Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sa facem sau nu club (asociatie) si ce idei aveti in acest sens?


Sa facem sa nu club si ce idei aveti in acest sens?  

153 membri au votat

  1. 1. Sa facem sa nu club si ce idei aveti in acest sens?

    • MA ABTIN
      8
    • NU
      6
    • DA
      165


Postări Recomandate

  • Members

Am urmarit postarile de cand au aparut si recunosc ca inflacararea revolutionara,exuberanta, patosul,increderea in mai bine,dorinta de a reusi si altele, sunt lucruri care nu lipsesc multora de aici.Dar, revenind cu picioarele pe pamant,sa judecam la rece si ce nu s-a intamplat: intalnirea de la Cluj=nimic concret, sustinerea financiara ptr a tine site-ul pe server=aproape inexistenta. Ma intreb, cati dintre cei ce au votat da acolo sus, au idee cu ce se mananca niste amarate de acte de contabilitate primara. Am cosmaruri sa nu revad ceva ca in zilele de inceput ale revolutiei, cand Iliescu a zis : si cu voia d-voastra ,ultimul pe lista subsemnatul...haha, si subsemnatul sa fie Miron Mitrea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Mai bine se incercau intalniri separate in mai multe zone. Asa se formau grupuri care se puteau intalni mai des si o data pe an se organiza o intalnire anuala.

Plus de asta, pentru a infiinta o asociatie trebuie sa se formeze un nucleu din membrii fondatori care pun bani si infiinteaza asociatia.Se alege presedintele si tot ce trebuie apoi se fixeaza cotizatia si incepe campania de cooptare a noilor membrii.

Asa, doar incercand sa aduni bani pe forum e greu sa realizezi ceva. Macar ar trebui facuta o lista cu cei care au facut donatii. In felul acesta multi s-ar ambitiona sa ajunga pe lista.

Eu unul nu am vazut pe niciun forum campanii de strangere de fonduri sub anonimat, nici macar atunci cand se organizeaza actiuni umanitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Kosfunny, este destul de costisitor sa ti un site, trebuie niste banuti , iar aceste donatii anonime (anonime pentru ca donatorii nu au dorit sa le apara numele, fiindca au facut-o ca gest nobil nu ca si gest de promovare a imaginilor proprii) au facut ca acest site sa traiasca , sa mearga mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru mai multa transparenta as ruga proprietarul site-ului sa spuna daca doreste la cat ajunge lunar intretinerea site-ului. Asa poate ne vom gasi cativa care sa sustina site-ul si separat sa ne strangem un grup de membrii fondatori. Eu unul as avea timp sa ma ocup de birocratia infiintarii dar sunt din Bucuresti si vad ca principalii membrii cu vechime nu sunt din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Asociatia pe care dorim s-o constituim trebuie sa se disocieze de ceea ce inseamna un sindicat. Chiar ideea de structura sindicala ar putea sa nu fie pe placul multora dintre colegii nostri care s-au simtit tradati de sindicate si de liderii lor. In opinia mea, asociatia ar trebui sa se constituie ca un organism profesional, un colegiu, al carui scop sa fie apararea drepturilor si intereselor profesionale, sociale si culturale ale membrilor sai precum si promovarea si protejarea statutului profesional al acestora. De asemeni, reprezentarea pe plan national si international a intereselor profesiei de sofer si intreprinderea de actiuni concrete si eficiente pentru recunoasterea si dezvoltarea acestei profesii si a prestigiului ei in cadrul vietii sociale. Meseria de sofer are o reglementare speciala in legislatia noastra, conditiile de accedere in profesie si desfasurarea activitatii sunt supuse unor norme imperative (examinari medicale si psihologice periodice, obligativitatea detinerii certificatului de pregatire profesionala si evaluarea cunostintelor pentru reinnoirea acestuia la fiecare 5 ani, certificatul ADR, etc.) Desigur, manifestarile de tip Truck Fest, expozitiile de masini tunate, etc., sunt binevenite dar nu acesta trebuie sa fie scopul nostru. Noi trebuie sa luptam pentru reconsiderarea opiniei celorlalti vizavi de meseria de sofer, recunoasterea importantei acesteia; sa luptam pentru adoptarea unui comportament civilizat pe drumurile publice,  pentru cresterea sigurantei rutiere, scaderea numarului de accidente... Numai prin stabilirea unor obiective serioase, care sa fie utile si sa starneasca interesul general, vom fi luati in seama si vom fi auziti. Desigur ca asociatia se constituie si pentru a fi un sprijin la nevoie pentru membrii ei, prin ajutoare materiale in caz de necesitate, drumuri pe la medici si spitale (Doamne fereste!), suport pentru familiile membrilor in cazuri nefericite, reprezentarea membrilor in fata oricarei persoane fizice sau juridice, de drept public sau privat, din tara sau din afara ei. In timp ne vom bate pentru incadrarea soferilor intr-o grupa de munca, care sa le asigure pensionarea mai devreme decat alte categorii profesionale prin evidentierea conditiilor speciale de munca ale soferilor (mediu nociv, gaze de esapament, razele directe ale soarelui, temperaturi extreme, permanenta stare de atentie si de concentrare, pericolul generat de substantele transportate, etc.) care in timp duc la "uzura" prematura a organismului, la scaderea puterii de concentrare, a acuitatii vizuale si auditive si la alte afectiuni incompatibile cu profesia si care pot determina incheierea carierei de sofer inainte de vreme.

