Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ARR a aplicat amenzi de peste 50 milioane de lei în 2009


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

    Autoritatea Rutieră Română (ARR) a verificat un număr de 228.937 autovehicule în trafic în acest an, cu 14% mai multe faţă de anul trecut şi a aplicat amenzi în valoare de 50.623.000 lei, ca urmare a 16.084 de procese verbale încheiate.

    Din totalul autovehiculelor verificate, 36.300 au fost autoturisme şi 184.300 autovehicule de transport marfă. La acestea se adaugă 1.794 şcoli de şoferi şi 5.667 de vehiocule destinate transportului de mărfuri periculoase.

    În urma controalelor, ARR a retras, suspendat, sau anulat 564 de licenţe, certificate sau autorizaţii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Ce sa faci...ca sa se ajunga la o siguranta in trafic e bine sa se dea aceste amenzi, mai ales ca in Romania se cam conduce haotic,dar pt asta ar trebui sa amendeze ci firmele,nu doar soferii.

in primul rand firmelor, pt respectarea tuturor legilor din domeniu, si nu numai ,toate obligatiile !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

io unu nu inteleg de ce uni oameni le iau apararea celor mai mari ........ din romania ca altfel nu am cum sa le zic celor de la ARR. Cine stie stie mai bine ce este cu acesti oameni de la ARR ? Eu am inteles ca ARR este o ramasita de IRTA care nu stiu cum sa mai supravietuiasca si ei . Amenzile care le dau si taxele pentru atestate si toate aste sunt adunate in bugetul lor la salarii din cate am inteles eu . Deci daia ies la vanatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

io unu nu inteleg de ce uni oameni le iau apararea celor mai mari ........ din romania ca altfel nu am cum sa le zic celor de la ARR. Cine stie stie mai bine ce este cu acesti oameni de la ARR ? Eu am inteles ca ARR este o ramasita de IRTA care nu stiu cum sa mai supravietuiasca si ei . Amenzile care le dau si taxele pentru atestate si toate aste sunt adunate in bugetul lor la salarii din cate am inteles eu . Deci daia ies la vanatoare

????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am intrebat cine stie mai bine de cei de la ARR . sa ne zica si noua . eu am inteles ca ARR-ul de azi este o farama de IRTA sau ceva de genu asta , eu stiu ca tata cand era la una din cele 2 si printre singurele organizatii de pe vremea lu Ceausescu (ONT sau BTT) "astia mai batrani stiu ce vorbesc" se intalnea cu scoliti care acum lucreaza in noua structura  ;) asa ca eu am intrebat pe cei mai batrani nu noi astia tineri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

;) ;) ;)

Actele normative care reglementeaza organizarea si functionarea Autoritatii Rutiere Romane - A.R.R.,

 Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. este institutie publica cu personalitate juridica in subordinea

Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii, conform prevederilor art. 3, alin. 1 din Ordonanta

Guvernului nr. 95 / 1998 privind infiintarea unor institutii publice in subordinea Ministerului

Transporturilor;

 Hotararea Guvernului nr. 625 / 1998, cu modificarile si completarile ulterioare, privind organizarea

si functionarea Autoritatii Rutiere Romane - A.R.R.;

 Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. este organismul tehnic specializat al Ministerului Transporturilor

şi Infrastructurii, desemnat sa asigure, in principal, inspectia si controlul in trafic, al starii

tehnice a autovehiculelor rutiere si remorcilor, precum si al indeplinirii conditiilor de operare a

transporturilor rutiere, inspectia si controlul respectarii reglementarilor interne si internationale

privind conditiile de siguranta a transporturilor rutiere si de protectie a mediului, licentierea operatorilor

de transport rutier, punerea in aplicare a normelor tehnice si a reglementarilor specifice

transporturilor rutiere, pe baza imputernicirii date de Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii,

conform prevederilor art. 3, alin. 2 din Ordonanta Guvernului nr. 95 / 1998 privind infiintarea

unor institutii publice in subordinea Ministerului Transporturilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.