Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

O INFORMATIE DIN PARTEA COLEGILOR CU EXPERIENTA


cristell

Postări Recomandate

  • Members

Salut colegi.Am si eu o mica problema si i-as ruga pe cei cu experienta mai mare sa ma ajute.Am gasit un loc de munca pe un cap tractor cu semiremorca care isi desfasoara activitatea pe comunitate.Cand am intrebat de salariu mi s-a spus ca voi primi 10 centi pe kilometru si ca imi garanteaza 12000-13000 de kilometri pe luna,respectand programul de lucru(timpii de conducere si odihna).In acesti bani este inclusa si diurna.As vrea sa aflu parerea voastra referitoare la salariu si la faptul ca pot face acesti kilometr intr-o luna ,respectand timpii.Va multumesc.Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dupa parerea mea e putin calculeaza si tu.Ca sa iti mentii conditia de om(sa poti face dus cel putin tot a 3zi sa mininci zilnic o masa calda facuta de tine spalat haine etc) pe uniune ai nevoie de 300-500 euro,pot aparea cheluieli neprevazute,apoi te trzesti ca ajungi acasa cu 500 de euro pe care ii poti cistiga si in tara,crezi ca merita ?ca sa merite pe uniune ar trebui 1800-2000 euro.cu respect.,,Desteaptate Romane,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutam colegutii"

-la 13000 km vei lua 1300de euro bani sa zicem buni in timpul asta daca nu fumezi",......

-cheltui 300 ramin 1000

-dar?.....daca faci curse de germania(aprovizionare cu mincare mai ieftina)altfel iti bagi pielea la saramura.

comunitate colegutu este cum poti sa stabilesti mai multi banuti pentru tine,....unii merg doar pe 10/100 km,altii merg si cu salariul dar????????....calculele sunt la fel in final toti trag pentru ei.

-sfat ,indiferent ce variante va expun nu lucrati fara sa fiti platiti si in pauza de 24 si 45 ca nu stati acolo teleportat in masina lui

-ar fi multe de spus,dar sunt multi factori care influenteaza decizia fiecaruia dintre noi.....in concluzie:nu lucrati pe comunitate sub 1500 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule nu este un salariu asa grozav dar tinand cont si de zona geografica in care te afli nu prea sant multe variante.....sant soferi care castiga atat plus salar de baza cu plecare de acasa,dar tot timpu exista un dar.......pt toti cei care mergeti sa va angajati nu uitati ca salariu se negociaza daca esti pe bulanu tau poti avea aceiasi benefici ca si un salariat vechi,in soferie nu conteaza asa mult vechimea [adica cine are 5 ani vechime cu cel care are 25 ani vechime] cat forta de munca ,seriozitatea,cunostinte mecanice,daca aveti aceste atuuri puteti negocia un salariu mult mai bun,fiecare patron incearca sa plateasca cat mai putin sau chiar deloc dar daca vede ca esti sofer serios se incumeta sa te plateasca mai bine ca va avea de castigat...........eu inainte sa ma angajez unde lucrez acum [2008] am fost la un interviu si am cerut 12% ro-eu putin cam nesimtit si am fost refuzat dar dupa 3 saptamani ma sunat sa vin ca ma angajeaza dar erea tarziu eream angajat si eu sant om de cuvant.deci negociaza el cere si tu poti cere se poate ajunge la un numitor comun ..........bafta la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut baieti!am 42 de ani si a-m permis din '90 si sunt in cautarea unui loc de munca cat m-ai omenesc pe comunitate. deocamdata astept atestatele de la arr inclusiv[adr]si cardul tahografic.cu engleza stau sub nivelul mediu.caut sa plec cat m-ai repede si cu contract minim de un an curse cat m-ai lungi.nu a-m m-ai lucrat pe comunitate dar sunt comunicativ si m-a simt in stare sa m-a descurc.chiar si in echipaj dublu vreau.cunosc si mecanica,intretin bine masina si sunt pretentios la curatenie.in decursul timpului a-m muncit  pe marfa si pe persoane.va salut pe toti si va doresc drumuri cat m-ai bune.daca poate cineva si vrea sa m-a ajute ii sunt recunoscator.nr meu mob;0746249352 si adresa de e-mail tanase_liviu69@yahoo.com.   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu zic sa facem cativa pasi obligatorii inainte de a pune itrebari de genul asta.