Sunt multe de discutat despre ce, si cum ar trebui sa fie asociatia noastra. De aceea astept si eu ca si ceilalti opiniile voastre vizavi de aceasta tema. Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dee_dee , ai dreptate in mare parte,dar eu nu sunt deacord cu unele aspecte.Aminteai de mediu nociv, eu cred ca mediul in care se invarte un sofer de camion nu este atat de nociv(mai putin atunci cand incarca din anumite interprinderi sau cara anumite materiale periculoase, dar la modul general mediul in care-si face veacul un sofer de camion nu este prea nociv ).Gazele de esapamant sunt inhalate mai mult de catre pietoni, pentru ca in general camioanele acestea noi sunt prevazute cu filtre pentru aer pentru cabina ;).La soare mai expusi sunt cei care muncesc prin constructii, dat fiind faptul ca soferul in mare parte e ferit de cabina si parasolar.Temperaturile extreme sunt mai putin simtite prin camioanele astea noi (acuma sa nu luam in calcul ca nu merge siroco-ul la camion sau nu dai drumul la caldura sa nu consumi motorina).Sunt totusi de parere ca un sofer trebuie sa iasa mai devreme la pensie dat fiind faptul ca prin meseria pe care o practica sunt predispusi la tot felul de boli de oase datorate sedentarismului, probleme cu vazut , etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bolile de oase nu apar asa cum ai scris din cauza sedentarismului ci datorita pozitie impuse de meserie in cazul de fata acela de a sta la volan mai multe ore, iar cu timpul apar uzuri spate , bazin si circulatia periferica a picioarelor.Si inca ceva nu toate camioanele si autobuzele au aer conditionat asa ca daca stai la umbra intr-o cabina care este la soare ......dar asta o cunosc doar ce i ce lucreaza ca sofer.

                                                                         Cu respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"...in cazul de fata acela de a sta la volan mai multe ore... " , asta nu inseamna sedentarism ?????? Nu toate camioanele au aer conditionat , dar cam toate camioanele au, eu ma refeream la modul general.

" ......dar asta o cunosc doar ce i ce lucreaza ca sofer", nu sunt picat de pe luna  ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ce pot eu sa spun  in aceeasta privinta,ar fi o treaba foarte frumoasa daca pot spune asa dar asi dori in aceiasi masura sa se ocupe numai de problemele soferilor si in masura in care se poate sa ii reprezinte in ori ce probleme. Eu cred ca am fii cu totii multumiti daca cu timpul sar transforma intro asociatie care sa ne reprezinte cu adevarat.Asia cum au cei di uniune sinddicatul lor care ii reprezinta.Pe noi ne reprezinta Sfintu Petru in fata lui Dumezeu cind mergem pe lumia ai lalta.Eu atita am avut de spus,nu stiu daca am fost bine inteles de colegi sau nu m-am exprimat pe intelesul lor eu inca odata sustin aceasta ideie si astept cu nerabdare prima intrunire.Mult suces

