Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sa facem sau nu club (asociatie) si ce idei aveti in acest sens?


Sa facem sa nu club si ce idei aveti in acest sens?  

153 membri au votat

  1. 1. Sa facem sa nu club si ce idei aveti in acest sens?

    • MA ABTIN
      8
    • NU
      6
    • DA
      165


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Trebuie sa fie un club care sa se ocupe cu organizarea de parade de camioane de exemplu si de strangere de fonduri pentru diferite scopuri caritabile.Un club care sa adune membrii de pe intreg teritoriul Romaniei macar, daca nu se poate si din mai multe tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Clubul soferilor romani, ar fii un lucru extraordinar pt imaginea meseriei noastre,"luminita de la capatul tunelului", in aceasta perioada deosebit de grea la nivel mondial,si in special national in domeniul transporturilor.

Cred in aceasta idee, vreau din tot sufletul sa o vad realizata, sa vad cum colegii nostri realizeaza visul unui copil,prin ajutorul acordat,sau unei famili, scoala, gradinita, cum se mindresc cu tablita clubului,pusa in parbriz si care isi schimba atitudinea si mentalitatea de "sofer de raba", stiind ca imaginea sa se confunda cu sigla acestui club.

A venit timpul sa aratm ca noi,noua generatie, gindim altfel, incercam sa imbunatatim imaginea acestei profesii, a apus de mult timpul cind soferul era vazut ca un tip burtos,plin de vaselina si ulei, si imbracat cu un maiou decolorat.

Conducem camioane moderne,sofisticate electronic, cu motoare puternice, trebuie sa schimbam si modul de a gandi, nu?

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu v-am mai zis intai trebuie sa ne intalnim membri clubului si sa "punem tara la cale"

1 Trebuie sa gasim un loc perfect pentru aceasta intalnire !

2 Trebuie infintata o asociatie ceva

3 Trebuie sa impartim fluturase prin parcari ,in acelasi timp sa facem si reclama forumului prin aceste fluturase (eu pot sa ma ocup de chestia cu fluturase)

Si mai sunt si multe alte chestii

Cine se ocupa de fluturase , ceva gen carti de vizita ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebuia sa se intample odata si odata si treaba asta . Ete si era nevoie de asa ceva . Sper sa se intample lucrul asta sa putem sa apelam si noi unu la altul sa ne ajutam macar astia care suntem si vom fi in comunitatea asta ca la alti nu cred ca trebui sa ne asteptam . Sa facem ceva cum este treaba aia cu mebri de partid sa cotizam si sa ne sustinem cu tot ce putem de genul (coleg la nevoie o cana de apa , o farf de mancare ca e in spital din cauza vrunui in constient , un loc de munca ca a ramas fara , un sfat pentru incepatori , o ucenicie ceva de genu asta) eu am sa ma ocup aici in bucuresti in limita posibilitatilor atat financiare cat si timp , eventual un subforum pentru soferi de transport in comun de tarmvaie si trolebuse ca si ei tot soferi sunt chiar daca sunt pe fir sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Deci am ramas azi intelesi 3 membri(MANV10,Razvan(GRSu),VT880) (cei trei crai de la rasarit :)) ) (deocamdata) ca intalnirea membrilor sa fie in data de 1MAI ,Locatia:Cluj Napoca.repet nu e stabilit doar provizoriu ,cine e deacord asa sa lase un mesaj ,sa zica DA sau NU si daca NU unde si cand si mai vedem pe parcurs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Vizitator Anonymous

O idee interesanta si bine venita,va fi greu de realizat ,insa in timp si cu rabdare sper sa reusiti,va trebui sa implicati toate firmele de transport din tara si de ce nu si cateva din afara,sunt multi care lucreaza in afara si ar putea ajuta.Ar trebui sa gasiti o persoana dispusa sa mearga personal la fiecare firma si sa vorbeasca direct cu,,sefii"sau cate un reprezentant pe judet,ar fi mai usor. Atunci cand ve-ti vrea sa organizati ceva de genul ,,parade"sau de ce nu ,,concursuri"va puteti baza pe ceva sigur.Daca va pot ajuta o voi face si eu,atat financiar cat si prezenta :),asta in timpul liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • VIP

Macar sa alegem numele si poate il inregistrea eu,as putea sa il rezolv eu, am prieten care au club legal(club auto),am sa vorbesc cu ei sa vad unde trebuie sa mergi si ce acte sunt necesare ,o  sa vorbesc si cu maicamea ca ea trebuie sa stie cum se poate inregistra un club, numele ,ii cunoaste pe notari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Stiu ca sunt nou dar incerc sa va dau o idee:

Ca si apartenenta la un grup aparte va puteti deschide un ONG (tip asociatie fara personalitate juridica, non-profit cu minim 3 membri fondatori) costurile sunt minime. Ca si putere juridica aceasta asociatie = 0

Ca sa puteti promova sau ca sa existe cineva care sa poata lua in calcul aceasta formatiune (tot asociatie dar de tip sindicat) aveti nevoie de 100 de persoane (avand in vedere ca sunt soferi in mai multe societati comerciale), 3 membrii fondatori minim ... si atunci faceti o asociatie de tip sindicat. Cu afilierile necesare puteti face vocea voastra auzita si actiunile voastre legale ...