Cititi Codul muncii!

Cititi Contractul cadru pe Transport !

Cititi legislatia privind acordarea diurnelor !

Cititi 561/2006.

Toate astea le gasiti pe acest forum.

Din pacate suntem prea superficiali. Asteptam raspunsuri de la altii, ne e greu sa gandim cu proriul "muschi al gandirii".

Avem calculatoare si cautam internet numai pentru a descarca filme si manele ?

Poate sunt offtopic dar totusi revin cu cateva precizari.

Salariul = plata muncii prestate. Se acorda din prima zi de cand esti angajat pana in ziaua in care expira contractul sau intra in vigoare demisia, etc.

- E plata timpului tau dedicat companiei angajatoare care ar trebui sa fie maxim 8 ore/zi.

-Acest salariu este reglementat la nivelul de de angajat cu studii medii, pentru noi. Deci nu e minimul pe economie.

-Peste asta ar fi normal sa fie in concordanta cu cererile angajatorului si cu ceea ce putem oferi noi.

    -Adica, munca prestata pe comunitate, implica si alte abilitati si cerinte.

    -Munca de noapte intre 22:00 si 06:00 ar trebui sa aiba un minim de 25% suplimentar.

    -Faptul ca iti duci viata in acea "baraca' ar trebui sa fie mai bine platit. .......

Sunt multe altele care ar trebui sa le amintesc aici si nu vreau sa va plictisesc. Cititi, intelegeti si judecati!

-Diurna = plata pentru ca iti desfasori activitatea la o anumita distanta fata de domiciliu si nu te poti intoarce in minim 12 ore. Acest lucru afecteaza viata ta familiara si sociala.

Aceasta diurna are un minim de 35 E/zi si poate merge pana la 87,5 E/zi, conform legislatiei.

Diurna este deductibila pentru angajator, deci  i se scad din impozite in legislatia romaneasca. Nu va fie jena sa o cereti, e dreptul vostru.

- Ca acceptam plata la km, dovedeste ca suntem dispusi noi la compromisuri.

Aceste compromisuri ne afecteaza pe toti, nu numai pe cel care-l face.

Sa confunzi salariul cu plata la km mi se pare o renuntare la conditia de om si o sfidare a muncii colegilor atat romani cat si straini.

Mai mult in ultimii 20 ani, in Romania am vazut cum merge in jos plata acestei munci.

Eu cred ca e o consecinta a faptului ca nu stim ce vrem de fapt.

Desteapta-te romane! ( e imnul national,totusi )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut baieti!am 42 de ani si a-m permis din '90 si sunt in cautarea unui loc de munca cat m-ai omenesc pe comunitate. deocamdata astept atestatele de la arr inclusiv[adr]si cardul tahografic.cu engleza stau sub nivelul mediu.caut sa plec cat m-ai repede si cu contract minim de un an curse cat m-ai lungi.nu a-m m-ai lucrat pe comunitate dar sunt comunicativ si m-a simt in stare sa m-a descurc.chiar si in echipaj dublu vreau.cunosc si mecanica,intretin bine masina si sunt pretentios la curatenie.in decursul timpului a-m muncit  pe marfa si pe persoane.va salut pe toti si va doresc drumuri cat m-ai bune.daca poate cineva si vrea sa m-a ajute ii sunt recunoscator.nr meu mob;0746249352 si adresa de e-mail tanase_liviu69@yahoo.com

 

Te rog sa postezi in subiecte si sectiuni la obiect . Pentru anuntul tau exista rubrica CERERI DE MUNCA.

