Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Un sfat pentru un incepator


Postări Recomandate

  • Members

SALUT colegi sint un sofer profesionist de curind

(ianuarie 2012cat C+E )SOFER CAT:B de 16 ani ,conduc autoturism de 16 ani . in momentul de fata lucrez intro inteprindere de stat (LA SIGURANTA CIRCULATIEI C,F,R) am un salariu de 1400-1500 ron si o raspundere foarte,foarte mare si as dori sa muncesc ca sofer, pentru ca imi place, si salariul este mai mare precum si raspunderea intro oarecare masura mai mica si as dori niste sfaturi CE SA FAC CA NU STIU???? va multumesc si DRUMURI BUNE SA AVETI.      ps.  la cfr se fac reduceri masive de personal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
:D :D :D :D colegule ma fai sa rad . Crezi ca daca esti sofer castigi mai mult ? Ca bani sa zic ca da dar si cheltuielile sunt mai mari , in primul rand vei avea 2 case de intretinut acasa vei fi doar musafir , vi si pleci , deci sincer daca am putea sa facem schimb de locuri de munca as faceo cu cea mai mare placere (chiar daca imi plac si sunt pasionat de camioane) . De curiozitate cati soferi nu ar vrea sa castige cat castigi tu si sa munceasca 8 ore sau 12 ore si sa doarma acasa ? Cine zice ca castiga 1000 si ceva de euro daca face socoteala si vede cu cat ramane in mana .............. nu rcunosc si zic ca ei cu 1000 si ceva raman in mana (povesti de parcare) . Sincer nu se mai castiga cat se castiga pe vremea cand taicamiu era sofer de tir . Acum nu cred ca exista firma care sa dea peste 10 E la 100kmsi daca faci o socoteala simpla nu ai cum sa faci maimult de 12000 km si asta inseamna 1200 E sn incepi sa scazi , veceuri , parcari , dusuri , mancare , consumabile ( sa nu tipe colegi ce consumabile " hartie igienica , sampon , sapun" astea sunt consumabile ) deci fa o socoteala sincera cu tine si vezi daca merita . Retine sa faci 12000 inseamna sa fi musafiri acasa sau chiar deloc . Drumuri bune sa aveti si daca ma poate contrazice cineva sa zica sau sa complecteze ce am relatat eu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

b93lfk are dreptate si sunt soferi care fac tara (intern) ajung sambata dimineata  acasa si pleaca duminica seara si daca trag linie poate nu raman cu 1500lei curati si dorm in cabina asa ca trebuie sa te gandesti bine.Soferia a fost frumoasa si banoasa pana in 2007 acum a ramas numa frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deci ma sfatuiti sa nu renunt la meseria mea de de c.f.r-ist chiar daca e periculoasa si prost platita fata de raspunderea pe care o am    multumesc

stai frate acolo, mai ales ca acum nu prea mai gasesti de munca...e greu..stiu dar nu ai unde sa te duci la "mai bine" asa am facut si eu, am sarit din lac in put...mai bine ramaneam unde incepusem de la inceput, aveam un ban acolo stiam ca vine la luna de zile, sunt acasa si dorm pe perna si nu am treaba. Si pe TIR ai raspundere mare, plus ca aici sunt multe inconveniente cu banii, nu tii da la timp sau iti trage din ei, nu ai iesit la consum de motorina platesti, se mai intampla sa rupi una alta la masina fara sa vrei, platesti...nu ai incarcare imediat, posibil sa stai zile pana te incarca, tu trebuie sa mananci, doamne fereste te mai prinde si vreun control...sunt multe si pe TIR, multi nu ti le zic...numai e cea fost....daca prinzi ceva pe bascula, cifa dar la firme care au activitate si platesc cat de cat bine, bagate pe-acolo ca e mai ok si nu ai raspundere mare, plus ca esti local no stres. Daca vrei, dute si pe TIR, dar nu stii la ce firme fantoma nimeresti si mai ales ca daca nu ai experienta trebuie sa incepi cu ciurucurile astea de doi lei sa muncesti 1 an, 2 ani pe nimic ca sa ajungi la o firma mai serioasa si nici asa nu se intampla. Vad colegi cu ani experienta si nimeresc numai la javre, tepari. Stai acolo, cat mai merge asta e...Nu mai e nicaeri bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare tuturor...si eu sunt incepator chiar daka am permisul din 2007...in ziua de astazi mai toti se feresc de incepatori...am un prieten care are exp pe comunitate de 3 ani si are probleme sa-si gaseaska de munka.....asa ka ganditi-va un pik....mai ales noi incepatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cu experienta nu gasesti de lucru ,glumitii ;D ;D ;D ;D

nu m-am referit la toti, dar sunt si care au experienta si nu au unde muncii...poate dvs. sunteti un caz fericit....asta ca sa nu mai vorbim de un incepator care are sanse zero la ce se cere astazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut. Si eu sunt in situatia ta Marr si cel mai bine este sa urmezi sfatul dat mai sus si sa mergi in cursa in concediu si sa vezi ce pierzi si ce castigi daca plegi din sistem.Sigur este un lucru:in viata nu le poti avea pe toate, daca ramai unde esti vei avea un salariu mediu plus timp liber, daca pleci vei putea sa ajungi ,daca muncesti pe rupte pe comunitate, la un salariu bun dar nu prea vei mai fii acasa. Important este pana la urma sa faci ce iti place, asa ca ia-ti concediu si dai bataie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.