Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Am nevoie de atestat si sau tahograf pentru asta?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poi daca mai legi ceva de camion trebuie sa ai pe permis cat . c , c+e , atestat  marfa  trebuie  ,  si in legatura cu cardu tahograf ai nevoie doar daca masina e dotata  , daca nu are card mergi pe diagrama

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in primu rand nu poti aduce nimic pe ele ,ati trebuie licenta de transport ..........sa le aduci in tara ati trebuie ce documente detine un sofer profesionist,,,,,,,,nu ati trebuie foi de concediu ,ai factura de vanzare cumparare ,nici verificare taho,,,,,,,,,,,,,dar dupa trebuie sa le faci pe toate....licenta  [cont propiu ]daca cumperi tu autoturismele incarcate,copie conforma,verificare taho si omologare unde este cazu,asigurare marfa in calitate de caraus ,multe intr-un cuvant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

E clar, o sa ma las pagubas cu astea. Ramane varianta sa aduc altfel masini.

O alta intrebare .. daca iau o masina de 1600kg + o platforma + inca o masina de 1600 kg  .. imi trebuie atesta, tahograj etc etc ?? Sau care ar fi varianta voastra sa aduc cat mai multe masini odata fara sa am nevoie de tahografe, atestate, licente etc.

Multumesc pentru raspunsuri !!!

Drumuri bune la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu am sa iti spun urmatoarele :cat B CONDUCI AUTOVEHICULE A CAROR MASA NU DEPASESC 3500KG CHIAR DACA AI O REMORCA DUPA TINE :MASA AUTORIZATA A REMORCI + A AUTOVEHICULULUI SA NU DEPASEASCA 3500KG. TOT CE DEPASESTE 3500KG TREBUIE SA AI PERMIS CAT:C SI E {IN ANUMITE CAZURI ,TIR, REMORCA ETC} SI AI NEVOIE DE ATESTAT MARFURI GENERALE+TAHOGRAF SPER CA AI INTELES drumuri bune sa ai    salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut colegu am sa iti spun urmatoarele :cat B CONDUCI AUTOVEHICULE A CAROR MASA NU DEPASESC 3500KG CHIAR DACA AI O REMORCA DUPA TINE :MASA AUTORIZATA A REMORCI + A AUTOVEHICULULUI SA NU DEPASEASCA 3500KG. TOT CE DEPASESTE 3500KG TREBUIE SA AI PERMIS CAT:C SI E {IN ANUMITE CAZURI ,TIR, REMORCA ETC} SI AI NEVOIE DE ATESTAT MARFURI GENERALE+TAHOGRAF SPER CA AI INTELES drumuri bune sa ai    salut

Deci tot ce sare de 3500 kg ( B )  si intra la C, trebe tahograf si atestate. Am inteles... e ca naiba.

MS de raspuns oricum!

Drumuri bune la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pentru a conduce un autoturism care are atasata o remorca de maxim 750 kg iti trebuie numai B,daca remorca depaseste 750 kg dar impreuna cu auto te incadrezi pina in 3500 kg iti trebuie B,E.Daca depasesti 3500 kg atunci deja te incadrezi la atestate,sper ca acum esti lamurit ;)

Oricum vad ca deja iti spusese si colegul mai devreme,eu am intarit afirmatia lui cu alte cuvinte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

in cazul in care nu aduci masinile pe roti, iti trebuie licienta de transport in cont propriu si alte acte pentru fiecare transport ca el sa fie legal si sa nu ai probleme la vama: gen carnet T.I.R, sau alt doc de transport daca este in comunitatea europeana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.