In alta ordine de idei  , te rog sa-ti completezi profilul cu varsta si locatia .  Pe viitor a-ti voi sterge postarile daca nu sunt inscrise la rubrica corecta fiind off topic.  Din aceasta clipa vei fi supravegheat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru sxn:a fost o simpla intrebare si in ciuda faptului ca plata la kilometru este interzisa sunt foarte multi soferi care accepta acest lucru pentru ca nu au de ales.Daca tu ai momentan un loc de munca si nu ai accepta sa fii platit la kilometru ,asta nu inseamna ca toti soferii care nu muncesc momentan isi pot permite acest lucru.Dupa cum ai vazut ,am specificat ca nu am experienta(asta inseamna ca esti nevoit sa faci compromisuri pentru a supravietui).Daca aveam nevoie de morala din partea cuiva nicidecum nu ma adresam tie,ci erau alte persoane care puteau face acest lucru,mult mai apropiate mie.In concuzie pastreaza morala pentru cine are nevoie si lasa-i pe cei care intradevar pot da o informatie utila sa o faca ,daca vor.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CRISTELL daca nu ai experienta nu mai sta pe ganduri,fugi si angajeazate ,dupa cum ti-am spus cei care au experienta pot negocia ,incepatori nu au ce sa negocieze,daca ai gasit asa salariu ca incepator nu sta pe ganduri,dupa ce incepi sa lucri ai timp sa te gandesti la toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca toti colegii(cu experienta)ar fi mai intelegatori(nu toti s-au nascut invatati),si-ar da seama ca novicii trebuie sa faca compromisuri.ca raspuns ptr.colegul cu tema bine invatata la capitolul legi ale salarizarii,am o intrebare:cu ce salariu si ce diurna a inceput cariera asta?sunt convins ca a castigat poate mai putin decat colegul cristell.si tot ptr el mai am un sfat.poate negociaza el ptr mine salariul ala de 1800-2000 iar eu ma ofer sa merg cu el in echipaj,sa imi dea mie 1300 si diferenta i-o dau lui cu cea mai mare placere(ff serios)ca doar el stie sa negocieze.toti soferii cu experienta asa ar trebui sa gandeasca(parea mea),sa-i ajute si pe cei novici(contra unui comision,meritat binenteles ca doar se chinuie omul ptr doi),si asa nu ar ai fi invinuiti incepatorii ca le dau peste mana celorlalti.cei cu experienta(majoritatea,nu generalizez),tind sa uite de unde au plecat,aruncand cu noroi in incepatori,acuzindu-i ca strica piata,dar nu se gandesc ca si ei sunt oameni,poate cu copii acasa si accepta si salarii mai mici ptr.asupravitui.cam asa gindesc eu ca se poate rezolva problema asta.nu cred ca este asa dificil sa suporti un incepator 3-4 luni ,sa castigi si un ban in plus ca dupa aceia sa isi gaseasca omul de munca singur(ca doar si-a facut un cv cat de cat).mult succes colegilor si nu uitati:CU CAT SANTEM MAI UNITI CU ATAT DE ESTE MAI BINE!!! drunuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

legat de subiect , se poate face  la program ,conditia!!! sa nu faci coletarie ( mai multe incarcari si descarcari )

in aceiasi cursa ,si sa aibe firma curse ( sa nu stai prin parcari ) camionul sa fie camion si nu epava ,si inca un aspect sa nu fi nevoit sa bati nationalele  .

In rest ,drumuri bune si doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

 

Te rog sa postezi in subiecte si sectiuni la obiect . Pentru anuntul tau exista rubrica CERERI DE MUNCA.

In alta ordine de idei  , te rog sa-ti completezi profilul cu varsta si locatia .  Pe viitor a-ti voi sterge postarile daca nu sunt inscrise la rubrica corecta fiind off topic.  Din aceasta clipa vei fi supravegheat

Nu exista si o regula care cere sa scriem corect romaneste? la inceputul cuvantului se scrie "i" din i, si in cazul de fata fara liniuta. Nu poti cere altora sa respecte regulile si tu sa le incalci, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.