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

pt o asociatie trebuiesc bani si alergatura.bani pt taxe la fisc,la judectorie.....se asteapta si 2 luni pana ies actele.asociatia tr sa aiba  titlu juridic,adresa,stampila.....ce sa spun ,ideea este super dar este cineva care se sacrifica pt asta.?toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pt o asociatie trebuiesc bani si alergatura.bani pt taxe la fisc,la judectorie.....se asteapta si 2 luni pana ies actele.asociatia tr sa aiba  titlu juridic,adresa,stampila.....ce sa spun ,ideea este super dar este cineva care se sacrifica pt asta.?toate cele bune.

Da ,deja s-au demarat "lucrarile" ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

  Vorba lunga saracia omului si mie cam asta mi se pare ca se intampla pe aici. Daca faceti ceva bagati mare sa se intample ceva bun daca nu lasatio asa si apreciez gestul ca a-ti avut intentia macar. In legatura cu banii nu v-a faceti probleme ca mai scutur cabina putin si pica ceva marunti de acolo, bani negri pentru zile negre. Bafta maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stiu ca nu se face peste noapte si stiu ca e ceva de alergat dar haideti sa facem un prim pas, ceva. Uite, eu as putea sa ma ocup de treaba asta, daca nu va deranjeaza sa o inscriem la Prahova. Nu vreau sa fortez lucrurile, dar am dat si eu telefoane incolo si incoace, pe la prieteni si colegi, sa-i anunt de ceea ce se pregateste si toti asteapta sa vada o concretizare. Cred cu tarie ca asociatia va avea succes, poate nu de la inceput, dar in timp, pe masura ce vom reusi sa ne organizam, rezultatele nu vor intarzia sa apara. E nevoie de alergatura, de facut lobby, de promovat asociatia si proiectele ei, de inscris membrii, de tinut legatura unii cu altii, de organizat intruniri, telefoane si adunari generale, de initiat proiecte, colaborari cu organisme din tara si din strainatate, etc....etc. Haideti sa facem ceva, ca vremurile nu ne asteapta pe noi. In alte tari soferii sunt deja organizati si uniti, si sunt o VOCE pe care niciun guvernant si niciun patron nu-si permite sa o ignore. Au trecut vremurile alea cand faceam focul sub baie la Canal sa nu congeleze uleiul si cand demarorul de dimineata era "un sut bena-in-bena", cand pleznea termoflotul de ger ca ai uitat sa dai drumul la apa si cand trebuia sa te duci cu cartusu' de Kent ca sa-ti iei un rand de baterii reconditionate. Acum avem masini sofisticate si un statut pe care trebuie sa-l respecte toata lumea.

Sa ne castigam respectul, domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Coman [14 Oct 22:22]: din primul salar voi finanta si eu cu cei 100 de lei pt asociatie

Coman [14 Oct 22:22]: pana atunci...trebuie sa tin de ceea ce mai am

Coman [14 Oct 22:23]: e o promisiune ;)

MANV10 [14 Oct 22:23]: eu din primu salar cu 1000 de euro ;D

sa tineti cont cei care va ocupati cu fondurile....eu 100 de lei cum ar fi ii dau.....dar MAN 1000 de euro.... ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Coman [14 Oct 22:22]: din primul salar voi finanta si eu cu cei 100 de lei pt asociatie

Coman [14 Oct 22:22]: pana atunci...trebuie sa tin de ceea ce mai am

Coman [14 Oct 22:23]: e o promisiune ;)

MANV10 [14 Oct 22:23]: eu din primu salar cu 1000 de euro ;D

sa tineti cont cei care va ocupati cu fondurile....eu 100 de lei cum ar fi ii dau.....dar MAN 1000 de euro.... ;D

Poi da,ce,cand o sa castig 10000 de euro pe luna ,1000 o sa ii dau pentru Club ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Mosu' vrea sa va ajute dar n-are cum, fiindca nu sunteti hotarati pe treaba, vreti prea multe dintr-o data. infiintati asociatia, facetii statut si dupa aceea se v-a intampla ceva, nu mai ganditi atat ca nu va mai vad de fum, sau este careva cu vre-un saviem pe aici.... Bafta maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.