serioasa nu ajunge sa schimbe soferii saptamanal si sa caute aproape zilnic altii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

firma sa zicem ca e ok bani la timp pina la ultimul ban. dar dl claudiu lasa de dorit nu stie sa colaboreze cu angajati firmei sa vb cu oameni doar atitudinea si comportamentul lui te face sa pleci de la aceasta firma cum am spus firma e ok..nu te asculta nu l intereseaza prob tale te trateaza cu aroganta vb cu tine frumos la angajare si pe urma devi transparent pt dinsu pacat ca firma e serioasa si oamenilor de acolo si culmea cind nu i convine de un sofer face in asa fel sa se certe cu el si culmea tot dinsu face pe victima in fata sefilor mintindui ca a fost anjurat si jignit in concluzie minte foarte foarte mult se crede un baiat foarte destept nu am nimic cu firma ma repet dar nu se merita si dac eu vb prosti domnilor sefi  de la trans euro mai intrbati angajati (soferi) dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Des, firma TRANS EURO si-a marit flota in ultimul an cu 40-50 camioane,e normal sa angajeze in continuare,plus ca nu toti soferii sunt bunai,mai trebuiesc si dati afara daca fura sau fac prostii. La 120 camioane e normal sa ai nevoie mereu de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.