Normal, pe orase cei care fac obiectului grupurilor de acest tip fac periodic intalniri ptr schimburi de informatii si ptr socializare. Va recomand ca lunar sa faceti si voi acest lucru intr-un bar la o cafea/ceai/suc/bere.

In aceste conditii, in functie de ce veti dori sa faca aceasta asociatie, puteti alege formatiunea dorita.

Dezvoltati putin subiectul si incerc sa va detaliez pasii (in masura in care este de competenta mea sa fac acest lucru) in demararea acestei initiative.

Salutari,

Yonutz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Yonutz, noi nu incercam sa promovam aici un sindicat sau sa incercam sa ne facem simtita prezenta in tara printr-un sindicat,caci sunt destule astfel de sindicate in tara si nu rezolva nimic inafara de a propulsa niste oameni pe niste functii cu un scaun cald sub fund.Scopul nostru e de a aduna cat mai multi soferi profesionisti si chiar amatori  la un loc si de a organiza pe viitor diferite manifestari culturale ( truckfesturi si alte chestii de acest gen, non violenta si fara cocalari)pentru a realiza o cale de intrunire si de schimb de experienta intre soferi si tot odata un sprijin la nevoie.Un sindicat de cele mai multe ori nu-ti revolva problemele , dar un club te poate ajuta la nevoie ,macar cu o vorba buna.

Ideile si sfaturile tale sunt bine venite si te rugam sa ne ajuti si pe viitor cu imformatii daca poti.Trebuie mai intai sa ne intalnim si sa hotaram pe ce drum mergem, sa detaliem subiectul ,asa cum spuneai tu,ca sa stim ce masuri sa luam pe viitor .

P.S. Daca gresesc cu ceva il rog pe Calin sa ma contrazica, pentru ca el el in masura sa o faca ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Tavi am citit acest topic si intamplator sunt implicat la maxim intr-un proiect similar oarecum asemanator cu ceea ce doriti voi sa faceti. Am cautat si filtrat doua luni informatie cu privire la acest tip de "asociere" si am simtit pe pielea mea cat e de greu si in acest sens am intervenit aici. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

:):D Ideea aceasta este super.Dar cred ca va trece ceva timp pana se va realiza.Daca si la noi s-ar respecta cat de cat aceasta meserie,ar fi bine.In Spania sunt anual intruniri,sarbatori cu si despre camioane si soferi.

Acolo vin tot felul de camioane,pictate,tunate,se organizeaza parade ....este o atmosfera f.placuta dar si cu mici incidente uneori.Exista o statuie,ca o troita care reprezinta pe sfantul Cristobal,''SAN CRISTOBAL'',este considerat ocrotitorul soferilor de camion.Anual parade se organizeaza in cinstea lui,in fiecare alt oras.ESTE SUPER.

Asfi f.fericita daca si la noi as putea vedea macar o incercare.Poate ca in U.E. sunt mai multi proprietari de camioane decat la noi...nu prea vad firme mari sa participe.Pacat... LOVE ALL TRUCKS !

Poate ne dai si tu o mana de ajutor si reusim impreuna sa realizam acest lucru si noi ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Afara se fac asazisele "Truck Fest"-uri ...cu prezentare de masini tunate (modificate) atat estetic cat si tehnic. Ca si realizare in Romania zilelor de azi nu vad posibil acest proiect in viitorul apropiat desi avem unul dintre cele mai moderne si mai numeros parcuri de vehicule comerciale raportat la numarul de locuitori. Dar acest lucru nu este imposibil de realizat. Totul e sa existe vointa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Buna Ziua !

 pacta sunt Nou Membru al acestui forum si VA CA SA Vreau filate Este buna infiintarea unui club al soferilor profesionisti . Acest club AR trebui sa aibe Activitate Principala Apărarea drepturilor soferilor fata de abuzurile angajatorilor angajatorilor.Abuzul Este CEA Mai Grava Problema o soferilor . În fata unui ANGAJATOR Nu sunt soferul dreptate niciodata , el , soferul , se confruntă cu tot vinovat Timpul de Mare Consumul unor Al rable de camioane , de nerespectarea diagramei (îngrijire recunoaste ca patronul ia spus soferului sa respecte diagrama nu, ptr ca trebuie sa ajunga la descarcat ???), de facturile telefonice Mari ( daca te Suna Casa de Expeditie clientului ONU SAU în Afara Tarii TU platesti ca ai vb la Telefon , daca raspunzi Nu , tu platesti ca ai stricat imaginea firmei ) si multe Altele . Concluzia : dupa ONU drum de Spania tu ca sofer te alegi Cu Experienta incasate si angajatorul Cu CMR - urile . Trebuie ca datele Ö si - odata sa inceteze acest banditism , Nu se poate continua Mai AAS. Meseria de sofer Este o meserie frumoasa Dar DIN cauza unor Angajatori de 2 lei, ajungi sa o scarbesti . De aceea , AR FI Buna ideea infiintarii unui club de Activitate Cu Apărarea prioritara DREPTURILOR SOFERILOR PROFESIONISTI . Daca sunteti de Acord Cu aceasta VA rog sa ma contactati pe de SAU titi_35@yahoo.com Adresa de e-mail id titi_35 mizerie . Bineinteles acest club AR trebui sa se ocupe si Cu Alte Activitati cum AR Fi anumite Concursuri , Prezentari de camioane tunate , etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.